Cestujte se psem v pohodě a bez stresu!

Cestování s chlupatým kamarádem je pro některé z nás denní chleba, pro jiné velké utrpení. Co pro sebe a svého pejska můžete udělat, abyste se vyhnuli stresu či nepříjemnostem při jakékoliv cestě?

Obrázek: d9835cee581c5695189ef484b5fccc35a4d2957e
Zdroj: Michaela Drábková

Když byl můj Falco ještě roční pejsek, vydali jsme se do zahraničí pod stan. Jelikož pasy pro psy byly velkou novinkou, ne všichni veterináři věděli, co je pro cestování potřebné. A na hranicích si žádali doklady pro psa. Oups…máte pro psa pas? Tento dotaz skončil dvouhodinovým hledáním veterináře v okolí, protože jinak pro nás přejezd hranic byl nemožný. Dokážete si to představit, že konec dovolené nastane, když ještě ani začala? K velké úlevě jsme od místního pana MVDr. na základě očkovacího průkazu získali pas. 

Pas a očkovací průkaz

Abyste se na své cestě (třeba i jenom do blízkého zahraničí) vyhnuli nemilému překvapení, zjistěte si před cestou potřebné informace, i jaké doklady daná země požaduje. V rámci EU je potřeba pas s povinným očkováním a zvířátko musí být opatřeno čipem. Některé země požadují např. i odčervení a to jen několik dní před odjezdem. Nejste-li si jistí, požádejte o informace Státní veterinární správu, která má nejaktuálnější informace.

Jenom doklady pro pohodové cestování nestačí

Proto aby vaše cesta probíhala šťastně a v pohodě, je potřeba pejska na vše připravit. Mnohdy slyším: “Však on to pes zvládne. To je v pohodě.” Pes, kočka i ostatní zvířata jsou tvorové/bytosti myslící a citliví (má emoce). Stejně jako mi lidé, co neznáme, to nám vyvolává pocit strachu, stresu. Jaké pocity zažíváte vy, když se někde necítíte dobře třeba proto, že to neznáte? Stejný strach, obavy, nejistotu, zmatek pociťuje i pejsek. A to tedy nejen při cestování, ale také při každodenním soužití ve své rodině/smečce při setkávání se s novými podněty. 

Pohodu u cestování si můžete zajistit tím, že pejska bude od malinka ihned seznamovat s dopravními prostředky. Čím více bude na situace a přesuny zvyklý, tím jednodušší pro vás přemisťování i do vzdálenějších míst bude. Pejsci jsou skvělí parťáci (i do nepohody). Dáme-li jim možnost nás doprovázet, budou vděční a vždy při nás. Potřebují pochopit co se v dané situaci bude odehrávat, co se od nich očekává či v různých situacích vyžaduje. Pejska do nepohody není možné vychovat tréninkem na příkazech a zákazech. Krásné pouto psa a člověka dobře funguje v případě, kdy se člověk stane klidným průvodcem psa a zajišťuje jeho bezpečí. Tím, že během cestování budete mít věci připravené, promyšlené a sbalené tak, abyste vše co při přesunu potřebujete měli ihned po ruce, tím zajistíte klid sobě a také svému čtyřnohému miláčkovi. 

Jste-li vnímavý a dáte pejskovi důvěru, může se vám také stát, že vám pomůže i v bezvýchodných situacích

Krásný příklad mám z Vídně, to ještě nebyly navigace jak dnes. Zaparkovali jsme auto na parkovišti a nepoznačili si ulici. “Však to si budeme pamatovat”. Celý den jsme procházeli s Falcem a kochali se krásami Vídně. Když už jsme uličkami bloudili přes hodinu a nemohli naše auto najít, začali jsme vymýšlet ze strachu krizové plány, Falco mě najednou začal tahat na vodíku jedním směrem. Byl docela úporný, a tak jsme si s pocitem rezignace řekli, že se podíváme, kam nás tahá. Tak nějak vypadalo, že ví přesně co se odehrává a že jsme v koncích. Tak jsem mu předala důvěru i velení. Po 20 minutách šlapáním různými uličkami jsme stáli u auta. Asi si nedokážete představit tu úlevu a vděčnost, kterou jsme k té malé chlupaté kuličce cítili. Pejsci vědí mnoho, jen jim mnohdy my lidé ve své zaslepenosti nedůvěřujeme. Tato příhoda se může někomu jevit jako náhoda či štěstí. Ať již to nazveme jakkoliv, Falco nám svými schopnostmi tehdy velmi pomohl. 

Co se rozumí cestováním?

Pro mě “cestování” znamená přesun jedince z místa na místo nějakým dopravním prostředkem třeba i jenom o několik metrů. Je to možná úsměvná vzdálenost, ale věřte, že pejsek vnímá i tento přesun jako cestu. Pokud plánujete cestu do zahraničí je velmi vhodné pejska zvykat na přepravku a pobyt v ní. Během cestování autem je potřebné pejska pro jeho bezpečnost připoutat dle předpisů. Během cesty letadlem je potřebné, aby pejsek cítil psychické pohodlí i v uzavřeném prostoru. Cesta letadlem je velmi stresová. Většina pejsků cestuje v zavazadlovém prostoru, odloučena od bezpečí svého člověčího průvodce. Také veterinární požadavky a kontroly na letištích jsou různé. Pro hladký průběh cesty doporučuji se podívat na podmínky leteckých společností o přepravě psů (některé mají již povoleny i cestování na palubě) a podmínky přijetí psa do země, kam cestujete. 

Jak zajistíte, že bude pes na letišti v pohodě? 

U plánování a chystání se na cestu vždy přihlížejte ke zdravotnímu stavu vašeho psího parťáka a případně konzultujte cestu s vašim veterinářem. Některé země mají speciální požadavky, které musíte vyřídit ještě před odletem z ČR nebo nařízenou dlouhou karanténu. Zajistěte si pro pejska dostatek krmiva, na které je zvyklý. Některé státy nemusím mít k dispozici granule či potravu, která vašemu pejskovi vyhovuje. Můžete se tak vyhnout nepříjemnému průjmu ze změny jídelníčku. Toto je předně u míst ve východní části světa, kde pejska neberou jako domácího miláčka, ale jako součást soužití s přírodou. Mějte s sebou vždy láhev na vodu.

Rozmazlování a různé “polidšťování” psí bytosti má místo pouze na Západě. To, v čem člověk žije a co vnímá v naši kultuře nemusí být stejné pro ostatní kultury. To, co je pro nás “normální” se může velmi lišit od toho jak to mají jinde ve světě.

Ne vše lze naplánovat, ale mnoho informací je již dostupných tak, aby vám pomohly se vyhnout na cestách všemožným nepříjemnostem.

Nejlepší co můžete pro sebe a vašeho psího parťáka udělat pro klidné cestování, je 

  • vychovat si parťáka do nepohody, kdy společně zvládnete v důvěře a lásce i náročnější situace
  • být bez stresu získáním potřebných informací týkající se vaší cesty
  • naplánováním věcí a programu s ohledem na všechny účastníky “zájezdu” 
  • usmívat se na okolní svět, protože ten vám bude úsměv také vracet :)

Reklama

Podobné články

Obrázek: df5ceb3797c3d78c73e3ad4269fac577ffb5e951
Obrázek: f4169761635dfced4025cd359e2c85fed4659982
Obrázek: 6f4a5cf6c929fb1a762c5bd3f32dd00f8a5ea465
Obrázek: 5f2720e0b03df575d8a233fb02fd837ac769c0be
Obrázek: d8ea46e2740308644d77a77b883066da87297be4