Gleidshop
Eshop

Hygiena nohou je více než mytí nohou... Zaměřte pozornost na svá chodidla!

Na chodidlech jsou velmi složité a výkonné svaly. Málokdo o tom ví. Nošením bot a absencí ohýbání a napínání svalů dochází k zakrnění tohoto svalstva. Pomalu se tím ztrácí ovládání rovnováhy a koordinace. Hygiena nohou je více než mytí nohou. Pravidelný pohyb a rolování mohou předcházet mnoha potížím jako je ostruha, kladívkový prst nebo příčně plochá noha. Neměli bychom zapomínat ani na chození na boso, což je velmi zdravé, především v ranní rose.

pexels.com

 

Základním cvikem na chodidla je rolování chodidel

Jak na to? Zujte se...

1) Položte si pod chodidlo míček a pomalu rolujte dopředu a dozadu, poté si chodidlo promasírujte i krouživými pohyby. Věnujte alespoň 60 sekund na každé chodilo.

Pokud by vám to dělalo potíže, rozcvičte nejprve chodidlo protahováním. Jednoduše nadzdvihněte chodidlo nad zem a ohýbejte špičku k zemi a zdvihejte jí nahoru, pak můžete kroužit kotníkem střídavě na obě strany. Nebo můžete místo míčku použít jako cvičební pomůcku válec. 

2) Posaďte se tak, aby byla celá délka prstů položená na zemi. Měli byste cítit lehké napětí v chodidlech. Prsty jakoby lámejte v kloubech, díky tomu budete protahovat ohybače prstů. Při malém napětí v chodidlech posuňte kolena lehce vpřed. Pak posouvejte paty směrem dovnitř, zatěžujte palce. Následně posouvejte paty směrem ven, zatěžujte malíčky. Strany můžete střídat, nebo zatěžovat pouze tu stranu, kterou potřebujete protáhnout.

3) Sedněte si a položte chodila volně na zem.
Pokrčte jednu dolní končetinu. Rozevřete prsty (palec a malík směřujte od sebe) a snažte se jakoby rozšířit chodidlo. Snažte se udržet v kontaktu s podložkou pouze palcový kloub, malíkový kloub a patu. Ostatní kosti jsou mírně odlepené od podložky, tím vytvoříte příčnou a podélnou klenbu.

4) Promasírujte svaly na vnitřní straně chodidla od palce směrem k patě (aktivace svalu, který odtahuje palec od ostatních prstů). Odtáhněte palec od ostatních prstů a snažte se ho udržet v této pozici. Postupem času palec tento pohyb zvládne bez dopomoci.

 

nohy


Cvičení můžete zakončit ideálně procvičením plosky nohou. Postavte se do vzpřímeného stoje čelem ke zdi (židli, skříni) a opřete se o ni rukama. Zanožte protahovanou dolní končetinu tak, aby prsty směřovaly vpřed. Zvedněte patu protahované nohy co nejvíce od podložky, špička zůstává zapřená. Postupně pokrčujte koleno protahované končetiny tak, abyste cítili napětí mezi prsty a chodidlem. Setrvejte v protažení 30-60 vteřin, povolte a opakujte.


V józe existují i speciální ásany na posílení svalstva chodidel. Například Sarva hita ásana nebo Víra ásana. Pokud vás cvičení chodidel oslovilo, vyhledejte si tyto ásany a zařaďte je do denního programu pro zdraví.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Bc. Ilona Bartovská

jóga, cvičení, TČM

Ilona je pedagogický pracovník, práce s mládeží je jejím celoživotní posláním, které jí naplňuje a baví. Ve svém volném čase se věnuje různým sportovním aktivitám a také dobrovolnické činnosti – práci se seniory, které učí prstovou jógu a cvičení na židlích. K józe se vztahuje i její další mimopracovní aktivita – výuka tzv. Office jógy – zdravotní cvičení pro pracovníky v kancelářích. Má vystudovanou psychologii a pedagogiku a absolvovala také mnoho dalších kurzů ze sportovní a komunikační oblasti. Najdete u ní články plné odborných průzkumů, výzkumů, statistik, poznatků propojené do denní praxe, které vedou k vašemu seberozvoji.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Jistě je smysluplné pečovat o pozemské tělo a snažit se ho udržovat v čistotě a zdraví. Zároveň bychom však měli pečovat i o svou duši, neboť schopnost seberealizace, plnohodnotný život a další aspekty našeho bytí jsou závislé na duševním zdraví. V článku se zaměříme na to, co se pod tímto pojmem skrývá a na možné projevy psychických problémů.
21.3.2018
Hodnocení:

Každé září je vlastně takový malý leden. Tedy alespoň co se týká rozhodnutí hubnout nebo zapracovat na svém těle. Je to ovšem síla, co z nás umí udělat taková dovolená " all inclusive".

13.9.2018
Hodnocení:

Natáhněte nohy rovně před sebe. Nohy a trup svírají pravý úhel. Záda jsou rovná, pohledem miřte před sebe, ruce složte volně v klíně. Zhluboka dýchejte. Pozor znovu na záda – nehrbit se, ramena jsou volně svěšená od uší. Vydržte 5 minut. Nebo 3? Minutu? Že už to bolí? Tento sed je jednou ze základních jógových pozic (říká vám něco slovo asána?), o které byly zmínky už ve starých indických spisech. Dandasána. Pro mě daleko těžší cvičení než dřepy s výskokem, angličáky nebo plank. A právě v tom je to kouzlo jógy. Můžete být vytrvalí, rychlí nebo dřepovat skoro se sto kily. Když vás ale někdo posadí na 5 minut do rovného sedu, bude to dost bolet.

20.11.2018
Hodnocení:

Těhotenství je velmi specifické období v životě každé ženy a ne nadarmo se říká, že se jedná o "jiný stav".

31.10.2016
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Stáhněte si nás do telefonu

Náš Facebook

Náš Instagram

Instagram