Gleidshop
Hlavní baner

Proč nám pes nerozumí?

V minulém díle jsme si odkryli tajemství. Uvědoměním si tajemství komunikace se psy a ještě lépe převedením do našeho vztahu, máme možnost být ve vztahu ještě spokojenější. Pokud jsme ochotni a schopni se dopracovat k vnitřní jednotě, tak si velmi ulehčíme další komunikaci v partnerství. A to i nejen se psy. Náš vztah se psem již potom není o "přetahování”, ale je o spolupráci a partnerském vztahu naplněném lehkostí. Mnoho klientů se ptá, co tím myslím, když říkám „být v jednotě".
pixabay.com

 

Mnoho klientů se ptá, co myslím, když říkám „být v jednotě". Než přistoupíme k ukázkám z praxe, pojďme si dnes ještě upřesnit, co to zmiňovaná jednota znamená. Jak se mi potvrzuje i praxí, jednota je jedna z velmi důležitých bodů při komunikaci. Pes (a za sebe si myslím, že i jakékoliv jiné zvíře) vysílá do okolí pouze jednu informaci. Když se raduje, fyzicky projevuje radost např. vrtěním ocasu, vyzařuje emoce štěstí a myslí pouze na to, že teď má radost. Nepřemýšlí o tom, co bylo. Nebo o tom, co bude za chvíli. Nenosí masky, přetvářku a nekonstruuje předsudky. My lidé máme jeho jednotnou informaci rádi, protože je pro nás (minimálně podvědomě) lépe čitelná. Vnímáme jednu informaci. Pes žije tady a teď, což je jeho velká výhoda. Je mu přirozené se vyjadřovat v jednotě. 

 

Na komunikaci v partnerství je nutné, aby se podíleli oba dva partneři svým dílem. Jak to máme my lidé? Kolik z nás dokáže, i když třeba jenom na krátkou chvíli, mít myšlenky jen v přítomném okamžiku? Jak skutečně a otevřeně projevujeme své emoce? Je náš fyzický projev v souladu s tím, co cítíme? My lidé, většina lidí, postupně vývojem a žitím v rychlé společnosti, jsme ztratili umění být v jednotě. To, že jednota je naše přirozenost, to nám dokazují děti. Sledovali jste někdy, jak komunikuje malé dítě? Můžete vypozorovat, že se vyjadřuje v jednotě. Je v přítomném okamžiku jak myšlenkami, pocity, tak i konáním. Dokud nedospěje určitého věku a nepřijme "neduhy" dnešního světa (přetvářka, vypočítavost, atd.) nebo jej emočně nepřeválcují prožité situace a starosti (strach, negativita okolí, atd.), tak komunikuje v jednotě, stejně jako pes. Znám mnoho případů, kdy má pes mnohem lepší vztah s dítětem než s dospělým člověkem. Myslím si, že je to právě z tohoto důvodu.

 

Právě jsem popsala, že dítě může mít se psem jednodušší komunikaci. Mohou si více rozumět na základě předané jednotné informace. No jo, ale co my starší? Přeci také chceme umět komunikovat se psem, aby nám rozuměl. Nezoufejte, ani pokud jste již vyrostli z dětského věku. Nic není ztraceno. Pokud jste člověk, který se chce věnovat partnerství a máte přání vztah se psem zlepšit i zjednodušit, tak to určitě zvládnete. Váš vztah se psem se stane příjemnější, když znovuobjevíte vlastní jednotu. 

 

Ano, je pravda, že toto se lehce píše, nebo čte, ale ve skutečnosti se to hůře provádí. Na naší cestě životem jsme získali něco, co nám není vlastní. Také se mnohdy snažíme dělat věci, které jsou pro nás nepřirozené. Chceme-li se navrátit k jednotě, je potřebné zapracovat na ovládání vlastních myšlenek, umět přirozeně zpracovat a zvládat vlastní emoce. Navrátit se ve vyjadřování k tomu, kdo skutečně jsme. Pes totiž nevěří tomu, když si na něco hrajeme. Překážkou naší komunikace je hlavně to, že si to často ani neuvědomujeme. Komunikace se psem by mohla být pro mnoho z nás o moc jednodušší a jasnější, kdybychom dokázali správně pracovat s tím, co nám v komunikaci překáží. 

 

Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí zlepšovat, odstraňovat i nevědomé překážky z vašeho partnerského vztahu, neváhejte mě kdykoliv oslovit se zvídavým dotazem, co by se případně dalo na vaší komunikaci posunout kupředu. Je spousta z nás, kterým vztah se psem funguje jedinečně. Alespoň my lidé si to tak vnímáme. Myslíme si, že není co řešit, že to jak to je, je přeci v pořádku. Může to tak být. Velmi mě těší, pokud vám vztah funguje, jak si přejete. 

 

I když jsem potkala za svou praxi spoustu páru, jen výjimečně byl jejich vztah podložen oboustrannou komunikací v jednotě. Vím, že v každém partnerství lze váš vztah posunout ještě o úroveň výš. Záleží na tom, co si přejete a jak to ve vztahu chcete mít. Čemu chcete věnovat čas a svou energii. Paradoxem je, věnujeme-li opravdu chvíli času a úsilí k posílení vlastní jednoty, vrátí se nám to tisíckrát - nejen v příjemnějším pocitu, rychlejším porozumění, ale také více srozumitelném a jednodušším vztahu jak pro pána, tak i psa. Nevěříte-li, podívejte se na pár příkladů z praxe, které partnerským dvojicím velmi ulehčili společné a každodenní soužití.

 

V dnešním článku jsme se věnovali vnitřní jednotě. V dalších dílech se již budeme věnovat příkladům z praxe. 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

kouč pro komunikaci se psy

Michaela je usměvavý a optimistický člověk. Pokud milujete psy, budou pro vás její články velkým přínosem. Najdete v nich spoustu rad, jak ve vztahu člověk - pes fungovat, aby byly obě strany šťastné a spokojené.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Šikana žáka učitelem není vůbec populární téma i přesto, že ve školních třídách je otázka tzv. zasedavých učitelů stále živě diskutovaná.
12.9.2018
Hodnocení:

Máme pro vás pár rad a tipů na to, jak v pohodlí běhat i v zimních měsících. 

5.2.2019
Hodnocení:

Stýská se vám po létě a dovolené u moře? Pokud jste si dovezli mušličky na památku a nevíte co s nimi, ukážu vám návod na výrobu letního věnce s mořskými motivy. 

5.9.2018
Hodnocení:
V minulém článku jsme si představili styl oblékání capsule wardrobe. Nyní na něj nahlédneme podrobněji.
6.3.2018
Hodnocení: