Gleidshop
Hlavní baner

Co dělat, když se bojím psa?

Jak se poprat se strachem ze psa? Není to snadné, ale naše emoce můžeme ovládat.
pixabay.com

 

Strach je negativní emocí, protože v nás vyvolává reakci, kterou mnohdy nedokážeme předpokládat

 

V minulém díle jsme se věnovali rozdílům v chování člověka a psa, které vnímám, a jsou potvrzeny mou praxí. Nyní již víme co nás v situaci, ve které zažíváme strach, ovlivňuje. Co ale udělat, aby nás emoce tolik neovládaly?

 

Uvedu vám příklad na konkrétním dotaze: 

„Paní Drábková, mám celý život hrozný strach ze psů (asi ve dvou letech mi pokousal pes ruku) a ten strach je takový, že mě ti psi koušou opakovaně, protože to ze mě asi cítí. Když někde potkám psa bez vodítka, tak se hned rozbrečím a zdřevění mi nohy a nevím jak reagovat."

 

Negativní zkušenost při setkání se psem si nese možná mnoho lidí od dětství do dospělosti. Je to nepříjemný pocit. Tyto situace jsou v dnešním světě reálné a vidíme je kolem sebe. Myslím si, že není dobré soudit či komentovat situace, kde jsme nebyli přítomni. Proto se raději budu věnovat tomu, jak se strachem pracovat a ponižovat jeho sílu pro budoucí situace.  

 

Věřím, že se většina z nás chce strachu zbavit, aby nás v budoucím životě neobtěžoval. Je přirozené emocím, že v každé další situaci, kdy člověk vidí či potká psa, již předpokládá, že se uvedená situace bude opakovat. Vnitřní pocit se změní v paniku. Naše myšlenky nás nutí vidět situaci, kdy nás pes napadá, aniž bychom se v ní v přítomné chvíli nacházeli. Ano, je to těžké nenechat tyto ukotvené pocity přivolat popsanou situaci. Rozumím všem, kteří strach zažíváte. Všichni v různých formách či síle strach máme. Tento pocit také znám. Na každé strachové situaci pracuji, abych v životě omezila sílu tohoto negativního pocitu. Ať se strach u vás projevuje jakkoliv, v nebezpečné situaci udělejte vše pro to, abyste byli v bezpečí. To je velmi důležité. Nevystavujte se situacím, které si myslíte, že nezvládnete.

 

Podívejme se na tuto situaci trochu jinak

 

Věřím, že ve své podstatě neexistuje zlý člověk nebo zlý pes. Nikdo z nás se nerodí zlý. Když budeme vycházet z tohoto základu, tak negativní reakce vznikají na základě negativní zkušenosti nebo opomenutí respektu k informacím, které k nám druhá bytost vysílá. Je dobré si uvědomit, že každý pes reaguje na vnitřní pocity a myšlenky člověka. Je na náš vnitřní svět velmi napojen a je k němu citlivý. Pociťujeme-li strach, je to negativní pocit, který pes vnímá. Myslíme-li na situaci, kdy nás pes kouše, tak je to také informace, která většinou přispívá (ale nemusí být jediná) k formování naší nejbližší budoucnosti. Myšlenka je přáním, které vysíláme, aby se situace stala.

 

Setkáte-li se se psem, velmi vám pomůže, pokud dokážete zůstat v klidu. Rychlým pomocníkem jak se dostat do klidu je jeden hluboký nádech a hluboký výdech. Klidně toto dýchání opakujte i několikrát. Vnitřním klidem psí bytosti ukážete, že se setkává s partnerem, který je vyrovnaný, sebevědomý a je vědomě v dané situaci. Nevysíláte do svého okolí přání, která si nepřejete, aby se odehrála. A neponižujete své "postavení" v dané situaci negativním pocitem strachu. Většinou partner, kterého potkáváte, reaguje na váš stav a podle něj zvolí, jak k vám přistoupit. Stejně jako, když se setkávají psi. U psa dané situaci vnímejte jeho postavení i vysílané signály. 

 

Svým vnitřním rozpoložením dokážete mnohdy i psa, který je v negativní náladě, odradit od jakékoliv negativní reakce. Prostě se vám vyhne, jelikož není nic, co byste k němu vysílali. Pokud jste ale na nízké emoční úrovni, tak i pes s nízkým sebevědomím může mít pocit, že vás jako partnera může vystrašit. Dělá to z důvodu vlastních obav či strachu z vás, nebo s úmyslem vás odradit či vylekat. Tato situace způsobí zvýšení jeho sebevědomí, alespoň pro tuto chvíli. Pokud mu tato reakce již několikrát prošla a měl z ní popsaný pozitivní zisk, tak to bude zkoušet i nadále. A hlavně v situacích, kde je bytost, se kterou se setká oslabená strachem. Vše je dáno zákonem akce a reakce a komunikací dvou partnerů. Pokud budete komunikovat v klidu a bez negativních emocí, je velmi velká pravděpodobnost, že vám nebezpečné situace, které jste si představovali, z vašeho života vymizí.

 

Sledujte tyto změny. Nebuďte na sebe nároční. Začněte pracovat na změně v situacích, které pro vás jsou ještě zvladatelné. Potom až přistupte k náročnějším situacím. Každým krokem se posunete o kus k odstranění strachu ze svého života. V případě, že se vám nedaří nebo strach přetrvává, budu ráda vašim průvodcem ke zlepšení vaší situace. Spolu to v plném bezpečí zvládneme. Neváhejte mě kontaktovat na www.cloudless-life.com/

 

Máte-li nějakou obdobnou zkušenost. Budu vám vděčná za sdílení vašeho příběhu a úspěchů, které jste již zvládli. Napište mi o nich.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

kouč pro komunikaci se psy

Michaela je usměvavý a optimistický člověk. Pokud milujete psy, budou pro vás její články velkým přínosem. Najdete v nich spoustu rad, jak ve vztahu člověk - pes fungovat, aby byly obě strany šťastné a spokojené.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Jaro se nám pomalu blíží, tak neseďte doma a vyražte se někam podívat a něco zajímavého prožít. I když to zatím na žádné velké grilování a venkovní festival nevypadá, neznamená to, že si poslední dny zimy nemůžeme užít na zajímavých akcích.
8.3.2018
Hodnocení:
Naši předci to znali už dříve, tehdy to bylo naprosto běžné. Řeč je o nakupování bez obalu. Možná o tom slyšíte poprvé, ale věřte, že se dnes dostává stále více do popředí. V dnešním článku si tento druh nakupování přiblížíme a možná se zalíbí i vám.
24.4.2018
Hodnocení:
V minulém článku jsme se zaměřili na základní věci, které štěňátko potřebuje po materiální stránce. Před příchodem psa do rodiny nebo partnerství je podstatné si uvědomit důležité věci, které rozhodují o vašem budoucím vztahu s novým členem rodiny.
24.3.2017
Hodnocení:
Volné pokračování série o Mexiku od paní Mgr. Aleny Valové. Nyní o uctívání bohů a máyské kultuře.
6.6.2017
Hodnocení: