Gleid
Gleidshop
Sexy vlny difuzérem?

Co vám uniklo? Shrnutí rad koučky pro komunikaci se psy

Co jste se minulý rok o soužití člověka a psa dozvěděli? Unikla vám některá z podstatných informací? V svých článcích jsem se dotkla témat, které vám v soužití se psem dokážou zjednodušit vaše soužití. Zabývali jsme se tím, jak to udělat, aby nám vztah se psem mohl fungovat lépe, ale také jsem se zaměřili na některé z věcí, které nám naši společnou komunikaci dost ztěžují.
pixabay.com
 
 
 
1. Hned ze začátku roku jsme si popsali, v čem spočívá úžasné partnerství člověka a psa. Obě tyto bytosti se liší viditelně chováním a způsobem, jakým smýšlí a komunikují se svým okolím. Neviditelnou součástí tohoto vztahu je to, co se mezi partnery odehrává v jejich blízkém napojení, např. jejich vnitřním nastavení, myšlení i světě emocí. Emoce, jak víme, nám do komunikace vstupují, aniž bychom si to obzvlášť přáli. Mnohdy jsou rychlejší než naše myšlenka. Velmi ráda vidím, když partnerství člověka a psa funguje na základě vzájemného respektu a lásce ke svému partnerovi (ať již je jim člověk nebo pes). Pokud je partnerství v nerovnováze, není možné, aby fungovalo ve vzájemném porozumění. Více o partnerství se psem najdete v článku "Skutečně si se psem rozumíme?"
 
 
2. Podle mě člověk zajímá ve vztahu pozici přirozeného vůdcem a ochránce partnerů. Pod slovem "vůdce" v mém podání prosím chápejte bytost, která vychází ze své role "zajistit bezpečí", "usměrňovat" a "odměňovat správné chování". Člověk totiž dokáže předpokládat situace, které mohou být pro psa nebezpečné. Je na člověku, jakým směrem partnerství vede a jaké partnerství se psem si přeje mít. Partnerství se dostává do nerovnováhy např. omezováním prostoru, nerespektováním potřeb druhého partnera, překážkami, které vznikají (mnohdy jen) z nedorozumění. Ve vztahu se také zrcadlí emoční stránka obou partnerů, např. strach, lítost, nadšení, ale i agresivita. Příčiny některé z uvedených nedorozumění se dozvíte v článku "Rozdílné chování člověka a psa. Jak předejít nepříjemným situacím?"
 
 
3. Jednoznačnost a přesnost předané informace od přirozeného vůdce k psovi, pomáhá psovi "přečíst" rychleji, co si člověk přeje. Nejde mylně pouze o trénink povelů, které jsou pouze slovním vyjádřením požadovaného, ale také o vnitřní nastavení a sjednocení předávané informace. Pomáhá k tomu, když člověk vysílá informace v jednotě. Kromě přesné informace nás v komunikaci se psy ovlivňuje pozitivně či negativně velká řada dalších drobností, které lze mnohdy jednoduše uchopit. Jejich zavedením do praxe si můžete vaše konání s pejskem ulehčit. Užitečný popis důležitých informací s praktickými ukázkami najdete v knížce Znaková řeč pro psy. 
Tento průvodce nemění, co vám již funguje. Provází vás získáním umění, které si osvojíte a tak budete umět v každé další komunikaci, tréninku i sportu zvládnout situaci jednodušším způsobem. Více o knížce i objednávkový formulář najdete na www.cloudless-life.com/komunikace-se-psy/znakova-rec-pro-psy.
 
 
4. Víte co to znamená být v jednotě? Přečtěte si článek "Proč nám pes nerozumí?"
 
 
5. Mnohdy nám i psům naše minulé zkušenosti či poznatky neumožňují zpracovat emoce tak, aby se neprojevovaly v našem dalším konání. Mám na mysli hlavně některé negativní emoce, např. strach. Obě bytosti, psí i lidská, vnímají strach. Obě bytosti s touto emocí pracují. V dané situaci potom reagují na základě svých zkušeností a okamžité emoční situace. Kromě základní přírodní (a vždy prvotní) reakce, která se projevuje u obou bytostí, máme my lidé výhodu v tom, že když to umíme, tak dokážeme emoci uchopit, a zpracovat. Dokážeme také podpořit našeho partnera, pokud jedná ve strachu. Jak rychlé a snadné je správně umět uchopit situaci, podpořit partnera a pomoci mu zpracovat jeho strach? O tom se můžete vice dozvědět v příběhu jorkšírského teriéra Montyho - "Proč teď štěká?" a "Co dělat, když se bojím psa?".
 
Máte-li v některém z článků nejasnost nebo se chcete na něco zeptat, neváhejte mě kontaktovat na www.cloudless-life.com/kontakt. 
Rozumíte-li sdíleným informacím, ale něco vám nefunguje jak byste si přáli, praktickým prožitkem na individuálním setkání (možné po celé ČR) tyto nedorozumění můžeme spolu zvládnout. Napište mi o tom, co byste rádi zlepšili (cloudlesslifecoach@gmail.com).
 
Přehled všech sdělení minulého roku najdete na mém profilu. 
 
Dnes již máte velmi podstatné informace k tomu, aby se váš vztah se psem ve všech jeho rovinách odvíjel bez překážek.
V příštím díle se zaměříme na zhodnocení toho, co vás stojí to, abyste byli ve vztahu s pejskem úspěšní.
 
foto-redaktor

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

kouč pro komunikaci se psy
Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Podobné články
Refinancování nejrůznějších úvěrů a půjček dnes nabízí mnoho bankovních i nebankovních společností. Jedná se o službu, která vlastně slouží k získávání nových klientů, tedy přesun zákazníků z jedné banky do druhé. Člověk totiž lehce v těžké životní situaci ale i ten v dobré situaci uzavře úvěr s jednou bankou, jejíž nabídka mu nejvíc vyhovuje, ale s postupem času mu může přestat vyhovovat. Případně již nebude zvládat takovou výši úvěru splácet a bude chtít úvěr snížit. A přesně pro tento případ jsou zde banky se svými nabídkami na refinancování úvěrů, přičemž často umí nabídnout lepší podmínky než při vašem starém úvěru.
6.1.2018
Díky nakladatelství Portál se vám do rukou může dostat další kniha Paula Keenana. Jmenuje se Na cestách duše a je důkladnou procházkou všech zbloudilých duší vedoucí až k jejich znovuokouzlení životem.
26.6.2017
V minulém článku jsme si představili styl oblékání capsule wardrobe. Nyní na něj nahlédneme podrobněji.
6.3.2018
Zrada, podvod, zakopnutí, pomýlení, ublížení, přirozená věc nebo hřích, to všechno může být vztahová nevěra. Kdo nebo co za ni může?
10.11.2017