Kdo má dokonalejší mozek? Muži nebo ženy? II.

Mozek je malý ostrov zázraků, ukrytý v našich hlavách. Snaha člověka o pochopení jeho činnosti mu může ušetřit mnoho nedorozumění a trápení. A také pomoci uchovat si duševní svěžest do konce svých dnů.

Obrázek: 586c71668861b59f8931a9222af75bf243ef3063
Zdroj: pixabay.com

Zákoutí a fungování lidského mozku nepřestávají fascinovat lékaře, vědce i obyčejné lidi na celém světě. V čem jsou mužské a ženské mozky jiné? Přečtěte si první část ZDE.

Rozdílnosti ve fungování mozku obou pohlaví, které se objevují v různých oblastech našeho života, umí odvodit i obyčejný člověk, aniž by k tomu potřeboval čerstvé snímky z magnetické rezonance nebo jiných vyšetřovacích metod. Kdybyste se zeptali 10 lidí, v jaké věci související s mozkem se muži a ženy liší nejvíce, odpoví většina z nich stejně.

Je to ŘEČ!

Ženy mají slovní centra na obou stranách mozku, kdežto muži si vystačí jen s tím v levé části. Je tudíž jasné, že slova, která produkují ženské mozky, tryskají ze všech stran a v ohromném množství. Ženy je používají denně v průměru třikrát více než jejich partneři, což je číslo nezanedbatelné. Zatímco muži mají řeč spojenou převážně s logikou a s emocemi jen aby se neřeklo, ženy přesně naopak. Proto každý kluk, mladík, chlap i postarší pán slyší přesně jen to, co je řečeno. Nic víc, nic míň. Nějaké náznaky nebo skryté smysly vět, které k němu jeho něžná polovička vysílá, neumí prostě vyhodnotit. Rozumná a poučená partnerka neztrácí čas květnatou mluvou, do které balí své touhy, aby miláček pochopil, co chce, ale pěkně se pochlapí a v několika jednoduchých větách své přání přednese. „Příští týden mám narozeniny. Líbí se mi jedny šaty. Odkaz jsem ti nechala na FB, velikost 40, modrá barva. Stačí objednat.“ A má je! Všechny ostatní pokusy, jak na vytoužený kus oděvu coby žádaného narozeninového daru upozornit, prostě mužské neurony nepoberou a vrcholem jejich aktivity bude myšlenkový pochod zakončený větou: „Když se ti tak líbí, tak si je kup!“

LOGICKÉ MYŠLENÍ

Ženská logika není čirá jako u mužů, ale je protkána mnoha cestami, které vedou k pocitům a intuici. Propojení několika různých oblastí mozku dává ženám možnost rozpoznat a vyhodnocovat nápovědy a utajené významy všude kolem sebe, o kterých muži nemají sebemenší tušení. Proto nikdy nejsou schopni dešifrovat ženskou odpověď „NIC!“, protože slyší jen jedno slovo, i když se za ním ve skutečnosti skrývá celý příběh.

Tipněte si! Je v populaci více leváků mezi muži nebo ženami?

Správná odpověď zní muži. I za tendencí upřednostnit ovládání jedné končetiny před druhou může náš mozek. Právě kvůli tomu, jak různě příslušníci obojího pohlaví používají své řídící jednotky v hlavě, existují některé poruchy, ke kterým jsou muži a ženy náchylnější. Zatímco pánové více trpí dyslexií a ostatními specifickými poruchami učení nebo dalšími jazykovými problémy a jsou jim častěji diagnostikovány nemoci jako autismus (vývojové mentální postižení), ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) nebo Tourettův syndrom (pohybové a zvukové tiky), ženy trápí zase více poruchy nálady (deprese a úzkost).

Jak si udržet aktivní mozek až do konce života?

Jako obehranou písničku si připomeňme důležitou úlohu spánku, správné výživy a každodenního pohybu. Jejich varianty, které vám sednou na míru, lze v naší době, přecpané informacemi, objevit kdykoliv projevíte zájem. Neměl by vám ale uniknout jeden důležitý poznatek. I když se v čase nedávném vyvrátil doposud tvrzený fakt, že během dospělého života nové nervové buňky nevznikají, přesto dochází díky stresovým zážitkům a minimální zátěži mozku k jejich postupnému úbytku.

S postupujícím věkem se mužský mozek smršťuje rychleji. Jak nervové buňky odumírají, starší pánové začnou častěji během dne upadat do stavu mozkové hibernace a pokud se cíleně nesnaží své neurony rozpohybovat jakoukoliv duševní činností, mění se v mlčící jedince ponořené do myšlenkové nicoty, kteří v podstatě vystačí s jedinou větou -  „Už bude jídlo?“ Ani žena nemá na stáří vyhráno a výzva k soustavné myšlenkové aktivitě každý den platí i pro ni. Protože to naše mozky doopravdy milují. A tak nepromarněte žádnou příležitost k aktivní duševní práci, ať jste kdekoliv. Když už se vaše tělo rozhodne brát přibývající roky vážně a pomalu vyjde z módy, vycvičený mozek vám to vynahradí. S ním se můžete cítit věčně mladá, i když vám bude …sát!

Reklama

Podobné články

Obrázek: 5decbe12b222560561cefcf78913fdbaabeff630
Obrázek: 5a50657a62e0d39e60c1b25181776949ff8a8c41
Obrázek: 27830bcbfde1690bca88523ea2d1837fd80ee5fc
Obrázek: 2c68d14e435b2aa314723fe8e4883624f9a7d173
Obrázek: f6cca90d1660fb073c4997e8f717c57b0ae783a2