4 snadné tipy, jak přirozeně zvýšit svou energii

Někdy se přistihnete, že nezvládáte, že potřebujete trochu pomoci a to je zcela normální, prožívá to každý z nás! Možná jste měli jen dlouhý a náročný týden nebo jste minulou noc nespali příliš dobře. Možná se rozhodili vaše hormony, mohli jste být ve stresu, na cestách nebo jste jen tělo plnili nekvalitní potravou a teď mu chybí energie z důležitých živin. Existuje nespočet věcí, které vás snadno mohou unavovat.

Obrázek: tipy pro energii
Zdroj: Ilustrační obrázek Canva

 

Pokud tedy hledáte způsob, jak bojovat s únavou a přirozeně zvýšit svou energii, vyzkoušejte tyto tipy a zařaďte je do své každodenní rutiny. Sami uvidíte, jak se vaše nálada zlepšuje a jak vaše síla stoupá den co den.
 

1. Jezte vyváženou stravu

Tělo je velmi komplikovaný systém a potřebuje toho hodně, aby fungovalo správně. Pokud vaše tělo živíte ,,harampádím‘‘, jako je cukr, smažené jídlo nebo alkohol, budete za to často platit únavou. To platí i v případě, že ze stravy vaše tělo nebude nedostávat potřebné živiny, které jsou pro správnou funkci zásadní a které tělo zkrátka potřebuje, protože špatný výběr jídla je stejné jako přirovnání - dát do auta jen trochu benzínu a očekávat, že vás doveze na dlouhý výlet.

 

2. Hýbejte se 

Sedavý způsob života. Prosedět celý den v kanceláři a večer doma na gauči způsobí, že se budete cítit ještě více unavenější a zpomalenější. Dokonce i nejrůznější studie ukazují, že pravidelný pohyb snižuje únavu až o 65%, což je skvělý pokles! A co tedy dělat? Obecné doporučení uvádí, že lidé by měli vykonávat 150 minut mírné nebo 75 minut vyšší fyzické aktivity týdně. Můžete si však svou fyzickou aktivitu přizpůsobit dle svých možností a věřte, že i 15 minut denně jakékoliv vyšší aktivity dokáže zázraky. Pohyb může být také snadný, než si myslíte. I procházka svižnou chůzí se počítá! Důležité je, zvednout se a jít.

 

3. Dopřejte si kvalitní spánek

Pokud se během dne chcete cítit nabití energií, potřebujete své baterky v noci dobít. A to znamená, že si pořádně večer odpočinete. Většina lidí potřebuje každou noc alespoň sedm až osm pevných hodin spánku, aby se po probuzení cítili odpočatí a měli chuť do nového dne. Pravděpodobně již jistě víte, že dostatek spánku je důležitý nejen pro tělo, ale i pro duševní zdraví a psychickou pohodu.

Přečtěte si také: 9 tipů pro lepší spánek

 

4. Mějte stres pod kontrolou

Stres si vybírá svou daň a to doslova. Když se vaše tělo potýká s vysokou hladinou kortizolu (stresový hormon), může zapříčinit trvalou únavu. Stres navíc může ztížit usínání, kvalitu spánku a celý problém se tak ještě více zhorší. Pokud se tedy v poslední době cítíte příliš vyčerpaně, najděte si chvilku pro sebe a zamyslete se, co můžete zlepšit abyste svůj stres eliminovali. Nezapomínejte na čas pro sebe a zařaďte do svých dnů i aktivity, které vás baví a které máte rádi. Ať už rádi běháte, posloucháte hudbu, čtete knížky, malujete nebo meditujete, tak si na tyto vaše koníčky najděte čas a podpořit.

 

Jak minimalizovat stres:

1. Vstávejte jako první - ještě před tím, než vaše rodina vstane si dopřejte alespoň hodinu pro sebe, abyste měli svůj čas.

2. Rozdělte se o běžné a pracovní úkoly se svou rodinou a spolupracovníky.

3. Odpočiňte si během dne – stačí pouhých 10 minut.

4. Udělejte si čas na fyzickou aktivitu.

5. Neberte si na svá bedra toho příliš.

6. Naučte se říkat NE.

7. Relaxujte při oblíbené hudbě, čtení knihy nebo meditaci.

8. Nebuďte na sebe příliš přísní.

9. Věnujte svůj čas nejbližším lidem - rodině, příbuzným, přátelům.

 

Reklama

Podobné články

Obrázek: 319ab7b2139d7b7c2ef7d69fa7509c594a261907
Obrázek: df5ceb3797c3d78c73e3ad4269fac577ffb5e951
Obrázek: 99d2863b0434b9bcb16b18ec67cec6d22c702940
Obrázek: recepty z dýně
Obrázek: 0dfad1d1b2cb12a81bba3b167a8396e36835c4aa