Gleidshop
Hlavní baner

Za závislost na partnerovi může výchova v dětství (2. část)

Podle teorie citové připoutanosti, která v současné době patří mezi nejvlivnější teorie ve vývojové psychologii si 20% z nás vytvořilo v dětství úzkostnou a 25% vyhýbavou citovou vazbu. Vzhledem ke vzájemné přitažlivosti obou skupin, žije teoreticky až 45% lidí v disfunkčním vztahu.

unsplash.com


Že je náš partnerský vztah nějakým způsobem disfunkční si uvědomíme velmi brzy. Zpočátku života problém řešíme nejčastěji výměnou partnera, později začneme obviňovat sami sebe. Příčin může být mnoho, ale možná není nutné hned navštěvovat psychologa. A nebo můžeme jen chtít svůj stávající vztah vylepšit, posunout jej na intimnější úroveň, získat větší klid či se trochu sebevzdělat, než se vrhneme do nového, který bude konečně ten osudový.

 

Nikdy není na škodu, udělat si test!

Klikací test s okamžitým vyhodnocením je volně k dispozici například na https://vas-psychoterapeut.cz/dotaznik.html nebo si můžeme upřímně odpovědět na devět jednoduchých otázek, které nás nasměrují ke zjištění, že je naše citová vazba bezpečná a problém bude jinde nebo naopak, že je účelné se v sobě trochu více pošťourat.
 

Tedy otázky zní takto:

 1. Cítíte při odloučení od partnera zvýšenou, nepříjemnou úzkost?

 2. Je pro vás nepříjemné být sám?

 3. Přemýšlíte neustále o tom, co si váš partner myslí nebo cítí?

 4. Je pro vás těžké věřit, že city vašeho partnera vůči vám zůstávají stabilní?

 5. Neustále kontrolujete zprávy v telefonu; všimnete si, že vaše úzkost stoupá a klesá podle toho, zda nedostáváte nebo dostáváte zprávy?

 6. Potřebujete neustálé ujišťování a náklonnost, abyste se cítili dobře?

 7. Cítíte zvýšenou nebo dokonce iracionální úroveň žárlivosti?

 8. Máte strach, že se na partnera příliš upínáte?

 9. Máte pocit, že vaše citové potřeby nelze nikdy naplnit?
   

Čím více kladných odpovědí, tím větší je naše úzkost ze samoty a tím pádem i riziko, že svého partnera dusíme péčí a žárlivostí zároveň a že jej nakonec stejně ztratíme. Takový vztah, spíše než lásku, připomíná časově i psychicky náročné zaměstnání s výplatní páskou vyvolávající jen frustraci a pochybnosti o vlastních schopnostech.

 

Jak dál postupovat, když test vyšel pozitivně?

Podle psychologů jsou tři fáze, kterými si musíme projít, pokud chceme svůj vztah zachránit nebo nabýt schopnosti nějaký stabilní navázat.
 

 1. Musíte si uvědomit, že máte na svého partnera úzkostnou citovou vazbu a v čem spočívá.
  Nenechte se oklamat tím, že si myslíte, že jste altruistický dárce, když ve skutečnosti chcete pozornost a náklonnost - a možná také chválu a vděčnost - od každého kolem. 

   
 2. Jakmile zjistíte, že jste na partnerovi úzkostně závislí, můžete začít s úpravami svého chování.
  Nebuďte vždy tím, kdo jako první pošle sms nebo zatelefonuje. Zajistěte rovnováhu ve vztahu, ať už jde o blízké přátelství nebo romantický vztah. Vezměte si od druhého člověka občas volno a dělejte něco úplně jiného. Dejte svým přátelům nebo partnerům čas se nadechnout. Neočekávejte, že vám váš partner nebo přátelé budou vždy k dispozici. Nechte je dělat si vlastní věci. Najděte si něco jiného, abyste zahnali své pocity osamělosti a vaši touhu po pozornosti, náklonnosti a chvále.

   
 3. Změnou svého chování vytvořte nové Já.
  Vytvoření nového zvyku trvá asi šest týdnů, což je samozřejmě hrubý odhad. Bez ohledu na to, jak dlouho to trvá, se nové zvyky nakonec vryjí do vašeho mozku a významně změní vaše neurální sítě. Jakmile k tomu dojde a odoláte pádu zpět do starých vzorců chování, jste na správné cestě k tomu, abyste se stali novým člověkem - člověkem, který s ostatními lidmi interaguje klidněji a díky tomu s nimi vytváří bezpečnější vazby.

   

Ovšem jakkoliv je návod stručný a jasný, nemusí stačit k proniknutí do podstaty problému. Ze zkušeností psychoterapeutů vyplývá, že ani tak nezáleží na tom, jaké zážitky si z dětství přineseme, ale je důležitější, jak je pak v dospělosti chápeme. Proto je velmi užitečné podívat se na svůj dosavadní život jako na příběh, který je sledem těch nejsilnějších interakcí s rodiči, příbuznými, učiteli a dalšími lidmi, kteří se nějakým způsobem připletli k naší výchově a pochopit, jak vnímání těchto zážitků postupně formovalo náš způsob, jak prožíváme své vztahy a jak v nich jednáme.


Přečtěte si první díl, který je zaměřený na důležitost vřelého vztahu mezi vámi a dítětem včetně nejčastějších chyb ve výchově. 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Zuzana Šromová

"ryze ženská záležitost"

Zuzana se po absolvování Obchodní akademie živila prodejem stavebního software, v současnosti je ale matkou čtyř dětí, kterým se věnuje na plný úvazek. Jejím celoživotním zájmem je sebepoznání a v posledních letech následuje učení tibetského dzogčhenu. Ve svých článcích se chce vážně i bez váhy podělit se čtenářkami o poznatky a zkušenosti, které přináší život nám, běžným i výjimečným Evropankám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Jednotlivá znamení a čtyři živly – oheň, země, vzduch a voda. Pokud chcete porozumět a lépe vnímat bytosti kolem vás, je potřeba porozumět základním prvkům, které vám usnadní komunikaci s nimi. Otevřete se a zjistěte, jaký prvek spojuje vaše znamení.

23.9.2021
Hodnocení:

Sebeláska je silná magická energie, která může pozitivně měnit životy všech, kteří se pro tuto cestu rozhodnou. Změna našich vzorců, jako je zvýšení sebelásky, nemusí být vždy složitou cestou ani časově náročnou. Pokud budete pracovat sami se sebou, jen pár minut každý den, uvidíte během chvilky posun k hlubšímu propojení a uvědomění si, jak jste důležití nejen pro sebe. Vyzkoušejte si proto jednoduché způsoby, které vám dodají sílu a velkou dávku sebelásky, která je v dnešní době velmi důležitá.

22.11.2021
Hodnocení:
Lebeda zahradní vypadá na záhonku jako škodlivý plevel, ovšem je skvělá na zmírnění kašle nebo proti revma. Proč tedy nevyužít přírodní lékárnu ze zahrady.
24.7.2018
Hodnocení:

Vánoční období by mělo být obdobím radosti. Bohužel pro mnoho lidí je to spíše období plné stresu, úzkostí, zklamání nebo osamělosti. Vánoce přichází a s nimi i vysoké očekávání dokonalých, šťastných rodin užívající si luxusní dárky a oslavy. Nicméně ne každý z nás dokáže tyto ideály naplnit.

10.12.2021
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Moto magazínu Gleid: Gleid není jen o kráse, ale také o životě skutečné ženy

Stáhněte si nás do telefonu

Náš Facebook

Náš Instagram