Gleidshop
Eshop

Co dělat, když se bojím psa?

Jak se poprat se strachem ze psa? Není to snadné, ale naše emoce můžeme ovládat.
pixabay.com

 

Strach je negativní emocí, protože v nás vyvolává reakci, kterou mnohdy nedokážeme předpokládat

 

V minulém díle jsme se věnovali rozdílům v chování člověka a psa, které vnímám, a jsou potvrzeny mou praxí. Nyní již víme co nás v situaci, ve které zažíváme strach, ovlivňuje. Co ale udělat, aby nás emoce tolik neovládaly?

 

Uvedu vám příklad na konkrétním dotaze: 

„Paní Drábková, mám celý život hrozný strach ze psů (asi ve dvou letech mi pokousal pes ruku) a ten strach je takový, že mě ti psi koušou opakovaně, protože to ze mě asi cítí. Když někde potkám psa bez vodítka, tak se hned rozbrečím a zdřevění mi nohy a nevím jak reagovat."

 

Negativní zkušenost při setkání se psem si nese možná mnoho lidí od dětství do dospělosti. Je to nepříjemný pocit. Tyto situace jsou v dnešním světě reálné a vidíme je kolem sebe. Myslím si, že není dobré soudit či komentovat situace, kde jsme nebyli přítomni. Proto se raději budu věnovat tomu, jak se strachem pracovat a ponižovat jeho sílu pro budoucí situace.  

 

Věřím, že se většina z nás chce strachu zbavit, aby nás v budoucím životě neobtěžoval. Je přirozené emocím, že v každé další situaci, kdy člověk vidí či potká psa, již předpokládá, že se uvedená situace bude opakovat. Vnitřní pocit se změní v paniku. Naše myšlenky nás nutí vidět situaci, kdy nás pes napadá, aniž bychom se v ní v přítomné chvíli nacházeli. Ano, je to těžké nenechat tyto ukotvené pocity přivolat popsanou situaci. Rozumím všem, kteří strach zažíváte. Všichni v různých formách či síle strach máme. Tento pocit také znám. Na každé strachové situaci pracuji, abych v životě omezila sílu tohoto negativního pocitu. Ať se strach u vás projevuje jakkoliv, v nebezpečné situaci udělejte vše pro to, abyste byli v bezpečí. To je velmi důležité. Nevystavujte se situacím, které si myslíte, že nezvládnete.

 

Podívejme se na tuto situaci trochu jinak

 

Věřím, že ve své podstatě neexistuje zlý člověk nebo zlý pes. Nikdo z nás se nerodí zlý. Když budeme vycházet z tohoto základu, tak negativní reakce vznikají na základě negativní zkušenosti nebo opomenutí respektu k informacím, které k nám druhá bytost vysílá. Je dobré si uvědomit, že každý pes reaguje na vnitřní pocity a myšlenky člověka. Je na náš vnitřní svět velmi napojen a je k němu citlivý. Pociťujeme-li strach, je to negativní pocit, který pes vnímá. Myslíme-li na situaci, kdy nás pes kouše, tak je to také informace, která většinou přispívá (ale nemusí být jediná) k formování naší nejbližší budoucnosti. Myšlenka je přáním, které vysíláme, aby se situace stala.

 

Setkáte-li se se psem, velmi vám pomůže, pokud dokážete zůstat v klidu. Rychlým pomocníkem jak se dostat do klidu je jeden hluboký nádech a hluboký výdech. Klidně toto dýchání opakujte i několikrát. Vnitřním klidem psí bytosti ukážete, že se setkává s partnerem, který je vyrovnaný, sebevědomý a je vědomě v dané situaci. Nevysíláte do svého okolí přání, která si nepřejete, aby se odehrála. A neponižujete své "postavení" v dané situaci negativním pocitem strachu. Většinou partner, kterého potkáváte, reaguje na váš stav a podle něj zvolí, jak k vám přistoupit. Stejně jako, když se setkávají psi. U psa dané situaci vnímejte jeho postavení i vysílané signály. 

 

Svým vnitřním rozpoložením dokážete mnohdy i psa, který je v negativní náladě, odradit od jakékoliv negativní reakce. Prostě se vám vyhne, jelikož není nic, co byste k němu vysílali. Pokud jste ale na nízké emoční úrovni, tak i pes s nízkým sebevědomím může mít pocit, že vás jako partnera může vystrašit. Dělá to z důvodu vlastních obav či strachu z vás, nebo s úmyslem vás odradit či vylekat. Tato situace způsobí zvýšení jeho sebevědomí, alespoň pro tuto chvíli. Pokud mu tato reakce již několikrát prošla a měl z ní popsaný pozitivní zisk, tak to bude zkoušet i nadále. A hlavně v situacích, kde je bytost, se kterou se setká oslabená strachem. Vše je dáno zákonem akce a reakce a komunikací dvou partnerů. Pokud budete komunikovat v klidu a bez negativních emocí, je velmi velká pravděpodobnost, že vám nebezpečné situace, které jste si představovali, z vašeho života vymizí.

 

Sledujte tyto změny. Nebuďte na sebe nároční. Začněte pracovat na změně v situacích, které pro vás jsou ještě zvladatelné. Potom až přistupte k náročnějším situacím. Každým krokem se posunete o kus k odstranění strachu ze svého života. V případě, že se vám nedaří nebo strach přetrvává, budu ráda vašim průvodcem ke zlepšení vaší situace. Spolu to v plném bezpečí zvládneme. Neváhejte mě kontaktovat na www.cloudless-life.com/

 

Máte-li nějakou obdobnou zkušenost. Budu vám vděčná za sdílení vašeho příběhu a úspěchů, které jste již zvládli. Napište mi o nich.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

kouč pro komunikaci se psy

Michaela je usměvavý a optimistický člověk. Pokud milujete psy, budou pro vás její články velkým přínosem. Najdete v nich spoustu rad, jak ve vztahu člověk - pes fungovat, aby byly obě strany šťastné a spokojené.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Ani nemusíte být významným filosofem, abyste na základě svých životních zkušeností zjistili, že život nás čas od času srazí na své pomyslné dno. Mít v době nepohody vedle sebe člověka, který vám pomůže se zase vrátit do normálu, je k nezaplacení.

12.2.2020
Hodnocení:
Mikulov je jihomoravským městem s necelými sedmi a půl tisíci obyvateli. Leží nedaleko rakouských a slovenských hranic, proto je Mikulov hojně navštěvován hlavně turisty.
27.7.2017
Hodnocení:
Že rostliny vyrábí kyslík, to jsme se učili už v prvních hodinách prvouky. Věděli jste ale, že některé jsou doslova požírači toxických látek nebo alergenů?
29.6.2016
Hodnocení:

Člověk nikdy není sám. V každém okamžiku je obklopen milióny malých baktérií a virů. Krouží kolem nás jako neproniknutelné mračno komárů a bez našeho souhlasu okupují každé místečko v našem okolí. Bez některých bychom zemřeli, jiné se stávají našimi věrnými pomocníky, s leckterými intenzívně bojujeme a ten zbytek necháváme žít vedle sebe bez povšimnutí. Tak jako oni nás.

3.4.2018
Hodnocení: