Gleidshop
Eshop

Jak zvládat stres a mít lepší život?

Zažívá ho každý z nás a stal se součástí našich každodenních životů. Se stresem se můžeme potýkat kdekoli, ať jsme v práci, doma, ve škole, na silnici v autě, nebo v jakékoli životní situaci. I přes tyto aspekty nelze vyloženě říci, že stres pouze škodí, protože rozumná míra stresu a zvýšení adrenalinu napomáhá koncentraci, energii, zbystřené intuice a rychlosti rozhodování. Pokud však zažíváme dlouhodobí a nekontrolovaný stres, může se to odrazit na našem zdraví - od zažívacích problémů, nespavosti, až po kardiovaskulární choroby.

 

Zvládat stresové situace a samotný stres můžete lépe, pokud do svého života zařadíte účinné metody, které vám pomohou ho zkrotit:

 

Zařaďte pohyb

Je vědecky prokázáno a není žádným tajemnstvím, že fyzická aktivita přirozeně snižuje stres a zvyšuje uvolňování hormonů štěstí. Nemusíte kvůli pohybu navštěvovat tělocvičny, posilovny a ani skupinové lekce. Stačí si naplánovat jen čas, kdy chcete být aktivní a vyjít do přírody na procházku, zatancovat si, vyzkoušet pozice jógy nebo vyrazit ven s kamarádkou či přítelem na lehký běh. Vaše činnost je omezena pouze časem, který si na ni vyhradíte. Pohybové aktivitě můžete zkrátka věnovat jen několik minut denně a stále vám bude přinášet pozitivní výhody, které snižují stres.

 

Naučte se říkat NE

Neschopnost říkat ,,ne‘‘ nebo odmítnout úkol, na který nemáte čas je pro mnohé velkou výzvou. Neumět říkat ne, často vede ke zvýšené úrovni stresu a úzkosti. Je ale v pořádku říci ,,Ne, děkuji‘‘ nebo ‘‘Rád/a bych vám pomohl/a, ale mám toho teď moc‘‘. Jednou z nějvětších překážek, kterým čelíme, je zanedbávání vlastních potřeb, protože jsme ve většině případů zaneprázdněni péčí o potřeby ostatních, ať už se jedná o rodinu, přátelé, práci. Přehodnoťte proto seznam vašich úkolů, uspořádejte si důležité věci nahoru a nechcte si prostor pro váš čas, čas na sebe.

 

Dopřejte si spánek

I když spánek považujeme za odpočinek, tak ve skutečnosti se jedná o aktivní proces. To znamená, že tělo pracuje na obnově a opravě systému těla. Je snadné uvěřit, že člověk může stoprocentně fungovat na pouhých šest hodin spánku, ale tělo a mysl s tím nesouhlasí. Dobře odpočinutý člověk, dokáže efektivněji zvládat stres. Nedostatek regeneračního spánku, značně zvyšuje hladinu stresu a to není pro nás vůbec dobrě. Chtele-li zlepšit spánek, začněte tak, že si vytvoříte relaxační rutinu před spaním - ztlumte světla, vypněte televizi a odložte své telefony. Zavázat se jít do postele a vstávat v pravidelných časech, vyhnout se konzumaci kofeinu ve večerních hodinách vás dovedou k lepšímu a kvalitnějšímu spánku.

 

Autentický postoj

Je třeba něco říci i o zachování pozitivního přístupu a pohledu na světlé stránky v nepříznivých dnech. Je však stejně důležité být autentický při zhodnocení toho, jak se cítíme. Je naprosto v pořádku umožnit emocím příchod a odchod tak, jak to je pro ně přirozené, a neměli pocit, že je musíme odsunout nebo potlačit, abychom zůstali stále pozitivní. V dnešní době se příliš často lidé trvdě soudí a trestají za to, že se cítí naštvaní, smutní, zklamaní nebo flustrovaní. Místo toho byste se měli snažit vše reálně přijímat, povolit a vyhnout se zkresleným úsudkům.

 

Rozvíjejte kreativitu

Zapojit se do tvůrčích činností je velmi efektivní způsob, jak přesunout pozornost mysli, odložit strach stranou a snížit stres. Rozvíjení vaší kreativní schopnosti pomáhá proti negativním pocitům úspěšně vzdorovat. Najděte si něco, co vás baví - malování, navrhování, psaní či jakékoliv jiné tvoření. Pak si stačí každý týden vyhradit čas na vaši oblíbenou činnost, abyste se jí mohli dostatečně a pravidelně věnovat.

 

Zaměřte se na stravu

Vyvážená strava je dalším skvělým způsobem, jak zvládat stres. Když je úroveň stresu vysoká, často se zvyšuje touha po pohodlných jídlech, jednoduchých cukrech a průmyslově zpracovaných potravinách. I když se tyto druhy potravin zdají v tuto chvíli žádoucí, neposkytnou žádnou výživovou hodnotu, kterou tělo potřebuje k doplnění paliva pro  energii, která pomáhá překonávat stresující události. Konzistentní konzumace stravy s obsahem vlákniny, zdravých tuků, bílkovin, komplexních sacharidů, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků, je klíčem k úspěšnému zvládání stresu po dlouhou dobu.

 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Gabriela Zárubová

Šéfredaktorka

Gábina je šéfredaktorka a stará se o sociální sítě Gleid. Ve svých článcích píše o motivaci, pohybu a zdravém životním stylu. Jako vizážistka sdílí své tipy z oblasti beauty světa a nejnovějších trendů v oblasti dekorativní a pečující kosmetiky.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Tradice rodičovské lásky velí respektovat svou matku a svého otce s patřičnou citovou náklonností až do jejich dnů posledních. Zvýšené nároky na její dodržování se úzce pojí se založením rodiny vlastní.

19.10.2018
Hodnocení:

Asi všichni, kteří se nějak věnují lidské psychice nebo alespoň své vlastní, se shodnou, že dobrá relaxace je důležitější, než vesmírný program. A cokoliv je v tomto ohledu účinné a v mezích zákona, je povoleno a žádoucí. Jak tedy odpočívají moderní “knoflíkáři”?

21.2.2019
Hodnocení:

Žít v přítomném okamžiku a cele se mu oddat, bylo vždy výsadou osvícených lidí. Dosáhnout tohoto životního umění je záležitostí měsíců, ale i roků.

4.9.2018
Hodnocení:

Cestování s chlupatým kamarádem je pro některé z nás denní chleba, pro jiné velké utrpení. Co pro sebe a svého pejska můžete udělat, abyste se vyhnuli stresu či nepříjemnostem při jakékoliv cestě?

10.6.2019
Hodnocení: