Gleidshop
Eshop

Omezte sdílení fotografií vašeho dítěte na sociálních sítích! Ani netušíte, jak moc mu tím můžete ublížit!

Sharenting (share – sdílet, parenting – rodičovství) je termín, který označuje jev, kdy rodiče prezentují ve veřejném prostoru obsah, ve kterém hrají hlavní roli jejich děti.

pexels.com

 

 Mít obrázek vlastního potomka stále u sebe, nebo ho věnovat členům nejbližší rodiny, není v dějinách lidstva nic nového. Od ručně malovaných podobenek se díky technickému pokroku přešlo k mnohem důmyslnějšímu zobrazování, které je rychlejší a cenově dostupnější. Není to tak dávno, co se plnila papírová fotoalba momentkami dětí, které pyšní rodiče v nadšení ukazovali ostatním členům rodinného klanu a svým nejbližším přátelům. Hlavní důvod, proč si pořizovat snímky svých potomků, se ani v současnosti nezměnil. Všechno ostatní už ale ano.

 

Být rodičem neznamená být paparazzim vlastního potomka!

První děti, které díky rodičům „vyrůstaly v sociálních médiích“, oslavily letos už 14 let. Jejich život neunikl výzkumníkům z oblasti psychologie a sociologie, a tak máme první zdokumentované poznatky o jejich názorech a formování, kterému byly díky svým matkám a otcům ve veřejném prostoru vystaveny.

Většině se to jednoduše nelíbí. Hluboce se jich dotýká zejména zachycování jejich raného dětství, které mnohdy začíná už snímkem z prenatálního života. Čtvrtina z nich potvrdila, že v nich jejich vlastní fotografie, sdílené rodiči dále než ve vlastní rodině, vyvolávají rozpaky, úzkost, strach a smutek. Další čtvrtina dětí o sobě říká, že je velice důležité za všech okolností vypadat dobře. Pětina dětí se setkala díky záznamům jejich života s útoky vrstevníků, ať už si pod tím představíte jednorázové zesměšnění nebo nelítostnou šikanu.
Závěr zkoumání je jednoznačný. Vytvoření online osobnosti vlastního potomka nejenom že ovlivňuje jeho sebevědomí, ale narušuje i vytváření jeho sebeurčitosti.

 

Tak proč to rodiče dělají?

Když pomineme výjimky, které své dítě záznamem zesměšňují v rámci vlastního pobavení a ty, které chtějí prostřednictvím svých dětí vydělat peníze (jejichž zneužívání je na první pohled patrné a místo odsouzení naopak hromadně likeované), můžeme se podívat na ostatní důvody, jež jsou rodičům, vysílajícím obrázky svých potomků do světa, společné.

 

1. OSAMĚLOST

Internetový prostor u některých matek, které z jakéhokoliv důvodu tráví veškerý svůj čas jen se svými dětmi, představuje jediný styk se světem. Partner se doma jen mihne, původní rodina daleko či bez kontaktů a kamarádka z masa a kostí neexistuje.  

 

2. ZÁCHRANNÁ LINKA

Nízké sebevědomí, alternativní názory na život nebo problémy v navazování vztahů s jinými lidmi jsou původním impulzem pro virtuální kontakty, od kterých se očekává vyjádření podpory, vynucení si pochvaly či ocenění anebo rozvíření diskuze, která má ujistit, že dítě vychovávám skvěle.

 

3. DEMONSTRACE, ŽE JSEM VÝBORNÝ RODIČ

Cílem je vytvořit a prezentovat pozitivní a ideální svět, který by měl být u nás doma. Propagace vlastních dětí (a sebe sama) vyjadřuje přání mít dokonalou rodinu, která bude vzorem pro všechny ostatní.

 

4. VYJÁDŘENÍ RODIČOVSKÉ PÝCHY A HRDOSTI

Touha předvést celému světu, jak „geniální“ dítě vychováváme. Záznam je vždy opatřen zdánlivě skromným či vtipným komentářem, který má za úkol rozpoutat odezvu hovořící naopak v superlativech.

 

5. DIGITÁLNÍ NARCISMUS

Dítě je pouze zástěrka nebo součást vlastní prezentace rodiče (ve většině případů matky), který nikdy na obrázcích nechybí a celé sdílení záznamů je vlastně jen o něm.

 

 

Jednou nahrané a sebevíc chráněné obrázky vašich dětí jsou jako trvalé digitální tetování, se kterým bude muset vaše dítě žít, aniž by mělo minimální šanci to ovlivnit!

75 % rodičů minimálně 1 krát za měsíc umístí na svůj vlastní profil na sociálních sítích fotografii nebo video svého dítěte a to už od jeho narození. A stejné procento lidí jejich příspěvky hodnotí jako „nudné“, „opakující se“, „prostě otravné“.

45 % rodičů zpřístupňuje obrázky svých dětí nejenom členům své rodiny, ale i všem „přátelům“. 

57 % rozšiřuje o svých dětech rádoby vtipné, ale potencionálně trapné informace.

51 % rodičů poskytne díky fotografiím a videím fakta, která vedou k identifikaci osobních údajů jejich dítěte, včetně místa současného výskytu.

27 % rodičů sdílí záznamy svých dětí, na kterých jsou jejich potomci zcela nebo částečně obnaženi.

92 % dětí světa, které zachvátila technická sociální mánie, má ve věku do 2 let již svou vlastní jedinečnou digitální identitu.

 

Vyrůstá generace dětí bez soukromí?

Výsadou opravdu skvělých rodičů je být v myšlenkách dva kroky dopředu v budoucnosti, aby své děti nejenom kvalitně vychovali, ale hlavně je ochránili. Někdy nám chybí informace nebo si ve vleku ostatních lidí neuvědomujeme všechna možná rizika našeho jednání, které myslíme dobře. Zapomínáme, že jakmile jsou informace nebo obrázek zveřejněny online, začnou si žít svým vlastním životem a mohou být používány všemi druhy lidí i pro ty nejnebezpečnější účely.

 

50 % snímků sdílených na webech pedofilů je ukradeno ze sociálních sítí!!!

 

Mějte každý den na mysli, že internet má dlouhou paměť a je velice těžké odstranit digitální stopu nejenom vaši, o které si svobodně rozhodujete sami, ale v budoucnu i stopu vašeho potomka, kterou jste stvořili jenom vy. Než příště vložíte obrázek, video nebo komentář k snímku toho nejcennějšího, co v životě máte, pouvažujte, jak se bude váš syn nebo dcera cítit v budoucnu. Bude se stydět, probudíte v něm úzkost, rozčílíte ho, nebo bude rád? Pokud máte křišťálovou kouli a víte to, sdílejte záznamy bez omezení. Jestliže jste ale ochotni připustit, že to nemůžete ani trochu odhadnout, dobře si rozmyslete každé kliknutí, kterým ho budete posílat do současné digitální džungle. Abyste toho jednou nelitovali!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Prostřednictvím nakladatelství Šulc-Švarc se nám do rukou dostává půvabná básnická sbírka Jiřího Žáčka s přiloženým CD plným několika zhudebněných básní z dílny šansoniérky Renaty Drössler. V dokonalé symbióze hudby i slova se tak čtenář sbírky Šansony a spol. může přenést do kouzelného světa naprosto dokonalého umění.
1.12.2017
Hodnocení:

Vedli jsme se sympatickým, opravdu starým pánem žensko-mužskou debatu. Krátili jsme si totiž čas v lékárně, která měla technické problémy s pokladnami. No, kdy jindy je taky vhodnější chvíle na technické potíže než v momentě, kdy skutečně pospícháte? On se hodně ptal a já tedy vyprávěla. Pokladny jsou najednou v lati a tak se rozcházíme. Na rozloučenou se ke mně však ještě přitočí a říká: „Jo, jo, ženský svět, ten jsem nikdy nepochopil. Někdy se až divím, že je tam vůbec místo pro chlapy. Jasně, možná ten jeden OSUDOVÝ, ale jinak se teda nechytáme!“ Tahle věta mi zněla v uších ještě tentýž večer u hrnku s horkou kávou. Jak tohle myslel? Osudový? Ženský svět a muži? Ti osudoví? U nich to přece začíná a končí.

11.3.2019
Hodnocení:
Stavíte dům? Kupujete byt? Nebo se chystáte do podnájmu? Pak byste neměli zapomenout ani na pojištění vaší nemovitosti.
17.8.2016
Hodnocení:
Konečně krásné počasí a další pestré víkendy plné vyžití před námi. Čeká nás zpěv, knihy, dobré jídlo, cukrovinky, víno nebo dobré pivo!
10.5.2018
Hodnocení: