Gleidshop
Eshop

Nemůžete zhubnout a točíte se v začarovaném kruhu? Změňte to!

Co se to v našem těle vlastně děje? Hubnutí není pouze o jídle a cvičení, zakopaný pes je v naší hlavě. Je třeba změnit svůj vztah k jídlu, ale především vztah sám k sobě.
pixabay.com

 

Toto téma k nám přichází v určitých ročních obdobích, nejčastěji po prázdninách nebo po Vánocích. Mnozí z nás se s ním setkávají častěji, i každý den. Hubnutí je proces změny nejen v oblasti fyzického těla a jeho hmotnosti, ale také v oblasti emoční a energetické.

Tady se nám protínají pohledy západní a východní medicíny. Zkusíme je sloučit.

 

Představme si, že naše tělo lze vnímat ze 3 různých rovin.


Máme tělo fyzické, to co vidíme, na co si můžeme sáhnout. S tímto tělem pracuje západní medicína. Vyšetřuje se krev, moč, kouká se na tkáně a kosti prostřednictvím rentgenů, ultrazvuků - vše je práce na fyzickém těle.
Teď si představte, že v těle funguje energetická síť. Mluvím o těle energetickém. Není vidět, lékaři ho neměří, ale východní směry léčitelství již v dávných dobách věděly, že tělem prochází energetické dráhy. Indická medicína hovoří o čakrách, čínská medicína o meridiánech.

 

Sama jsem studovala základy čínské medicíny a fascinovalo mě, jak se tento pohled na člověka propojoval s přírodou. Najednou jsem dostávala logické odpovědi na zdravotní potíže, které západní medicína bere spíše empiricky (náhodně statisticky).
Například orgánové hodiny mi vysvětlily, proč je nejvyšší výskyt žlučníkových záchvatů mezi 23-1hod. Čínská medicína, která sleduje přírodní cykly, udává, že v této době je energeticky aktivní žlučník. Nebo dostávám odpověď, proč se hodně lidí probouzí ve 3hod ráno. V této době jsou energeticky nejaktivnější játra, a pokud je máme hodně zarostlé vnitřním tukem, zahřívají se a my se budíme.

 

A 3. tělo je emoční, pocitové. Zde většinou sídlí jádro většiny našich potíží. Pocity jsou pro spokojený život velmi důležité. Podle pocitů je řízeno i naše dýchání. Dýcháme nezávisle na vědomí. Jinak dýcháme, když cítíme radost a jinak, když cítíme smutek, frustraci.
Pokud máme v sobě nevyřešené emoce, působíme blokádu v energetickém těle -  kam nevede energie, nejde život a to se pak projeví v těle fyzickém, např. bolestí, zánětem apod.

 

Opět přidávám poznámku z praxe. Mnoho lidí se ve svých pocitech vůbec nevyzná, neumí nazvat, jak se cítí. Svoje emoční tělo mají potlačené.

 

Proč potlačujeme emoční tělo?


Někde v nás sídlí nějaký strach z bolesti. Může nás zraňovat emoce zklamání, odmítnutí, pocity viny….
Když máme toto tělo potlačené, pak nás negativní pocity tolik nezraňují, ale máme problém cítit i radost, štěstí, lásku. Přichází životní nespokojenost a mnohdy se domníváme, že za ni mohou všichni kolem nás. A tady jsme u tématu začarovaného kruhu.

 

Poznáte, že se motáte v začarovaném kruhu?


Jde o situace, které se nám stále ve vlnách vrací a jsou pro nás nepříjemné. Můžeme mít začarovaný kruh ve vztazích, kdy řešíme s lidmi stále podobné potíže, a i když změníme přátele, stejně řešíme podobná témata.
Začarovaný kruh můžeme hodně vnímat i v hubnutí. Máme období, kdy se nám daří jíst zdravě a pak přijdou situace, kdy opět selháváme. Proč najednou selháváme, proč si jednoduše nemůžeme něco zakázat a být hubení?
V tomto kruhu hubnutí je potřeba se kouknout na celý náš život. Ne jen na čísla na váze a čísla kalorií.
Potřebujeme ten kruh vidět, z nadhledu se kouknout na období, kdy nám vše šlo a kdy ne.
V době, kdy nám jde hubnout, máme silnou motivaci a rozhodnutí, že s těmi kily půjdeme dolu. Vše jde krásně, máme ze sebe radost, cítíme se skvěle.
V mnohých případech však často dochází po čase k poklesu nadšení, když jsme upnutí na představu nějakého čísla na váze. Pokud se nám ta představa neplní, pocit zklamání smazává radost a dobré pocity ze sebe a nastává efekt „sněhové koule“. Občas si něco víc dovolíme a postupně se vracíme na původní váhu. A zde máme začarovaný kruh. Hubnutí a přibírání.

 

Jakým krokem ten kruh přerušíme?

 

V případě hubnutí je potřeba v období přibírání sledovat svůj vztah k jídlu. Za jakých okolností vyhledávám kalorické potraviny nebo nápoje.
Ve své praxi se setkávám s několika typy lidí a zde souzním s typologií Doreen Virtue.

1. Pojídači pochoutek – nedokážou si odepřít svou pochoutku (čokoládu,zmrzliny,oříšky..). Pochoutka je již v oblasti závislosti.
Závislost nám vzniká také na pocitech – čokoláda spouští pocit uvolnění, blaženosti.

 

2. Zajídači emocí – potlačují emoce hněvu, vzteku, nespokojenosti. Potřebují si zlepšit náladu a jídlo se nabízí jako řešení.

 

3. Pojídači sebeúcty – všichni kromě nich jsou na prvním místě, na nich samotných jim nezáleží a nevhodné jídlo je další způsob, jak se sebou špatně zacházejí.

 

4. Zajídači stresu – nemají čas, nic nestíhají a jídlo je pro ně jediná zábava a potěšení.

 

5. Pojídači s efektem „sněhové koule", které jsem již popsala výše.

 

Mnohé typy se mohou vzájemně prolínat.
Když si uvědomíme náš nezdravý způsob, můžeme se postupně měnit. Je to práce na sobě, pozvolná, jako když se učíte angličtinu, ale stojí za to.


Nabízí se postupné řešení přes uvědomění.
- V případě pojídačů pochoutek je dobré se podívat na to, co by mi zdravého nahradilo pocit uvolnění a blaženosti. Najít pro svůj život hlubší smysl, než pouhé konzumování.
- Při zajídání emocí je potřeba se nepotlačovat a nebát své emoce projevit.
- U zajídačů sebeúcty je důležité, si sám sebe začít vážit a věnovat více času sobě.
- V případě časového stresu začít volit životní priority.
- U efektu sněhové koule postupovat s trpělivostí a svůj cíl směřovat na příjemný pocit v sobě a ne na čísla na váze.

 

Věřím, že každý můžeme změnit vztah sám k sobě. Pokud se máme rádi, jsme spokojení a vnímá to i naše okolí.
Pokud si sami neumíme pomoci, nebojte se přijmout pomoc. I to je projev sebelásky.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Romana Hánělová, DiS

psychosomatika

Romana se věnuje psychosomatice. Miluje svoji práci, ve které klienty vede ke spokojenému a zdravému životnímu stylu. Každý klient, který si dovolí vymanit se ze začarovaného kruhu, je pro ni největší odměnou. Jak se z něj vymanit, začít poslouchat svoje tělo a cítit se šťastně a spokojeně? Přesně to se dočtete v jejích článcích.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Povídání k zamyšlení z praxe. Kam až jsme schopní zajít, pokud chceme zhubnout?

15.4.2017
Hodnocení:
Neznám nikoho, kdo by nechtěl mít pevné a zdravé kosti a zuby. Z tohoto důvodu pijeme hodně mléko, jíme mléčné výrobky a dopřejeme si i doplňky stravy, které obsahují vápník. Ale stačí to? Je to skutečně to nejlepší, co můžeme pro dostatečné množství vápníku v našem těle udělat?
22.8.2016
Hodnocení:

K tomu, aby člověk zhubl, nepotřebuje pohyb. K tomu, aby člověk zhubl, nepotřebuje ani jíst zdravě. Tyhle dvě věty zní dohromady skoro tak nezdravě, jako kýbl smažených koblížků. Jenže přesně o tom to je. Honba za pekáčem buchet a mezerou mezi stehny nás žene stále o pěkných pár kroků zpět k našemu vysněnému cíli. Tak už dost. Než se vydáte na další hodinu HEATu, která Vás děsně nebaví („Jenže na těch internetech psali, že tak člověk nejvíc spaluje...“, ty tuky, já vím...), tak si chvíli sedněte a čtěte :)

19.9.2018
Hodnocení:

Zadívej se na tři karty ze sady Karty skryté moudrosti, mysli na to, co Tě čeká ve výše uvedeném období a vyber si tu kartu, která Tě nejvíce osloví bez ohledu na nadpis dané karty. Odpověď pak najdeš pod obrázkem.  

10.2.2020
Hodnocení: