Gleidshop
Hlavní baner

6 způsobů, jak zmírnit příznaky menopauzy přírodní cestou

Menopauza u většiny žen začíná koncem čtyřiceti let nebo začátkem padesáti let a její proces může trvat 3 až 5 let. Během této doby ženy pociťují nepříjemné příznaky mezopauzy jako jsou návaly horka, pocení během spánku, výkyvy nálad, podrážděnost i pocity vyčerpanosti a nadměrné únavy. Kromě toho jsou ženy v tomto období vystavené vyššímu riziku onemocnění jako je osteoporóza, nejrůznější srdeční choroby, cukrovka či obezita.

 

V období menopauzy se ženy často přiklání k nejrůznějším léčbám ve snaze ulevit si od nepříjemných příznaků. Patří mezi ně hormonální a nehormonální léčba, kde se střídají plusy i mínusy. Například hormonální léčba není vhodná pro ženy s rakovinou prsu, dělohy, ale také je nevhodná pro ženy, které trpí zánětem jater, žil, nebo které se potýkají s nejrůznějším krvácením. Z tohoto důvodu hormonální léčba nemusí být tou nejlepší volbou a je zde nutné hledat alternativy, které vám pomohou.

 

6 přírodních způsobů, jak zmírníte příznaky menopauzy bez hormonální léčby

 

1. Ovoce a zelenina

Jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu vám pomůže předcházet řadě příznaků menopauzy a zároveň snižuje riziko srdečních chorob, které se v průběhu tohoto období zvyšují. Navíc vám bohatá strava na tyto suroviny pomůže udržet svou váhu, protože bohužel v průběhu menopauzy se váha často ubírá směrem nahoru.

 

2. Voda

Během menopauzy ženy často pociťují sucho, které je způsobeno tím, že se snižuje hladina estrogenu. V tomto případě je dobré během dne vypít alespoň deset sklenic vody, která zároveň nepříjemné pocity sníží. V tomto období vám voda pomůže i s nadýmáním, ke kterému více dochází při hormonálních změnách.

 

3. Bílkoviny

Pravidelná konzumace kvalitních bílkovin pomáhá zabraňovat ztrátě svalové hmoty, ke které v tomto období nejvíce dochází. Strava bohatá na proteiny vám však pomůže i při hubnutí, nebo pokud si chcete udržet svou váhu. Díky potravinám s vysokým obsahem bílkovin (maso, vejce, ryby, ořechy, mléčné výrobky a luštěniny) se budete cítit déle plní a minimalizujete riziko nezvladatelných chutí a nájezdů na ledničku ve večerních hodinách.

 

4. Cukry a zpracované potraviny

Jídelníček, kde se nachází vysoký obsah cukru, způsobuje rychlý vzestup a následně rychlý pokles krevního cukru, který zapříčiní, že se budete cítit neustále unavená a podrážděná. V pořádku není ani strava, která se skládá z velkého množství zpracovaných potravin, které tělu neposkytnou potřebnou výživu, vitamíny a ani minerální látky. Naopak, vysoce zpracované potraviny mohou zvyšovat chuť k jídlu a dochází zde i k nekontrolovanému přejídání, kdy dochází k tloustnutí.

 

5. Fytoestrogen

Fytoestrogen se přirozeně vyskytuje v rostlinách a podle studií značně napodobuje účinky estrogenu v ženském těle. Dokáže pomáhat vyrovnávat hladinu hormonů a udává se, že tyto skutečné zdroje potravin s obsahem fytoestrogenů jsou lepší a účinnější variantou než doplňky nebo zpracované potraviny s přidanými sójovými proteiny. Fytoestrogen můžete najít v potravinách jako jsou: fazole, hrách, lněná semínka, sója, tofu, ořechy, mléčné výrobky, chia semínka či v kokosovém oleji.

 

6. Jóga

Jóga se stala velmi oblíbenou a doporučovanou aktivitou během období menopauzy. Prokazatelně ulevuje od bolestí, nepříjemných pocitů, stresu a také pomáhá od emočních symptonů, které jsou spojené právě s tímto obdobím. Díky pravidelnému cvičení jógy dokáže tělo vyrovnávat hormonální hladinu a tím značně zlepšuje kvalitu vašeho života.

 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Katarina Müllerová

Tarot a numerologie, alternativní cesty ke zdraví

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Zadívej se na obrázek a vyber si kartu, která Tě nejvíce přitahuje. Přitom mysli na to, co Tě čeká ve výše uvedeném období (28.10. do 10.11.2019). Odpověď pak najdeš pod obrázkem.  

25.10.2019
Hodnocení:
Proč bychom měli o vánočních svátcích tloustnout?
23.12.2017
Hodnocení:

Zadívej se na obrázek a vyber si kartu, která Tě nejvíce přitahuje. Přitom mysli na to, co Tě čeká ve výše uvedeném období (25.11. do 8.12.2019). Odpověď pak najdeš pod obrázkem.

25.11.2019
Hodnocení:

S létem přichází teplejší počasí a s tím zase menší chuť se hýbat a sportovat. Pro ty, kteří to ale myslí s lepší postavou a lepším životním stylem vážně, by ani toto období nemělo být obdobím bez cvičení. Jak to ale dělat, když se potíte už jen při pomyšlení na nějakou fyzickou aktivitu?

27.6.2016
Hodnocení: