Gleidshop
Eshop

Dali jste si novoroční předsevzetí zhubnout, ale nevíte jak? Nedržte dietu!

Nezdá se vám, že je ten počátek roku pokaždé stejný? Po velice rušném prosinci, kdy se nakupuje, shání, peče, připravuje a pak hoduje a hřeší sladkostmi, smaženým a tučným jídlem v doprovodu s alkoholem, přichází leden a s ním útlum, výčitky, poněkud těsné oblečení a nechuť podívat se na sebe do zrcadla. A jako naschvál mají v obchodech tolik krásných věcí ve slevách!

pixabay.com

  

Odhodlání udělat něco s kily navíc nabírá otáčky a fitcentra praskají ve švech. V našem nákupním košíku se kupí zelenina, celozrnné pečivo, nízkotučné jogurty a výrobky s označením "light". Jídlo omezíme tak, že tělo začíná hladovět, jsme unavení, podráždění a navíc musíme u toho všeho fungovat v práci, doma a během svých aktivit. Tímto způsobem zhubneme dvě, tři kila, ale nastává fáze, kdy nám tělo strádání vrací a stále častěji nám dává najevo, že mu něco chybí.

Všechna odhodlání a předsevzetí koncem ledna mizí a my na posezení sníme celou čokoládu, k tomu porci hranolek a jahodový pohár se šlehačkou.

No, nevadí, od zítřka už opravdu začneme držet dietu. A jak probíhá další den? Ráno jsme vzorní a začneme lehkou zdravou snídaní, oběd v restauraci nebo  v jídelně raději omezíme na poloviční porci. Odpolední svačinu pro samou práci nestihneme a večer, když s dětmi napíšeme úkoly, uvaříme večeři, uklidíme nádobí a postaráme se o všechno, co je třeba, zjistíme, že máme takový hlad, že je nám jedno, co sníme, a sáhneme po prvním jídle, které uvidíme.

 

Tak a dost! 

Pojďte udělat pro své tělo to nejlepší, co funguje. A začněte myšlením. Co si do hlavy dáte, to tam bude.

 

Jak velká je vaše motivace zhubnout? Co kdybyste si místo krásné postavy dali za cíl vitální a zdravé tělo?

Už v minulém článku jsem vysvětlovala, že každý je originál a obecně fungující plán hubnutí nepomůže všem. Rady výživového poradce určitě nebudou od věci. Takový nutriční terapeut bude nejen poradcem, ale i oporou. Když budete mít vedení a možnost konzultace, neuděláte tolik chybných kroků a cesta k vysněné postavě bude jednodušší a možná i rychlejší.

 

Neříkejte tomu dieta. To slovo bývá v hlavách zafixováno jako něco, co trvá jen po dobu hubnutí. Vám jde o víc. Chcete si po redukci váhu udržet. Pojďte měnit svoji postavu změnou životního stylu. Neřešte, kolik kilo chcete zhubnout. Důležité je, že se dobře cítíte, máte zpět svoji ztracenou energii a více sebevědomí. Když změníte postoj, můžete shozená kila brát jako bonus navíc.

 

K trvalé změně vám pomohou postupné kroky. Nesnažte se ze dne na den vynechat své oblíbené potraviny. Zkuste je vyřadit z jídelníčku, až najdete vhodnou zdravější náhradu. Ještě důležitější než najít náhradní potravinu je najít důvod, proč mám potřebu konkrétní potravinu jíst. Zkuste najít tzv. spouštěč. Až budete sahat po svém pamlsku, zastavte se a přemýšlejte, jaká situace právě nastala, co vás přimělo jít jíst. Je to tím, že máte moc práce a nevíte čím začít? Jste ve stresu a jídlo vás uklidňuje? Jíte proto, abyste odbourali nějaký jiný zlozvyk, nebo jste si právě uvařili kávu a máte pocit, že k tomu potřebujete něco dobrého?

 

Představte si, že máte na lednici nebo na skříňce se sladkostmi "pozorovatele" a ten vás pokaždé přinutí se zamyslet, jestli je vhodné jíst jídlo, pro které si jdete, právě teď. Potom snáz dokážete přeprogramovat svoji hlavu a nebudete mít problém nastavit si nové návyky.

 

Co budete potřebovat? Především trpělivost. Nechtějte vše hned. Svoje špatné stravovací návyky odbourávejte postupně. Sepište si, co všechno podle vás děláte špatně, a ukažte seznam svému poradci. Domluvte se, čím začnete.

 

Spočítejte si svůj pitný režim!

Pro inspiraci nabízím první krok. Začněte pravidelným pitným režimem. Zjistěte, kolik tekutin potřebujete na den. Vynásobte svoji hmotnost  30 ml a vyjde vám vaše denní potřeba tekutin. Např. 70 kg x 30 ml= 2100 ml na den. Takže sedmdesátikilový člověk by měl vypít přibližně dva litry tekutin denně. Do tekutin nepočítejte kávu ani to, co vypijete během cvičení. Zapomeňte na sladké limonády a ochucené nápoje. Pokud džus, tak 100%, bez přidaného cukru a naředěný vodou. Nestačí se napít ráno a večer, je třeba pít v průběhu celého dne. Lépe pít před jídlem než po jídle. Když začnete dodržovat pitný režim, máte jistotu, že tělo začne pracovat, jak má, a možná i množství jídla, které pak sníte, bude menší.

 

Postupně omezujte sladká jídla, cukr nahraďte například stévií. Na smažení používejte kvalitní tuk, kterým pánev pouze potřete. Ideální je pořídit si nádobí, u kterého tuk nepotřebujete. Každý den si dopřejte bílkoviny, jako jsou tvaroh, cottage, mozzarella, kvalitní libové maso a luštěniny. A ještě připomínám vlákninu. Ta napomáhá správnému metabolismu a podporuje peristaltiku střev. Nejvíce vlákniny je v zelenině, kterou můžete konzumovat neomezeně ke každému jídlu. Záleží hlavně na úpravě, a tou je nejlépe dušení, blanšírování, krátké orestování nebo grilování. Pozor na ovoce. I přesto, že obsahuje přírodní cukry, jedná se pořád o cukry. Dejte si ovoce ve formě smoothies k dopolední svačině.

 

Tato pravidla asi většina z nás zná, ale jak je možné, že to mnoha ženám (ale ani mužům) nefungují?

 

Vrátím se na začátek. Co si dáte do hlavy, to tam je a bude to fungovat jako program v počítači. Pokud si naplánujete úspěch, budete ho mít. Jen si tu cestu ke změně užívejte, přemýšlejte o tom, co jíte, učte se nové, zdravější varianty svých receptů nebo úplně nové recepty, najděte si k tomu cvičení, které vám je nejbližší, a nenechte se odradit neúspěchy. Pokud přijde nějaká krize nebo selhání, berte to jako zkoušku a jeďte dál.

 

Přeji vám mnoho dílčích úspěchů, které vás dovedou k novému "já".

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Jana Korejtková

výživový poradce

Jana je lektorkou zumby, spinningu, alpiningu, aerobiku, Port de bras... zkrátka všeho, co se dá v tělocvičně provozovat s davem lidí při hudbě.
K tomu všemu se už více než deset let věnuje výživovému poradenství.
K němu se dostala díky otázkám, které jí klienti kladli po skončení cvičebních lekcí. Proto začala studovat a získala certifikát od firmy Nutris. Pracuje na sobě dál a učí se s každým novým klientem.
V jejích příspěvcích najdete nejen návody a doporučení pro redukci hmotnosti, ale také recepty na chutná zdravá jídla a inspiraci k formování postavy.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Hubneme on-line s Táňou V. je tady a společně s povídáním i návod na správné a zdravé cvičení.
17.3.2018
Hodnocení:

Cukr se vyráběl už ve starověku, ale výhradně z cukrové třtiny. Ta je ovšem úrodná pouze v tropických a subtropických oblastech. Proto se u nás rozmohla výroba cukru z cukrové řepy, která se u nás snadno pěstuje a snižuje cenu cukru o výnosy za dopravu. V posledních letech je cukru přezdíváno ,,bílý zabiják‘‘.

V očích veřejnosti může za obezitu, civilizační choroby, závislosti na sladkém i na vašich 5ti kilech navíc. Ale na vině není cukr. Na vině jsme pouze a jen my. My jsme si z něj toho zabijáka vytvořili a my jsme ti, kteří ho ještě rádi konzumují. Rozdíl je totiž v tom, o jakém cukru se bavíme.

23.6.2021
Hodnocení:

Jak najít motivaci k pravidelnému cvičení? Jak najít motivaci? Jak? Jeden z nejčastějších dotazů. Jedno z nejvyhledávanějších spojení na internetu. Proč na něj tedy už konečně někdo nenašel odpověď a osvědčený návod? Možná bychom měli přestat hledat motivaci ke cvičení a prostě začít cvičit. Možná bychom opravdu neměli čekat ne TEN den, kdy se probudíme a nebudeme se moct dočkat až budeme v posilovně s úsměvem zvedat činku nebo vybíhat kopec za městem. Víte – místo toho prostě běžte - a běžte…

3.5.2021
Hodnocení:

Slyšeli jste již o krabičkové dietě? Tento hit se mezi lidmi v poslední době velmi rozrůstá. Oč se jedná, jaké jsou výhody a nevýhody – to se dozvíte v tomto článku. Kdo ví, třeba se vám tento způsob stravování zalíbí a zkusíte to také.

14.6.2017
Hodnocení: