Gleidshop
Eshop

Cestujte se psem v pohodě a bez stresu!

Cestování s chlupatým kamarádem je pro některé z nás denní chleba, pro jiné velké utrpení. Co pro sebe a svého pejska můžete udělat, abyste se vyhnuli stresu či nepříjemnostem při jakékoliv cestě?

Michaela Drábková

 

Když byl můj Falco ještě roční pejsek, vydali jsme se do zahraničí pod stan. Jelikož pasy pro psy byly velkou novinkou, ne všichni veterináři věděli, co je pro cestování potřebné. A na hranicích si žádali doklady pro psa. Oups…máte pro psa pas? Tento dotaz skončil dvouhodinovým hledáním veterináře v okolí, protože jinak pro nás přejezd hranic byl nemožný. Dokážete si to představit, že konec dovolené nastane, když ještě ani začala? K velké úlevě jsme od místního pana MVDr. na základě očkovacího průkazu získali pas. 

 

Pas a očkovací průkaz

Abyste se na své cestě (třeba i jenom do blízkého zahraničí) vyhnuli nemilému překvapení, zjistěte si před cestou potřebné informace, i jaké doklady daná země požaduje. V rámci EU je potřeba pas s povinným očkováním a zvířátko musí být opatřeno čipem. Některé země požadují např. i odčervení a to jen několik dní před odjezdem. Nejste-li si jistí, požádejte o informace Státní veterinární správu, která má nejaktuálnější informace.

 

Jenom doklady pro pohodové cestování nestačí

Proto aby vaše cesta probíhala šťastně a v pohodě, je potřeba pejska na vše připravit. Mnohdy slyším: “Však on to pes zvládne. To je v pohodě.” Pes, kočka i ostatní zvířata jsou tvorové/bytosti myslící a citliví (má emoce). Stejně jako mi lidé, co neznáme, to nám vyvolává pocit strachu, stresu. Jaké pocity zažíváte vy, když se někde necítíte dobře třeba proto, že to neznáte? Stejný strach, obavy, nejistotu, zmatek pociťuje i pejsek. A to tedy nejen při cestování, ale také při každodenním soužití ve své rodině/smečce při setkávání se s novými podněty. 

Pohodu u cestování si můžete zajistit tím, že pejska bude od malinka ihned seznamovat s dopravními prostředky. Čím více bude na situace a přesuny zvyklý, tím jednodušší pro vás přemisťování i do vzdálenějších míst bude. Pejsci jsou skvělí parťáci (i do nepohody). Dáme-li jim možnost nás doprovázet, budou vděční a vždy při nás. Potřebují pochopit co se v dané situaci bude odehrávat, co se od nich očekává či v různých situacích vyžaduje. Pejska do nepohody není možné vychovat tréninkem na příkazech a zákazech. Krásné pouto psa a člověka dobře funguje v případě, kdy se člověk stane klidným průvodcem psa a zajišťuje jeho bezpečí. Tím, že během cestování budete mít věci připravené, promyšlené a sbalené tak, abyste vše co při přesunu potřebujete měli ihned po ruce, tím zajistíte klid sobě a také svému čtyřnohému miláčkovi. 

 

Jste-li vnímavý a dáte pejskovi důvěru, může se vám také stát, že vám pomůže i v bezvýchodných situacích

Krásný příklad mám z Vídně, to ještě nebyly navigace jak dnes. Zaparkovali jsme auto na parkovišti a nepoznačili si ulici. “Však to si budeme pamatovat”. Celý den jsme procházeli s Falcem a kochali se krásami Vídně. Když už jsme uličkami bloudili přes hodinu a nemohli naše auto najít, začali jsme vymýšlet ze strachu krizové plány, Falco mě najednou začal tahat na vodíku jedním směrem. Byl docela úporný, a tak jsme si s pocitem rezignace řekli, že se podíváme, kam nás tahá. Tak nějak vypadalo, že ví přesně co se odehrává a že jsme v koncích. Tak jsem mu předala důvěru i velení. Po 20 minutách šlapáním různými uličkami jsme stáli u auta. Asi si nedokážete představit tu úlevu a vděčnost, kterou jsme k té malé chlupaté kuličce cítili. Pejsci vědí mnoho, jen jim mnohdy my lidé ve své zaslepenosti nedůvěřujeme. Tato příhoda se může někomu jevit jako náhoda či štěstí. Ať již to nazveme jakkoliv, Falco nám svými schopnostmi tehdy velmi pomohl. 

 

Co se rozumí cestováním?

Pro mě “cestování” znamená přesun jedince z místa na místo nějakým dopravním prostředkem třeba i jenom o několik metrů. Je to možná úsměvná vzdálenost, ale věřte, že pejsek vnímá i tento přesun jako cestu. Pokud plánujete cestu do zahraničí je velmi vhodné pejska zvykat na přepravku a pobyt v ní. Během cestování autem je potřebné pejska pro jeho bezpečnost připoutat dle předpisů. Během cesty letadlem je potřebné, aby pejsek cítil psychické pohodlí i v uzavřeném prostoru. Cesta letadlem je velmi stresová. Většina pejsků cestuje v zavazadlovém prostoru, odloučena od bezpečí svého člověčího průvodce. Také veterinární požadavky a kontroly na letištích jsou různé. Pro hladký průběh cesty doporučuji se podívat na podmínky leteckých společností o přepravě psů (některé mají již povoleny i cestování na palubě) a podmínky přijetí psa do země, kam cestujete. 

 

Jak zajistíte, že bude pes na letišti v pohodě? 

U plánování a chystání se na cestu vždy přihlížejte ke zdravotnímu stavu vašeho psího parťáka a případně konzultujte cestu s vašim veterinářem. Některé země mají speciální požadavky, které musíte vyřídit ještě před odletem z ČR nebo nařízenou dlouhou karanténu. Zajistěte si pro pejska dostatek krmiva, na které je zvyklý. Některé státy nemusím mít k dispozici granule či potravu, která vašemu pejskovi vyhovuje. Můžete se tak vyhnout nepříjemnému průjmu ze změny jídelníčku. Toto je předně u míst ve východní části světa, kde pejska neberou jako domácího miláčka, ale jako součást soužití s přírodou. Mějte s sebou vždy láhev na vodu.

Rozmazlování a různé “polidšťování” psí bytosti má místo pouze na Západě. To, v čem člověk žije a co vnímá v naši kultuře nemusí být stejné pro ostatní kultury. To, co je pro nás “normální” se může velmi lišit od toho jak to mají jinde ve světě.

Ne vše lze naplánovat, ale mnoho informací je již dostupných tak, aby vám pomohly se vyhnout na cestách všemožným nepříjemnostem.

 

Nejlepší co můžete pro sebe a vašeho psího parťáka udělat pro klidné cestování, je 

  • vychovat si parťáka do nepohody, kdy společně zvládnete v důvěře a lásce i náročnější situace
  • být bez stresu získáním potřebných informací týkající se vaší cesty
  • naplánováním věcí a programu s ohledem na všechny účastníky “zájezdu” 
  • usmívat se na okolní svět, protože ten vám bude úsměv také vracet :)

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

kouč pro komunikaci se psy

Michaela je usměvavý a optimistický člověk. Pokud milujete psy, budou pro vás její články velkým přínosem. Najdete v nich spoustu rad, jak ve vztahu člověk - pes fungovat, aby byly obě strany šťastné a spokojené.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Spokojíte se s valentýnkou a kytkou? Nebo čekáte víc či snad pláčete, že jste úplně sama? Bič na vás! Čtěte dál!
14.2.2017
Hodnocení:

Muž si při změně barvy obýváku, kterou vymyslela jeho žena, představí tu fušku s malováním spojenou a rázem je po domácí pohodě. Žena, ta už zase dopředu živě vidí, jak katastrofálně dopadne plánovaná změna účesu, kdy kadeřnice nepochopí, že zastřihnutí konečků neznamená: „Ten cop po zadek musí pryč.“ Ženy a muži ke změnám přistupují odlišně, avšak všichni máme jedno společné. V našich představách, co se změn týče, jsme na tom hůř, než tomu pak ve skutečnosti opravdu je.

4.2.2020
Hodnocení:

V České republice trpí nadváhou a obezitou 71 % mužů. U žen se statistický údaj z minulého roku ustálil na hodnotě 57 %.

26.11.2018
Hodnocení:

Zelené hnojení má hned několik výhod. Je prakticky nejlevnější, jen za cenu osiva, úplně ekologické a ještě skvěle vypadá. Jak na to?

4.8.2021
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Moto magazínu Gleid: Gleid není jen o kráse, ale také o životě skutečné ženy

Stáhněte si nás do telefonu

Náš Facebook

Náš Instagram