Gleidshop
Hlavní baner

Neproměňujte se v popelnici jen kvůli tomu, že jsou Vánoce!

Závěr roku je pokaždé stejný... kdo vzdal boj se svými pneumatikami už v květnu, protože to do dovolené stejně nestihne, ten je docela v klidu. Nic se pro něj o Vánocích a před nimi nemění, bez výčitek může hodovat jak pán dál – nicméně, ústa se radují, boky žalují a zdraví pláče. Těm z nás, kteří to vydrželi i po dovolené, nastává období neustálé nejistoty. „Má to cenu? Nemá to cenu? Tak jen na štědrý večer... tak jen přes svátky? Tak si nedám řízek! Tak si odlehčím salát? No kašlu na to, je to jen jednou za rok... ale nebudu jíst cukrový, dyť je to samej cukr! No tak jen vanilkový rohlíčky, ale jiný druhy ne! No, když babička mi dala i linecký, přece to nevyhodím a nikdo jinej to u nás nejí!“ No prostě stresík... člověk by chtěl na jednu stranu vypadat jako fitnessky z instagramu, ale na druhou stranu... ten salát... a myslím ten bramborový!

pixabay.com

 

 Doufám, že už jste se dostali z té dietářské bubliny a dávno víte, že zdraví ani hubnutí není o salátech (myslím, těch ledových). Že se snažíte hledat rovnováhu v jídle, které vaše tělo potřebuje, a které si čas od času dáte, protože prostě žijeme len raz. Pokud se celý rok snažíme, proč bycho si to teď měli nechat zhatit jen proto, že někdy někdo řekl, že Vánoce jsou svátky klidu, a že bychom měli nejlépe už od půlky prosince jen ležet u televize a omezit svůj pohyb maximálně na těch pár kroků k lednici pro bramborový salát. To tedy nevím, kdo to řekl... a jak vypadal.

 

Jasně. Vánoce JSOU svátky klidu. Člověk má volno, čas na to, aby si odpočinul, aby dělal, co ho baví s lidma, co ho baví. Takže, jak to vidím já:

 

1. Neuklízejte aneb je úplně jedno, že nebudete mít srovnané ručníky ve skříni.

Neztrácejte čas tím, že budete odsouvat nábytek a vytírat pod ním. Na to je čas na jaře. Žádná návštěva vám nebude kontrolovat prach na horní polici bílou rukavičkou (pokud jste se zrovna nepřihlásili do Prostřena) – důležité je, aby se bezpečně dostala od dveří ke stolu. To si radši běžte zaplavat, a potom někam na kafe nasát tu (před)vánoční atmosféru. Šuplíky můžete vysát jindy. Leda, že byste byli uklízecí maniaci (jako já, trošku) – to se do toho jedno odpoledne klidně pusťte, ale pořádně, ať u toho ještě něco spálíte ;)

 

vánoce, gleid

 

2. Od 24. 12. do 1. 1. opravdu NENÍ zakázáno cvičit.

Poslední roky jsem si zvykla chodit na Štědrý den běhat. Nejlépe večer, když už je tma a město svítí. Už se dávno nemusíme bát, že by byl 24. mráz nebo dokonce sníh. Pokud neběháte, svižná hodinová procházka udělá tu samou službu. Vyčistíte si hlavu, vyklidníte se, vyvětráte se, užijete si chvilku jen pro sebe (pak totiž začnou rodinné návštěvy a už nikdy nebudete sami) a vyplaví se vám tolik endorfinů, že je budete moci ještě někomu zabalit pod stromeček.

A v tomhle tempu můžete pokračovat celé svátky. Nemusíte se vůbec bát, Grinch nepřijde a nesebere vám Vánoce jako trest  za nadměrnou sportovní aktivitu. Celý rok se vymlouváme na to, že nemáme na pohyb čas. Vánoce jsou přesně ta doba, kdy můžeme! Máme volno, neblázníme s úklidem, takže v ten čas, ve kterém normálně přerovnáváme utěrky, můžeme jít ven a chodit. Je to naprosto normální - před 100 lety se lidé přece také nezavřeli doma k cukroví, protože jsou TY svátky – krávy na statku totiž žerou každý den, ne jen do 23. 12. a pak už ne. Je to jen ve vaší hlavě - hýbat se je normální. Hýbat se je normální i o Vánocích… nebo ještě lépe, nejlepší doba na pohyb je o Vánocích!

 

3. Vánoce nejsou od slova „sněz a lež“.

Já chápu, že k tomu všeobecnému veselí jídlo patří. Každý nám strká krabice s cukrovím, člověk se celý rok těší na to, jak se zasype rohlíčky, perníčky... no prostě cukrem a k tomu se pomaže majonézou z bramborového salátu. Nicméně, během celého roku jsou dny, kdy si hlídáme, čím se krmíme i dny, kdy si dopřejeme něco navíc. Není vůbec problém v tom, udržovat tuhle tendenci i v závěru roku. Já se také těším na rohlíčky, ale nesnídám jich 4 kila jen proto, že je prosinec (stejně tak, jako během roku nesnídám 4 kila Milky jen proto, že je ráno... i když bych moc chtěla, jenže by mi pak bylo blbě). Neproměňujte se v popelnici jen kvůli tomu, že jsou Vánoce. Nemusíte na každé návštěvě ochutnat všechno cukroví (i když už vám někdy ani nechutná… no ale jsou Vánoce) a sekanou s bramborovým salátem - dejte si kávu a slušně odmítněte, pokud už nechcete. Je důležité, že se s přáteli/rodinou vidíte a ne to, kolik toho kde sníte. Dodržujte klasicky snídani, oběd a večeři, jezte zeleninu a bílkoviny a poslouchejte svoje tělo ještě pozorněji, než zbytek roku. A ano, dejte si salát, pokud na něj máte chuť. Ale potřebujete si dát salát s majonézou a šunkovým salámem 24., 25. večer, 26., 26. večer, 27. ...?

 

gleid, vánoce, jídlo

 

Nemůžeme se cítit, jako že si něco odpíráme, když do sebe nemůžeme ládovat 7dní v kuse cukroví, chlebíčky, řízky a válet se u pohádek. Vánoce jsou i o jídle, jako každé svátky, ale vyluxovat všechno, na co přijdu - to prostě není žádná tradice. Bavte se, smějte se, dělejte to, co máte rádi - na co během roku nemáte čas, ráno dlouho spěte, dívejte se na pohádky, čtěte, běžte bruslit, jeďte se projít na hory a dejte si pak něco dobrého. Ale neudělejte tu samou chybu jako v loni… nezakrňte na gauči se sekanou :)

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Aneta Černá

sport a zdraví

Anet potřebuje k životu cvičení, jógu a smích. V jídelníčku ovoce, zeleninu a někdy... někdy prostě čokoládu! A vždycky vám o tom všem ráda napíše - abyste společně našli motivaci nejen k pohybu, ale i zdravé a vyvážené stravě.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Každá žena je výjimečná bytost, věříte tomu? Kdy jako ženy ztrácíme energii a jak ji dostat zpět? Toto téma se mne týká osobně, jsem žena, která potlačovala své ženství pod tlakem očekávání svého okolí. Stavěla jsem se do role oběti svého okolí. Již to, že se snažíme plnit představy někoho jiného, nás obírá o naši výjimečnost, sebehodnotu a vnitřní sílu. Všem okolo svou energii odevzdáváme.

26.3.2018
Hodnocení:

Náš dech ovlivňuje mnoho tělesných procesů - vždyť na dostatečném zásobování kyslíkem je závislé nejen dokonalé spalování přijatých živin v buňkách, ale i řádné fungování mozku. Nedostatečný výdech může mimo jiné způsobit i překyselení, neboť ze spalitelných živin vzniká oxid uhličitý, který má být včas vyloučen z krve, a to skrze plíce jeho vydýcháním. Proto se nyní zaměříme na to, jak správně dýchat.

11.9.2019
Hodnocení:

V dnešním článku se dozvíte, jak působí běžně užívané opalovací krémy a další ochranné prostředky proti UV záření na lidské zdraví i životní prostředí. Naleznete v něm též bezpečné přirozené prostředky, jež prospívají naší pokožce a přitom nezatěžují okolní prostředí.

2.9.2017
Hodnocení:

Víte, kde vzniká hlas a proč hlas můžů a žen je odlišný? A co šeptání - poškozuje naše hlasivky?  Hlasové ústrojí je v těle uloženo v hrtanu tvaru trubice. Pokud by jste se chtěli podívat na své hlasivky v zrcadle, máte smůlu. Ty totiž můžeme vidět jen přes dutinu ústní pomocí hrtanového zrcátka.

28.2.2020
Hodnocení: