Proč nám pes nerozumí?

V minulém díle jsme si odkryli tajemství. Uvědoměním si tajemství komunikace se psy a ještě lépe převedením do našeho vztahu, máme možnost být ve vztahu ještě spokojenější. Pokud jsme ochotni a schopni se dopracovat k vnitřní jednotě, tak si velmi ulehčíme další komunikaci v partnerství. A to i nejen se psy. Náš vztah se psem již potom není o "přetahování”, ale je o spolupráci a partnerském vztahu naplněném lehkostí. Mnoho klientů se ptá, co tím myslím, když říkám „být v jednotě".

Obrázek: 6c96525480f085c3fafc1b4b99b03192c0f5769f
Zdroj: pixabay.com

 

Mnoho klientů se ptá, co myslím, když říkám „být v jednotě". Než přistoupíme k ukázkám z praxe, pojďme si dnes ještě upřesnit, co to zmiňovaná jednota znamená. Jak se mi potvrzuje i praxí, jednota je jedna z velmi důležitých bodů při komunikaci. Pes (a za sebe si myslím, že i jakékoliv jiné zvíře) vysílá do okolí pouze jednu informaci. Když se raduje, fyzicky projevuje radost např. vrtěním ocasu, vyzařuje emoce štěstí a myslí pouze na to, že teď má radost. Nepřemýšlí o tom, co bylo. Nebo o tom, co bude za chvíli. Nenosí masky, přetvářku a nekonstruuje předsudky. My lidé máme jeho jednotnou informaci rádi, protože je pro nás (minimálně podvědomě) lépe čitelná. Vnímáme jednu informaci. Pes žije tady a teď, což je jeho velká výhoda. Je mu přirozené se vyjadřovat v jednotě. 

Na komunikaci v partnerství je nutné, aby se podíleli oba dva partneři svým dílem. Jak to máme my lidé? Kolik z nás dokáže, i když třeba jenom na krátkou chvíli, mít myšlenky jen v přítomném okamžiku? Jak skutečně a otevřeně projevujeme své emoce? Je náš fyzický projev v souladu s tím, co cítíme? My lidé, většina lidí, postupně vývojem a žitím v rychlé společnosti, jsme ztratili umění být v jednotě. To, že jednota je naše přirozenost, to nám dokazují děti. Sledovali jste někdy, jak komunikuje malé dítě? Můžete vypozorovat, že se vyjadřuje v jednotě. Je v přítomném okamžiku jak myšlenkami, pocity, tak i konáním. Dokud nedospěje určitého věku a nepřijme "neduhy" dnešního světa (přetvářka, vypočítavost, atd.) nebo jej emočně nepřeválcují prožité situace a starosti (strach, negativita okolí, atd.), tak komunikuje v jednotě, stejně jako pes. Znám mnoho případů, kdy má pes mnohem lepší vztah s dítětem než s dospělým člověkem. Myslím si, že je to právě z tohoto důvodu.

Právě jsem popsala, že dítě může mít se psem jednodušší komunikaci. Mohou si více rozumět na základě předané jednotné informace. No jo, ale co my starší? Přeci také chceme umět komunikovat se psem, aby nám rozuměl. Nezoufejte, ani pokud jste již vyrostli z dětského věku. Nic není ztraceno. Pokud jste člověk, který se chce věnovat partnerství a máte přání vztah se psem zlepšit i zjednodušit, tak to určitě zvládnete. Váš vztah se psem se stane příjemnější, když znovuobjevíte vlastní jednotu. 

Ano, je pravda, že toto se lehce píše, nebo čte, ale ve skutečnosti se to hůře provádí. Na naší cestě životem jsme získali něco, co nám není vlastní. Také se mnohdy snažíme dělat věci, které jsou pro nás nepřirozené. Chceme-li se navrátit k jednotě, je potřebné zapracovat na ovládání vlastních myšlenek, umět přirozeně zpracovat a zvládat vlastní emoce. Navrátit se ve vyjadřování k tomu, kdo skutečně jsme. Pes totiž nevěří tomu, když si na něco hrajeme. Překážkou naší komunikace je hlavně to, že si to často ani neuvědomujeme. Komunikace se psem by mohla být pro mnoho z nás o moc jednodušší a jasnější, kdybychom dokázali správně pracovat s tím, co nám v komunikaci překáží. 

Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí zlepšovat, odstraňovat i nevědomé překážky z vašeho partnerského vztahu, neváhejte mě kdykoliv oslovit se zvídavým dotazem, co by se případně dalo na vaší komunikaci posunout kupředu. Je spousta z nás, kterým vztah se psem funguje jedinečně. Alespoň my lidé si to tak vnímáme. Myslíme si, že není co řešit, že to jak to je, je přeci v pořádku. Může to tak být. Velmi mě těší, pokud vám vztah funguje, jak si přejete. 

I když jsem potkala za svou praxi spoustu páru, jen výjimečně byl jejich vztah podložen oboustrannou komunikací v jednotě. Vím, že v každém partnerství lze váš vztah posunout ještě o úroveň výš. Záleží na tom, co si přejete a jak to ve vztahu chcete mít. Čemu chcete věnovat čas a svou energii. Paradoxem je, věnujeme-li opravdu chvíli času a úsilí k posílení vlastní jednoty, vrátí se nám to tisíckrát - nejen v příjemnějším pocitu, rychlejším porozumění, ale také více srozumitelném a jednodušším vztahu jak pro pána, tak i psa. Nevěříte-li, podívejte se na pár příkladů z praxe, které partnerským dvojicím velmi ulehčili společné a každodenní soužití.

V dnešním článku jsme se věnovali vnitřní jednotě. V dalších dílech se již budeme věnovat příkladům z praxe. 

Reklama

Podobné články

Obrázek: 34caf54f2dfc3d3a06e1975e8d116a88e07e01c6
Obrázek: 758f323f7bee8bd4b1bc0629458701cef6b13c6c
Obrázek: e4ecfe0522ddff38be57c792edf3343191561f81
Obrázek: 137c966339414162dce7e9f16f826dfe770d55eb
výhody jízdy na kole