Gleidshop
Hlavní baner

Jak zvládat stres a mít lepší život?

Zažívá ho každý z nás a stal se součástí našich každodenních životů. Se stresem se můžeme potýkat kdekoli, ať jsme v práci, doma, ve škole, na silnici v autě, nebo v jakékoli životní situaci. I přes tyto aspekty nelze vyloženě říci, že stres pouze škodí, protože rozumná míra stresu a zvýšení adrenalinu napomáhá koncentraci, energii, zbystřené intuice a rychlosti rozhodování. Pokud však zažíváme dlouhodobí a nekontrolovaný stres, může se to odrazit na našem zdraví - od zažívacích problémů, nespavosti, až po kardiovaskulární choroby.

 

Zvládat stresové situace a samotný stres můžete lépe, pokud do svého života zařadíte účinné metody, které vám pomohou ho zkrotit:

 

Zařaďte pohyb

Je vědecky prokázáno a není žádným tajemnstvím, že fyzická aktivita přirozeně snižuje stres a zvyšuje uvolňování hormonů štěstí. Nemusíte kvůli pohybu navštěvovat tělocvičny, posilovny a ani skupinové lekce. Stačí si naplánovat jen čas, kdy chcete být aktivní a vyjít do přírody na procházku, zatancovat si, vyzkoušet pozice jógy nebo vyrazit ven s kamarádkou či přítelem na lehký běh. Vaše činnost je omezena pouze časem, který si na ni vyhradíte. Pohybové aktivitě můžete zkrátka věnovat jen několik minut denně a stále vám bude přinášet pozitivní výhody, které snižují stres.

 

Naučte se říkat NE

Neschopnost říkat ,,ne‘‘ nebo odmítnout úkol, na který nemáte čas je pro mnohé velkou výzvou. Neumět říkat ne, často vede ke zvýšené úrovni stresu a úzkosti. Je ale v pořádku říci ,,Ne, děkuji‘‘ nebo ‘‘Rád/a bych vám pomohl/a, ale mám toho teď moc‘‘. Jednou z nějvětších překážek, kterým čelíme, je zanedbávání vlastních potřeb, protože jsme ve většině případů zaneprázdněni péčí o potřeby ostatních, ať už se jedná o rodinu, přátelé, práci. Přehodnoťte proto seznam vašich úkolů, uspořádejte si důležité věci nahoru a nechcte si prostor pro váš čas, čas na sebe.

 

Dopřejte si spánek

I když spánek považujeme za odpočinek, tak ve skutečnosti se jedná o aktivní proces. To znamená, že tělo pracuje na obnově a opravě systému těla. Je snadné uvěřit, že člověk může stoprocentně fungovat na pouhých šest hodin spánku, ale tělo a mysl s tím nesouhlasí. Dobře odpočinutý člověk, dokáže efektivněji zvládat stres. Nedostatek regeneračního spánku, značně zvyšuje hladinu stresu a to není pro nás vůbec dobrě. Chtele-li zlepšit spánek, začněte tak, že si vytvoříte relaxační rutinu před spaním - ztlumte světla, vypněte televizi a odložte své telefony. Zavázat se jít do postele a vstávat v pravidelných časech, vyhnout se konzumaci kofeinu ve večerních hodinách vás dovedou k lepšímu a kvalitnějšímu spánku.

 

Autentický postoj

Je třeba něco říci i o zachování pozitivního přístupu a pohledu na světlé stránky v nepříznivých dnech. Je však stejně důležité být autentický při zhodnocení toho, jak se cítíme. Je naprosto v pořádku umožnit emocím příchod a odchod tak, jak to je pro ně přirozené, a neměli pocit, že je musíme odsunout nebo potlačit, abychom zůstali stále pozitivní. V dnešní době se příliš často lidé trvdě soudí a trestají za to, že se cítí naštvaní, smutní, zklamaní nebo flustrovaní. Místo toho byste se měli snažit vše reálně přijímat, povolit a vyhnout se zkresleným úsudkům.

 

Rozvíjejte kreativitu

Zapojit se do tvůrčích činností je velmi efektivní způsob, jak přesunout pozornost mysli, odložit strach stranou a snížit stres. Rozvíjení vaší kreativní schopnosti pomáhá proti negativním pocitům úspěšně vzdorovat. Najděte si něco, co vás baví - malování, navrhování, psaní či jakékoliv jiné tvoření. Pak si stačí každý týden vyhradit čas na vaši oblíbenou činnost, abyste se jí mohli dostatečně a pravidelně věnovat.

 

Zaměřte se na stravu

Vyvážená strava je dalším skvělým způsobem, jak zvládat stres. Když je úroveň stresu vysoká, často se zvyšuje touha po pohodlných jídlech, jednoduchých cukrech a průmyslově zpracovaných potravinách. I když se tyto druhy potravin zdají v tuto chvíli žádoucí, neposkytnou žádnou výživovou hodnotu, kterou tělo potřebuje k doplnění paliva pro  energii, která pomáhá překonávat stresující události. Konzistentní konzumace stravy s obsahem vlákniny, zdravých tuků, bílkovin, komplexních sacharidů, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků, je klíčem k úspěšnému zvládání stresu po dlouhou dobu.

 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Gabriela Zárubová

Šéfredaktorka

Gábina je šéfredaktorka a stará se o sociální sítě Gleid. Ve svých článcích píše o motivaci, pohybu a zdravém životním stylu. Jako vizážistka sdílí své tipy z oblasti beauty světa a nejnovějších trendů v oblasti dekorativní a pečující kosmetiky.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Lidský organismus umí připravit člověku chvilky nevídané, o kterých dokáže přemýšlet nebo hovořit dlouhé a dlouhé hodiny. Leckterá tělesná soustava se kdykoliv může stát středobodem našeho vesmíru, ale jen jedna jediná dokáže propojit (a to doslova) světy dvou lidí najednou.

8.10.2018
Hodnocení:
Zima je dlouhá a zimní vzhled téměř každý den stejný. Zaměřte se na detaily, které rozzáří i ten nejobyčejnější look, dodají vašemu šatníku novou energii a přidají vám tak i na náladě v chmurném počasí!
29.1.2018
Hodnocení:
Milovníky starých amerických automobilů jistě zaujme Nová Bystřice. Obec s 3 306 obyvateli leží nedaleko Jindřichova Hradce v jižních Čechách. Proč zrovna Nová Bystřice láká fandy vozidel minulého století? Před pár lety zde totiž vyrostl areál, kde se nachází muzeum převážně amerických veteránů.
12.9.2017
Hodnocení:
Objevte kouzlo čteček a e-knih, které v sobě skýtají mnoho výhod a mohou vám čtení knih zjednodušit.
9.4.2018
Hodnocení: