Gleidshop
Eshop

Naučte se říkat NE aneb Dýchejte volněji

Prostě NE a hotovo. Vždyť co je na tom za vědu, že ano? NE.

Tak snadné, krátké, přehledné a jasné slůvko. A přitom tak obtížné, složité, nepohodlné, komplikované, nepříjemné a většinou nám bývá proti srsti. Dobře totiž víme, proč. Možná, že to víme jen někde ve skrytu duše, ale všichni máme nějaké povědomí o tom, co takové NE rozjede. Hromy, blesky, kritiku, uraženost, kyselý obličej, povrchní tón, výtku, možná ultimátum. Je tedy jasné, že NE je velmi MOCNÉ. A možná právě proto se jej tolik bojíme používat. Ale napadlo vás někdy, že NE není hrubiánství, ale úplně obyčejné zrcadlení vlastní sebehodnoty?

pixabay.com

 

Říkám ANO, myslím NE

Dnes je prý zlá doba. Každý si hrabe na vlastním písečku a nikdo se o nikoho nezajímá. Každý kope sám za sebe. Prý nám vymizely pojmy jako solidarita, pomoc, respekt, úcta k druhému, uznání, nezištnost. Jenže? Omyl, omyl, omyl! Kolikrát jste dnes řekli falešné ANO na místo upřímného NE? Jednou, pětkrát, desetkrát? Ha, a mám vás! Proč? Protože jste každým samaritánským umělým ANO dali přednost něčemu, nebo někomu jinému před sebou samými. Jednou, pětkrát, desetkrát jste se tím ANO odsunuli na druhou, vedlejší kolej. Zametli jste pod koberec něco, co pro vás bylo jakkoliv méně, či více důležité. A v tom je vtip mocného NE.

 

Kdykoliv se odhodláte říct opravdové NE, teprve pak vysíláte k ostatním, že si vážíte sebe sama a svého času.

 

Že máte své plány, cíle, malé radosti a drobné, či nebetyčné priority, které jsou pro vás důležité. Proto se NE říká tak nesnadno. Bojíme se, že s každým NE někoho urazíme, zraníme, naštveme, nebo odbudeme. Opak je však pravdou. Každým skutečným NE, doplněným o slušné vychování a laskavý tón hlasu jasně říká, že si dotyčného vážíte, a proto jej nebudete krmit neupřímným ANO.

 

Příklad za příklady: Jste nachlazená, unavená, manžel prudí, děti se rozhodly vás zničit a boty ve vašem čísle taky neměli. Víte bezpečně, že teď už chcete jen neexistovat a že nejlepší pro vás bude vana a ticho. Ale volá kamarádka, abyste vyrazila na kávu, protože její Franta už zase pije. Co uděláte? (NE, nerozmýšlejte se příliš dlouho. Brzy se totiž dozvíte, kolik času vám neříkání NE krade. A nic veselého to nebude.) Poběžíte na pomoc? Upřednostníte kamarádku před sebou? Od toho přece přátelé jsou, viďte? Správně! Jsou přesně od toho. Aby si nelhali a chtěli jeden pro druhého to nejlepší! Co to znamená v praxi? Budete své kamarádce lhát, že s ní na kávu, ANO, chcete jít a pak jí zkazíte celé setkání svou otráveností, protože jste nedokázala říct NE. Zlobíte se na sebe, ale slízne to kamarádka. Dobře, možná se udržíte a nic kazit nebudete. To jsme se ale od milosrdné lži (ANO, ale ve skutečnosti NE, nechci jít) dostali k přetvářce. A takto kvalitní vztahy nefungují.

Zdvořilým NE ukážete, jak je pro vás čas cennou hodnotou. A tuto cennou hodnotu kamarádce stejně věnujete. Jen NE hned. A ruku na srdce. Kamarádka by chtěla, abyste lhala a pak se ještě cítila nekomfortně? Ne, to by nechtěla. Nechtěla by pro vás nepohodlí. A jsme znovu u důležitosti. Pokud vás kamarádka potřebuje IHNED, protože vyhořela, samozřejmě poběžíte z vany klidně nahá o překot, jen abyste pomohla. A proč? Protože je to pro vás DŮLEŽITÉ, je to i vaše momentální PRIORITA. U Franty se koneckonců nabízí, že jestli už zase pije teď, bude pít i za týden.

 

 

Coby velmi špatná počtářka

I jako člověk naprosto nepolíbený matematikou, čísly a vůbec neschopností si spočítat byť jen prsty na nohou vás můžu ubezpečit, že neříkání NE vás okrádá o váš čas. O spousty času.

 číslech bych to viděla asi tak na pět moří času, patnáct třeskutých zim, dvanáct proflámovaných večerů a šest pěkně kalorických hamburgerů. Plus nějaké drobné každé čtvrté úterý k tomu. Nicméně? Dobře mi tak a díky bohu za to, že neumím počítat. V tomto případě dvojnásob. Kdybych totiž s počty kamarádka byla, musela bych vám teď předložit smutná čísla, která mluví jasně ve váš neprospěch. Všechna neopravdová ANO a žádné NE se pěkně nabalí tak, až je z toho hezká řádka nešťastných a promarněných let. Spolehněte se, že falešná ANO vám kradou energii, náladu, pocit štěstí, mládí a jestliže platí, že čas jsou peníze, pak tedy falešná ANO vysávají i váš účet. Pozvěte tedy konečně NE do svého života a dýchejte volněji, pomaleji a v souladu se svými prioritami.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Barbora Klímová

"jak být stále ženou"

I když je Bára maminkou velmi živé holčičky, čas na vlastní klid a ženskost si vždycky najde. Někdy u sklenky vína, jindy u hrnečku s kávou. Je zbrklá a spontánní pozorovatelka života i koketa s otázkami k zamyšlení. To ji často dostává do humorných situací, které najdete v jejich článcích. Ctí seberozvoj a svět opravdových mužů, ve kterém si užívá být opravdovou ŽENOU.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Dětství je věk plný čar a kouzel, který dospělácký mozek, k jeho velké škodě, někdy nezvládne přijmout. Kdo z nás by neznal fantazijní svět filmů a knih, který dokáže na pár chvil vymazat realitu všedních dnů až do úplného zapomnění. Bohužel, až příliš mnoho životních zkušeností nám brání vznést se na vlnu imaginací po celý den a už vůbec si netroufáme v rámci svých představ mluvit nahlas nebo do nich dokonce zatahovat jiné lidi. Dospělý člověk, který tak činí a komunikuje s někým či něčím neviditelným, bývá jedním šmahem označen za bytost poruchovou a lifrován do nejbližší ordinace psychiatra.

29.10.2020
Hodnocení:
Nakladatelství Argo přineslo na pulty českých knihkupectví skvostnou knihu spisovatele Michela Fabera s názvem Kvítek karmínový a bílý. Ta nám přináší poutavý příběh o lásce a jejích proměnách.
4.6.2017
Hodnocení:

Všichni k životu potřebujeme naději. Idealismus nám pomáhá překonávat každodenní realitu, mnohdy tvrdou až k nevydržení. A Hollywood tu naději prodává.

27.8.2017
Hodnocení:

Mnoho z nás preferuje cestování přes jaro nebo léto. Ale cestování přes zimu má své kouzlo a hlavně mnoho výhod. Cestování přes zimu je ideální pro ty z vás, kteří máte rádi poznávací zájezdy. Ruku na srdce, na koupání nebo opalování to v tuto dobu v Evropě úplně není. Ale pokud vyjedete někam dále, jistě si sluníčka užijete dost. Ale na druhou stranu i po Evropě v tuto dobu můžete vyjet do moc fajn destinací, které si zamilujete a budete mít nespočet zážitků!

5.3.2019
Hodnocení: