Gleidshop
Hlavní baner

Duševní pohodu si můžete udržet i teď, dovolte si ji

Při aktuálním dění není nic neobvyklého, když na člověka dopadne tíseň, neklid a splín. To vše se teď může stát a nabízí se, že se to nakonec jistojistě stane. Stane se to vám, mně, paní prodavačce, panu pošťákovi, nebo paní Novákové z protějšího bytu. Při takto vleklé a náročné situaci se holt nějaká ta slabost na duchu a duševní rovnováze dostaví. A není to žádná ostuda! Paradoxně tak platí, že vám bude ihned lépe, když si splín odžijete. V žádném případě jej v sobě neživte! Naopak se mu nebraňte a nepotlačujte emoce, které z něj pramení.

 

Dobrá nálada NONSTOP? Nesmysl

Existuje mnoho nejrůznějších návodů a receptů, jak si udržet dobrou náladu a duševní pohodu. Některé fungují, jiné vás přivedou na protialkoholní. Ale když to vezmeme kolem a kolem, i permanentní fantastická nálada nemusí být tím pravým ořechovým. Ano, vím, už teď se mračíte, ač to nikdy neděláte. Jenže i když to zní strašně, absurdně a snad i trestuhodně, ani s dobrou náladou by se to nemělo přehánět. Hledáte předmět, kterým byste mě vzali přes prsty? Vyčkejte s tím.

Permanentní optimismus, děj se co děj, může zkreslit správný úsudek, který je v životě velmi potřebný. Rozhodně je v pořádku, když berete vše s lehkostí a úsměvem, ale když míru přešvihnete, nemáte šanci prožít si i duševní nekomfort, který vás mnohému naučí. Když sami sobě občas dovolíte přiznání, které poodkryje to, že je něco opravdu v háji, obohatí vás to. Ne hned, ale později určitě. Když si pak, jednou, navíc vzpomenete, jak vám bylo, když vše nebylo zalité sluncem, vzejde z prožitku i empatie, soucit, pochopení pro druhé, zájem o starosti jiných. A to vůbec není málo.

Přemíra dobré nálady snadno zakalí mysl a máme tendenci se na svět kolem dívat přes růžové brýle. Tyto pak snadno způsobí, že se odstřihneme od druhých. Nedokážeme se do nich vcítit. Ať se nám to tedy líbí, nebo ne, příště se nám se svými starostmi nesvěří. Samozřejmě, že je skvělé někoho povzbudit, ale maminku, která zůstane sama s nemocným dítětem, nepodržíte poukázáním na to, že dnes hezky hřeje slunce.

Chcete li si tedy udržet skutečně dobrou náladu v pravém slova smyslu, bez občasného mraku to nepůjde.

 

Nezatěžujte se tím, co nemůžete změnit

Už rok jedeme v úsporném režimu. Školy bez dětí, děti bez školy, lidé bez práce i známých jistot, liduprázdné ulice, avšak plné nemocnice a internet hemžící se katastrofickými zprávami. Nechme extrémy stranou a pojďme teď mluvit o drtivé většině lidí. Tato velká část populace dodržuje vše, co se dá, byť si třeba myslí svoje, soucítí s lidmi, kterých se pandemie dotkla v těch nejčernějších barvách a koronavirové situaci se snaží přihlížet z bezpečné vzdálenosti.

Jste-li člověk empatický, nemůže vás nastalý stav nechat chladným. Vše je jinak, než tomu bylo za dob krásně normálních. Jen tak mimochodem, všimli jste si teď někdy, jak se nám začalo stýskat po slově - normální? Před dobou covidovou bylo slovo NORMÁLNÍ velmi ožehavé. Různě jsme jej ohýbali, kroutili a snažili ses jej nacpat i tam, kde už to normální nebylo. Dnes jednotně za normální považujeme bez rozporu to, co jsme znali dřív. Alespoň to nás spojuje.

Na jednoho v těchto dnech tak snadno padne myšlenka, že si přece nemůže udržet duševní pohodu a dobrou náladu, když se děje, co se děje. Zdá se, že si dobrou náladu nemůžete dovolit. Je to vůči ostatním pořádně nevhodné. Když víte, že tolik lidí marodí, někteří přicházejí o práci, dětem chybí kamarádi, přece nebudete jásat. Altruismus je nesmírně důležitý, ano, ale nezabývejte se věcmi, které nemůžete změnit. Když přestanete řešit problémy celého světa a budete se soustředit na to, co vyřešit a změnit můžete, pomůžete sobě a nakonec opravdu i okolí.

 

Jednoduché tipy pro dobrou náladu

Když si poskládáte priority, uleví se vám, uvidíte. Zjistíte, že nemusíte řešit všechno a to k dobré náladě hodně přispěje. Suma sumárum, jak se tedy té dobré nálady přece jen dopídit?

  • Dejte si dobrou kávu a udělejte si čas na knížku
  • Vsaďte na příjemnou vůni aromalampy. Víte přece, že vůně s psychikou umí divy
  • Vypněte televizi i internet. Přehlcení informacemi vás jen vyčerpá a navíc v hlavě snadno vznikne guláš, který nás opět svádí k tomu, abychom se snažili rozklíčovat všechno
  • Dobře a hodně spěte. Dopřejte si před spaním třeba mléko s medem, na které nedaly dopustit naše babičky
  • Pusťte si komedii, na kterou se celá léta nedostalo
  • Mluvte se svými blízkými. Každý máme telefon a tak možnosti jistě jsou. A nemluvte jen o nepříjemném viru, nastolte i jiné téma
  • Dovolte si mít dobrou náladu. Není to vůči ostatním nic nevhodného, či nemístného

 

 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Barbora Klímová

"jak být stále ženou"

I když je Bára maminkou velmi živé holčičky, čas na vlastní klid a ženskost si vždycky najde. Někdy u sklenky vína, jindy u hrnečku s kávou. Je zbrklá a spontánní pozorovatelka života i koketa s otázkami k zamyšlení. To ji často dostává do humorných situací, které najdete v jejich článcích. Ctí seberozvoj a svět opravdových mužů, ve kterém si užívá být opravdovou ŽENOU.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Lidé, kteří ovládají strategii Života v přítomnosti, odhalili věčné tajemství člověčího štěstí. Je ukryto jen ve dvou slovech. ŽÁDNÁ OČEKÁVÁNÍ! Vypadá to jednoduše, pro někoho možná odpudivě, ale je to jedna z nejpravdivějších premis života, na jakou mohli lidé přijít.

21.12.2018
Hodnocení:
Máte rádi turistiku a nevíte kam na výlet? Máme pro vás výborný tip. V srdci Českého ráje leží několik skalnatých útvarů, které nabízí návštěvníkům potěšení, nezapomenutelný zážitek a nádherný výhled do okolní krajiny.
18.5.2017
Hodnocení:
V minulých dílech jsme si řekli něco o potřebách psa v soužití s člověkem. V tomto článku si řekneme něco nejen o velikosti psího těla. Vývojem a záměrným šlechtěním vzniklo mnoho plemen psů. Mnoho lidí se mě ptá, jak si vybrat správného psa. Při výběru psího partnera je důležité, mít nejen správné informace, ale také naslouchat vlastní intuici.
6.5.2017
Hodnocení:
Existuje celá řada lifestylových a mravoučných knih, které mají hodně daleko do příruček pro život, o snaze o kvalitní a nenásilný humor ani nemluvě. Po knize Já, blogerka ale v klidu sáhněte, nepatří k nim. Je totiž naprosto svěží a veselou sondou do starostí i radostí žen i mužů, návratem do našeho dětství i nahlédnutím do tajů budoucích. Je to zkrátka svěží, ale i moudré čtení – především na léto.
18.7.2017
Hodnocení: