Počet vlasů je dán už v embrionálním věku, tedy v období, kdy je miminko ještě v bříšku.
Některé maminky tomu ale nevěří a v kadeřnictvích se opravdu setkávají s přáním : ,,dohola!” Většinou je to doprovázeno velkým křikem.
Musíme vzít v potaz také optický klam. Když vlasy zkrátíme, zbavíme se tenkých konců, hned vypadají hustší. To je klam i v případě, když dítě v 1. roce vyholíme dohola. Jak vlasy začnou vyrůstat najednou a nějakou dobu jsou všechny stejně dlouhé, zdá se nám, že zhoustly.
S tím souvisí i druhý mýtus a to, že dětské vlasy by se neměly stříhat do jednoho roku dítěte, aby neprořídly. Ani to není pravda, na hustotu vlasů to žádný vliv nemá.
Bez pláče u rozčesávání
Pokud jsou dětské vlasy hodně jemné, mají tendenci až plstnatět, ostříhání tomu velmi pomůže. V těchto případech by měli rodiče upřednostnit snadné rozčesávání před touhou mít dlouhovlasé dítko. U větších dětí se pro snadnější rozčesání může použít například hydratační sprej nebo lehký kondicioner ve spreji. Má tu výhodu, že se nemusí oplachovat a přitom uhladí vlasové vlákno, takže rozčesání je snadné. Řeší to i problém elektrizování vlasů.
Nesmíme zapomenout, že hodně dlouhé vlasy rostou třeba 5 let. Tyto konce byly mnohokrát "vyprány" šamponem, mnohokrát kartáčovány, vystavovány slunci, mrazu... tak starý vlas v koncích je i přesto, že nebyla použita žádná chemie, poškozený. Závisí to samozřejmě na kvalitě vlasů, kterou máme danou od přírody.
Doporučení kadeřníků je pravidelně zastřihovat konce vlasů a vyživovat je. Vracet jim to, co postupně ztrácí. Vlhkost a proteiny.
A co barva vlasů? Ve většině případů se mění jak kvalita, tak i barva vlasů. Představu o tom, jaké vlasy vaše dítko asi bude mít je většinou jasné v 7 letech.