Gleidshop
Eshop

Jak vybírat oleje

V tomto článku se dovíte, jaké rozdíly jsou mezi běžně prodávanými oleji a jak se orientovat při jejich nákupu. Rovněž se v něm dočtete, jaká kritéria je třeba brát v úvahu při uváženém výběru kvalitních rostlinných olejů a k jakým účelům je lze používat.

pixabay.com

 

Rozdíly mezi oleji můžete rozpoznat již dle jejich vůně a chuti: zatímco u šetrně lisovaných a vhodně zpracovaných olejů je cítit původní užitá surovina (oříšky, mák atd.), tak u těch, jež byly lisovány za vysokých teplot, extrahovány a rafinovány, ji lze vnímat jen těžko. Takto znehodnocené oleje většinou nemívají specifickou vůni ani chuť, jsou čiré, řídké a vydrží nesmírně dlouho beze změn.

 

Velmi dlouhá trvanlivost ovšem vyhovuje většině prodejců i výrobců. Proto dnes tyto moderní způsoby průmyslové výroby převažují nad klasickými způsoby lisování olejů. Výrobci se též kvůli co nejvyššímu zisku snaží maximalizovat výtěžnost oleje, čehož lze docílit intenzivním lisováním, extrahováním, rafinací a dalšími nevhodnými operacemi. Takto se získává extrahovaný rafinovaný olej. Na obalu se to většinou nedovíme, ale zjevně půjde o nejlevnější oleje.

 

Z hlediska nakupujících je ale lákavá nižší cena, což dokazuje i to, že lidé v obchodě často upřednostňují takovéto oleje. Kdyby však věděli, jak se vyrábějí, možná by se cítili poněkud oklamáni. V některých případech může být poněkud zavádějící i označení olej „lisovaný za studena", neboť při lisování též vzniká teplo. Nejopatrnější bychom v těchto případech měli být u olivového oleje, který se vyrábí v největších objemech, a proto může být intenzivně a nešetrně lisován.

 

Jako u ostatních potravinářských produktů se v prvé řadě vyplatí přečíst si údaje uvedené na obalu. U olivového oleje tam mimo jiné můžete nalézt následující specifikace:

 

– Virgin znamená panenský. V tomto případě by mělo jít o olej, jenž se získává mechanickou cestou a který by neměl být nevhodně pozměněn vyšším záhřevem.
 
– Extra virgin je extra panenský. Měl by mít lepší chuť a vůni. Vyrábí se pomalým lisováním při teplotě nepřesahující 40 °C.
 
– Fine virgin znamená jemný panenský. V tomto případě se už ale nedovíme o podmínkách výroby.
 
– Semi-fine je polo-jemný. K tomuto typu patří většina u nás běžně prodávaných olivových olejů.

 

Avšak třeba Italové by takovéto oleje vůbec nevzali do úst, neboť jsou znalci! Mají-li vlastní zahradu s olivovníky, užívají pouze ten „svůj". Pokud musí olej kupovat, velmi dobře si vybírají. Slyšel jsem, že se koštuje – jako se u nás ve sklípcích ochutnává víno, Italům ve speciálních prodejnách rozlévají olivový olej. Jestliže obsahuje nějaké pachuti (je-li např. žluklý nebo páchne rybinou), tak jej nekoupí!

 

On totiž není olej jako olej. V důsledku rozdílných technologických procesů používaných při výrobě mohou vykazovat i oleje téhož druhu v závislosti na solidnosti výrobce značné rozdíly v celkové kvalitě. Chceme-li si pořídit skutečně jakostní olej, musíme si připlatit a kupovat dražší produkty. Většinou bývají v tmavě zbarvené skleněné lahvi. Avšak ani u takovýchto dražších olejů nemáme záruku skutečné kvality.

 

Při řádném výběru oleje bychom měli v prvé řadě využívat zdravý rozum, který napomůže k základní orientaci v údajích uvedených na obalu. Rozum však bývá v koncích, jestliže na obalu ani jinde nenalezne dostatek směrodatných informací. Co pak s tím? Nemáme-li ověřenou značku, nezbývá nám leckdy nic jiného, než dát na svou intuici a využívat rovněž své smysly. Když zakoupený olej otevřete, vyplatí se nejprve řádně jej očichat a ochutnat. Smysly napomáhají vycítit nejen případnou žluklost, ale naznačují i to, zda pro vás daný druh oleje bude vhodný. Jestliže vám některý z olejů příjemně voní a celkově chutná, měl by to být ten pravý!

 

Nezůstávejte přitom jen u nejčastěji používaného olivového oleje, vždyť možných druhů je mnohem více. Některé z nich se též užívají v terapeutické praxi k léčebným účelům – třeba olej z ostropestřce mariánského zlepšuje činnost jater. O rozličných možnostech využití konkrétních druhů olejů se můžete více dočíst v knize Tajemství kosmetiky (viz www.ingecko.cz/knihy).

 

KRITÉRIA SPRÁVNÉHO VÝBĚRU OLEJŮ

Nejprve byste se měli rozhodnout, k jakému účelu chcete olej využívat. Jiné požadavky je třeba klást na oleje určené ke kulinářskému upotřebení než na ty, jež se mají užívat vnitřně, a očekáváte od nich léčebné účinky. Odlišná kritéria se zase berou v úvahu u olejů, jež se mají užívat zevně na pleť apod.

 

Za studena lisované oleje jsou vhodnější hlavně pro vnitřní užití, tzn. jejich přímou konzumaci, neboť nejenže obsahují více nepostradatelných látek, ale bývají také chutnější. Avšak v jiných ohledech mohou panenské oleje vykazovat určité problémy. Obsahují totiž složky, jež podléhají oxidativním změnám, projevujícím se tzv. žluknutím. Mezi jednotlivými oleji jsou v tomto ohledu značné rozdíly. Zatímco některé z nich jsou celkem stabilní (mezi ně patří třeba olivový olej), u jiných dochází poměrně brzo k nepříznivým změnám. To se týká hlavně lněného oleje, u něhož může dojít již po několika týdnech od vylisování k tzv. autooxidaci, kterou nelze zastavit ani skladováním v temnu, ani přidáním antioxidantů.

 

U většiny olejů lze projevy žluknutí zpomalit vhodným skladováním, nejlépe v chladu a tmavé skleněné lahvi. Nepříznivým změnám lze též částečně zamezit přidáním antioxidantů; z přírody pocházející druhy bývají většinou přínosné, ale užívají se i syntetické látky, jež mohou vykazovat nepříznivé dopady na lidské zdraví (mezi škodlivé antioxidanty patří třeba BHA). Další z možností zamezení žluknutí je odstranění nestabilních součástí oleje, což se provádí rafinací. Avšak při nevhodné rafinaci dochází k nemalým ztrátám vitaminů a dalších nepostradatelných látek.

 

Solidnější výrobci olejů ovšem mohou užívat šetrnější způsoby rafinace. Vhodně rafinované oleje pak nepodléhají výše popisovanému žluknutí, avšak zároveň si zachovávají vlastnosti požadované pro daný účel. Při zevním užití v kosmetice se může jednat o promašťující účinky a dostatečnou stabilitu – ta je důležitá u všech preparátů, jež slouží k ošetření pleti, masážím atd.

 

Hlavně pro vnitřní užití bychom ovšem pokud možno měli upřednosňovat kvalitní bio panenské oleje. Ty můžeme užívat v tzv. studené kuchyni, třeba jako zálivky salátů, do pomazánek, tvarohů, anebo – pokud nám chutnají, či byl-li nám některý olej doporučen k léčebným účelům – si je můžeme dát přímo na lžičce. Široké pole působnosti mají ovšem rozličné oleje také při šetrné péči o pleť, o čemž se též můžete více dočíst v knize Tajemství kosmetiky.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Vít Syrový

inženýr chemie

Pan Syrový vystudoval chemii, pracoval ve Výzkumném potravinářském ústavu na oddělení výživových a aditivních látek. Postupem času přicházel na to, jaké látky se běžně používají (v potravinářství, kosmetice) zvláště ty, které mají negativní vliv na člověka. Začal se postupně od chemie odprošťovat a dávat se spíše přírodní cestou. O chemických látkách a jejich dopadech se můžete dočíst v jeho článcích nebo v mnoha publikacích, které vydal.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Mnozí výrobci kosmetiky se snaží všechny ostatní přesvědčit, že do svých produktů musí přidávat i natolik rizikové konzervanty, jako jsou třeba parabeny či další chemické škodliviny. Je tomu ovšem skutečně tak? 

28.1.2019
Hodnocení:

Závěr roku je pokaždé stejný... kdo vzdal boj se svými pneumatikami už v květnu, protože to do dovolené stejně nestihne, ten je docela v klidu. Nic se pro něj o Vánocích a před nimi nemění, bez výčitek může hodovat jak pán dál – nicméně, ústa se radují, boky žalují a zdraví pláče. Těm z nás, kteří to vydrželi i po dovolené, nastává období neustálé nejistoty. „Má to cenu? Nemá to cenu? Tak jen na štědrý večer... tak jen přes svátky? Tak si nedám řízek! Tak si odlehčím salát? No kašlu na to, je to jen jednou za rok... ale nebudu jíst cukrový, dyť je to samej cukr! No tak jen vanilkový rohlíčky, ale jiný druhy ne! No, když babička mi dala i linecký, přece to nevyhodím a nikdo jinej to u nás nejí!“ No prostě stresík... člověk by chtěl na jednu stranu vypadat jako fitnessky z instagramu, ale na druhou stranu... ten salát... a myslím ten bramborový!

20.12.2018
Hodnocení:

Nadpis dělá článek. Dobré vědět. Není to úplně informace, díky které zhubnete (ani vy ani já), nicméně bez knedlíku by v tomto případě možná nebylo čtenáře. A dnešní povídání by o ně nemělo přijít jen kvůli tomu, že bych se vás snažila lákat na salát.

23.10.2018
Hodnocení:
Na jaře se provádějí očistné kůry. Avšak nepostačí očistit jen naše tělo, ale měli bychom ulevit i psychice a zbavit se zbytečných duševních „nečistot“. Proto je nutno občas se zklidnit a udělat si v sobě pořádek. V článku se zaměříme na to, jak očistit duši od zbytečných přítěží.
10.4.2018
Hodnocení: