Nejezte míň, jezte líp! #3 a nesportujte, hýbejte se!

K tomu, aby člověk zhubl, nepotřebuje pohyb. K tomu, aby člověk zhubl, nepotřebuje ani jíst zdravě. Tyhle dvě věty zní dohromady skoro tak nezdravě, jako kýbl smažených koblížků. Jenže přesně o tom to je. Honba za pekáčem buchet a mezerou mezi stehny nás žene stále o pěkných pár kroků zpět k našemu vysněnému cíli. Tak už dost. Než se vydáte na další hodinu HEATu, která Vás děsně nebaví („Jenže na těch internetech psali, že tak člověk nejvíc spaluje...“, ty tuky, já vím...), tak si chvíli sedněte a čtěte :)

Obrázek: 8a7e360633d957ea222efea56d1725e5a53a7316
Zdroj: unsplash.com

 Víte, vy se doopravdy vůbec nemusíte hýbat, abyste hubli. Ale máte tělo, které se NE náhodou skládá z kostí, svalů, kloubů a vazů. A NE náhodou se tyto složky souhrnně nazývají pohybový aparát. A něco mi napovídá, že není odvozen od slova ležet-celé-dny-na-gauči. Kdyby příroda chtěla, abychom celé dny seděli nebo leželi u televize, udělala by z nás ploštěnce a sebrala by nám páteř. No, jenže ona nechtěla.

Konec povídání o tasemnicích. Chci tím říct, že máte tělo, které se nějaký ten pátek vyvíjelo, abyste se teď mohli hýbat. Hýbat se tedy nemusíte proto, abyste zhubli, ale abyste zůstali zdraví, protože pohyb je to, co tělo potřebuje, co je pro tělo přirozené. Já vím, že jste unavení po celém dni v práci, a že jste měli dvě dlouhé porady. No - nejlepší doba na to, jít si zaběhat nebo se projít. Také to nejlepší, co můžete udělat pro svoji hlavu, svoje oči, záda, metabolismus a hlavně... pro své zdraví (a pro zdraví vašich blízkých). Navíc se vám potom vyplaví pár endorfinů a ušetříte na víně ;)

Můžete celý den sedět u počítače a těšit se, až si půjdete večer zaběhat, stejně jako můžete celý den obsluhovat v kavárně a stejně rychle donést poslední kafe, abyste už konečně mohli do posilovny. Vtip je v tom, že z pohybu neuděláte povinnost, která co – po dietě skončí? Pohyb je vaší součástí. Nikdo neříká, že musíte teď každý večer běhat, děj se co děj. Pokud to nemá být povinnost, vyberte si takový druh pohybu, který vás bude bavit. Kolo? Brusle? Judo? Posilování? Boxování? Jóga? Skupinová cvičení? Procházky? Je jedno, co z toho je podle internetu nejúčinnější (ono to stejně za pár let bude zase jinak). Je jedno, jak dlouho jste četli, že byste měli denně strávit sportováním. Je jedno, kolikrát týdně. Je jedno, kterou hodinu denně. Prostě se hýbejte. Kdykoli, kdekoli, jakkoli. Jediné, co je důležité je, abyste věděli, že to není nic, co by bylo za trest. Pohyb není samozřejmost. Tak nemrhejme tělem, které máme. Neničme ho. Nebo budeme v příštím životě ploštěnec! 

Nejlepším příkladem by nám mohly být děti! Můžou běhat jen tak dokolečka, házet si s míčem nebo přeskakovat kmeny v lese. Běhali byste někdy s takovou upřímnou radostí v srdci? Už jsme nejspíš moc dospělí i na tohle.

Pokud už víte, který pohyb je pro vás ten pravý, máte z poloviny vyhráno. Pokud ne, čeká vás docela příjemná fáze objevování. Můžete si zkusit zaběhat, projít se, dělat sprinty, zkuste si najmout trenéra, který vám vysvětlí základy posilování na strojích nebo se přihlaste na zkušební hodinu jógy či volejbalu. Chodí kamarádka každý čtvrtek na jumping? No super, skočte si na chvíli na kafe a pak na trampolíny. Spojíte příjemné s užitečným. A postupně už si najdete to, co baví zrovna vás – uvidíte, že už po první hodině/lekci bude mít TEN VÁŠ POHYB pozitivní účinek jak na tělo, tak na duši. A nezapomeňte – pohyb není za trest, je to naprosto přirozená věc, která je naší součástí od nepaměti. Takže ne, abyste si nepamatovali, kdy jste se naposledy hýbali.

Reklama

Podobné články

Obrázek: 7ae7d0d7ed529a166f5d8f7bde799ea11f402292
Obrázek: 2d29f0d8bb48c7353df1d38f53431cdc1e2f278a
Obrázek: 807090afd8a4110a817154c4afc52d6032e0b8be
Obrázek: cff77c58236e1957c6290eba7d1d7c0011d84253
Obrázek: 73ee868a59b45dd2cdbe6ff15b4d1c3e61582af1