Gleidshop
Hlavní baner

Hledáte recept na levandulový olej nebo chcete znát účinky levandule?

Skoro padesát druhů rostliny zvané levandule těší oko i čichové buňky lidí v Evropě, Africe i Asii. Nejtypičtější oblastí jejího výskytu je díky ruce člověka francouzská Provence.

pixabay.com

 

Levandule není favoritkou pouze lidí současnosti. Její jedinečnost využívali už Egypťané i arabské národy dávno ve starověku k balzamování těl zemřelých a k výrobě voňavek. Staří Římané a Řekové vkládali fialovou krásku do koupele, nechávali pomocí ní provonět své příbytky a přidávali ji do léčivých nápojů a mastí. I temný středověk levanduli nezavrhl a dal jí nový rozměr v podobě amuletu, který zaháněl zlé síly. Lidé si ji zavěsili na dveře, nosili přivázanou na zápěstí a myli si v jejím vývaru své ruce při každé morové ráně, která se prohnala jejich zemí.


Nezanevřeli na ni příslušníci lidského pokolení vlastně v žádném století a dnes si levanduli užíváme nejen pro její krásu a vůni, ale upotřebíme ji v kuchyni, léčíme pomocí ní své tělo a přidáváme její květy do různých kosmetických výrobků.
 

Lidová medicína levanduli miluje

Dokáže ji zužitkovat ve všech dostupných formách ve velkém. Připravit si můžeme odvar, tinkturu, olej nebo využít její léčivé silice při inhalaci. I usušená kytička levandulových snítek uložená v šatníku nebo vložená do polštáře zvedne člověku náladu a svou vůní mu pomůže pohlížet na situace všedního dne s určitým nadhledem. Levandule je totiž balzámem na pocuchané nervy. Můžeme její vůni nebo čaj nasávat v každé situaci, když naše tělo a mysl zachvátí stres. Uklidňuje a uspává bez nežádoucích vedlejších účinků.


Dokáže potlačit bolest hlavy do snesitelné meze a oddaluje záchvaty migrény. Dobře působí také na játra, žaludek a žlučník. Jako kloktadlo nám výborně poslouží při problémech v ústní dutině. Urychluje léčbu chřipky, angíny a zánětu průdušek. Pokud si vyrobíme nebo koupíme levandulový olej, pomůžeme našim bolavým svalům a kloubům. Spolehlivě také desinfikuje rány na kůži a používá se při léčbě vředů na noze.
 

Vyrobte si vlastní domácí levandulový olej

Očarovala vás levandule a toužíte si sami vyrobit léčivý přípravek? Neváhejte vyzkoušet recept na levandulový olej. Zvládnete ho připravit s minimem surovin v kterékoliv roční době. Sehnat čerstvou nebo sušenou levanduli by neměl být velký problém. Pokud ji nezískáte z vlastní zahrádky a ani z té sousedů, určitě vám pomůže obsluha nejbližšího květinářství.


Stačí vám jen pořídit hrst květů a kvalitní olivový olej. Vyberte si nějakou pěknou skleničku s víčkem a do její poloviny nasypejte levandulový květ. Zalejte jej olejem, dobře skleničku zadělejte víčkem a nechte směs odpočívat měsíc na nějakém teplém místě. Po čtyřech týdnech olej přeceďte přes plátýnko a zachycené květy ještě důkladně vymačkejte.


Bude-li se vám zdát, že vůně je slabá a chtělo by to něco silnějšího, do vámi vyrobeného levandulového oleje vsypejte ještě jednu hrst květů a celý proces zopakujte. Získaný olej vám dobře poslouží jako výborný odličovač pleti nebo voňavý masážní gel na bolavá záda. Jestli vám to nebude vadit, klidně si pár kapek můžete nalít do večerní koupele. S jeho účinky budete určitě spokojeni.
 

Pozor na možnou alergii

Každý člověk je individuál. Co prospívá jednomu, to druhému škodí, a tak nepřekvapí, že část lidské populace reaguje na působení levandule jinak, než by si představovala. Místo léčivého vlivu se u člověka spustí rýma, pálí ho oči nebo kůže a celkově se mu přitíží. Je nutné se s tím smířit a tuto rostlinu vyřadit ze svého seznamu oblíbených. Zase nic tak hrozného se nestane. Stačí se poohlédnou na zahradě či v lese do jiného koutku a vybrat si kytičku či bylinku stejně pěknou či užitečnou jako je levandule. Příroda do ní určitě vložila nějaké své kouzlo. Stačí ho jen objevit! Může mezi ně patřit dobromysl obecná či sléz přehlížený, o kterých jsme v magazínu Gleid psali v předchozích článcích.


 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Leden je za námi. Znamená to, že se nám konečně blíží jaro! A že se ledňáčci rozdělí na každoroční lednové dietáře a na ty, kterým to cvičení a zdravější strava ještě nějaký ten pátek vydrží. Posilovny a sportovní centra už nebudou praskat ve švech, ustanou boje o poslední místa na nedělní lekci TRX a už se zase budete moci svobodně převléknout v šatně. Ať už jíte zeleninu jen v lednu, nebo celý rok, určitě všichni (nebo jen já?) řešíte ten samý problém: že byste raději čokoládu (doplň závislost podle sebe) než okurku.

13.2.2019
Hodnocení:

Zadívej se na tři karty ze sady Rady andělů na každý den od Doreen Virtue a mysli na to, co Tě čeká ve výše uvedeném období. Pak si vyber tu kartu, která Tě nejvíce osloví. Odpověď najdeš pod obrázkem.

4.5.2020
Hodnocení:

Pojďte se s námi podívat na to, jak vypadá opravdový proces hubnutí - správný proces hubnutí. Se všemi strastmi a úskalími dnešní doby.

21.7.2017
Hodnocení:
Běh je společně s chůzí nejpřirozenější pohyb člověka. Při běhu zapojujeme do práce velké množství svalů najednou, což je pro tělo relativně hodně namáhavé v daném okamžiku, ale na druhou stranu velice pozitivní ve výsledku.
20.2.2017
Hodnocení: