Gleidshop
Eshop

Hygiena nohou je více než mytí nohou... Zaměřte pozornost na svá chodidla!

Na chodidlech jsou velmi složité a výkonné svaly. Málokdo o tom ví. Nošením bot a absencí ohýbání a napínání svalů dochází k zakrnění tohoto svalstva. Pomalu se tím ztrácí ovládání rovnováhy a koordinace. Hygiena nohou je více než mytí nohou. Pravidelný pohyb a rolování mohou předcházet mnoha potížím jako je ostruha, kladívkový prst nebo příčně plochá noha. Neměli bychom zapomínat ani na chození na boso, což je velmi zdravé, především v ranní rose.

pexels.com

 

Základním cvikem na chodidla je rolování chodidel

Jak na to? Zujte se...

1) Položte si pod chodidlo míček a pomalu rolujte dopředu a dozadu, poté si chodidlo promasírujte i krouživými pohyby. Věnujte alespoň 60 sekund na každé chodilo.

Pokud by vám to dělalo potíže, rozcvičte nejprve chodidlo protahováním. Jednoduše nadzdvihněte chodidlo nad zem a ohýbejte špičku k zemi a zdvihejte jí nahoru, pak můžete kroužit kotníkem střídavě na obě strany. Nebo můžete místo míčku použít jako cvičební pomůcku válec. 

2) Posaďte se tak, aby byla celá délka prstů položená na zemi. Měli byste cítit lehké napětí v chodidlech. Prsty jakoby lámejte v kloubech, díky tomu budete protahovat ohybače prstů. Při malém napětí v chodidlech posuňte kolena lehce vpřed. Pak posouvejte paty směrem dovnitř, zatěžujte palce. Následně posouvejte paty směrem ven, zatěžujte malíčky. Strany můžete střídat, nebo zatěžovat pouze tu stranu, kterou potřebujete protáhnout.

3) Sedněte si a položte chodila volně na zem.
Pokrčte jednu dolní končetinu. Rozevřete prsty (palec a malík směřujte od sebe) a snažte se jakoby rozšířit chodidlo. Snažte se udržet v kontaktu s podložkou pouze palcový kloub, malíkový kloub a patu. Ostatní kosti jsou mírně odlepené od podložky, tím vytvoříte příčnou a podélnou klenbu.

4) Promasírujte svaly na vnitřní straně chodidla od palce směrem k patě (aktivace svalu, který odtahuje palec od ostatních prstů). Odtáhněte palec od ostatních prstů a snažte se ho udržet v této pozici. Postupem času palec tento pohyb zvládne bez dopomoci.

 

nohy


Cvičení můžete zakončit ideálně procvičením plosky nohou. Postavte se do vzpřímeného stoje čelem ke zdi (židli, skříni) a opřete se o ni rukama. Zanožte protahovanou dolní končetinu tak, aby prsty směřovaly vpřed. Zvedněte patu protahované nohy co nejvíce od podložky, špička zůstává zapřená. Postupně pokrčujte koleno protahované končetiny tak, abyste cítili napětí mezi prsty a chodidlem. Setrvejte v protažení 30-60 vteřin, povolte a opakujte.


V józe existují i speciální ásany na posílení svalstva chodidel. Například Sarva hita ásana nebo Víra ásana. Pokud vás cvičení chodidel oslovilo, vyhledejte si tyto ásany a zařaďte je do denního programu pro zdraví.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Bc. Ilona Bartovská

jóga, cvičení, TČM

Ilona je pedagogický pracovník, práce s mládeží je jejím celoživotní posláním, které jí naplňuje a baví. Ve svém volném čase se věnuje různým sportovním aktivitám a také dobrovolnické činnosti – práci se seniory, které učí prstovou jógu a cvičení na židlích. K józe se vztahuje i její další mimopracovní aktivita – výuka tzv. Office jógy – zdravotní cvičení pro pracovníky v kancelářích. Má vystudovanou psychologii a pedagogiku a absolvovala také mnoho dalších kurzů ze sportovní a komunikační oblasti. Najdete u ní články plné odborných průzkumů, výzkumů, statistik, poznatků propojené do denní praxe, které vedou k vašemu seberozvoji.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

S postupem času se i do oblasti fitness v České republice dostávají trendy ze zahraničí. Jedním z těchto trendů je i trénování s osobním trenérem, kterému i u nás přichází na chuť stále více lidí a návštěvníků fitness center.

30.4.2016
Hodnocení:

Dovíte se zde, jaké látky můžete nalézt v běžně prodávaných kosmetických prostředcích a jak dešifrovat údaje na jejich obalech.

7.8.2017
Hodnocení:

Já jsem se nepobabila. Ačkoli se babička snažila a odmala jsem s ní mohla zadělávat na koláče a domácí knedlíky, jablko se stejně zakutálelo dál od stromu – buchty jsem nikdy nepekla, na svíčkovou si zajedu jedině k babi a štrúdl dělám z kupovanýho listovýho těsta (z toho už předválenýho!).

6.8.2019
Hodnocení:
Do jaké míry se cítíte být svobodní a spokojení ve svém životě? Máte možnost volby, můžete svobodně dýchat, nebo vás někdo ovládá a vy šlapete pod jeho taktovkou?
4.10.2017
Hodnocení: