Gleidshop
Hlavní baner

Kdo má dokonalejší mozek? Muži nebo ženy? II.

Mozek je malý ostrov zázraků, ukrytý v našich hlavách. Snaha člověka o pochopení jeho činnosti mu může ušetřit mnoho nedorozumění a trápení. A také pomoci uchovat si duševní svěžest do konce svých dnů.
pixabay.com

 

Zákoutí a fungování lidského mozku nepřestávají fascinovat lékaře, vědce i obyčejné lidi na celém světě. V čem jsou mužské a ženské mozky jiné? Přečtěte si první část ZDE.

Rozdílnosti ve fungování mozku obou pohlaví, které se objevují v různých oblastech našeho života, umí odvodit i obyčejný člověk, aniž by k tomu potřeboval čerstvé snímky z magnetické rezonance nebo jiných vyšetřovacích metod. Kdybyste se zeptali 10 lidí, v jaké věci související s mozkem se muži a ženy liší nejvíce, odpoví většina z nich stejně.

 

Je to ŘEČ!

Ženy mají slovní centra na obou stranách mozku, kdežto muži si vystačí jen s tím v levé části. Je tudíž jasné, že slova, která produkují ženské mozky, tryskají ze všech stran a v ohromném množství. Ženy je používají denně v průměru třikrát více než jejich partneři, což je číslo nezanedbatelné. Zatímco muži mají řeč spojenou převážně s logikou a s emocemi jen aby se neřeklo, ženy přesně naopak. Proto každý kluk, mladík, chlap i postarší pán slyší přesně jen to, co je řečeno. Nic víc, nic míň. Nějaké náznaky nebo skryté smysly vět, které k němu jeho něžná polovička vysílá, neumí prostě vyhodnotit. Rozumná a poučená partnerka neztrácí čas květnatou mluvou, do které balí své touhy, aby miláček pochopil, co chce, ale pěkně se pochlapí a v několika jednoduchých větách své přání přednese. „Příští týden mám narozeniny. Líbí se mi jedny šaty. Odkaz jsem ti nechala na FB, velikost 40, modrá barva. Stačí objednat.“ A má je! Všechny ostatní pokusy, jak na vytoužený kus oděvu coby žádaného narozeninového daru upozornit, prostě mužské neurony nepoberou a vrcholem jejich aktivity bude myšlenkový pochod zakončený větou: „Když se ti tak líbí, tak si je kup!“

 

LOGICKÉ MYŠLENÍ

Ženská logika není čirá jako u mužů, ale je protkána mnoha cestami, které vedou k pocitům a intuici. Propojení několika různých oblastí mozku dává ženám možnost rozpoznat a vyhodnocovat nápovědy a utajené významy všude kolem sebe, o kterých muži nemají sebemenší tušení. Proto nikdy nejsou schopni dešifrovat ženskou odpověď „NIC!“, protože slyší jen jedno slovo, i když se za ním ve skutečnosti skrývá celý příběh.

 

Tipněte si! Je v populaci více leváků mezi muži nebo ženami?

Správná odpověď zní muži. I za tendencí upřednostnit ovládání jedné končetiny před druhou může náš mozek. Právě kvůli tomu, jak různě příslušníci obojího pohlaví používají své řídící jednotky v hlavě, existují některé poruchy, ke kterým jsou muži a ženy náchylnější. Zatímco pánové více trpí dyslexií a ostatními specifickými poruchami učení nebo dalšími jazykovými problémy a jsou jim častěji diagnostikovány nemoci jako autismus (vývojové mentální postižení), ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) nebo Tourettův syndrom (pohybové a zvukové tiky), ženy trápí zase více poruchy nálady (deprese a úzkost).

 

Jak si udržet aktivní mozek až do konce života?

Jako obehranou písničku si připomeňme důležitou úlohu spánku, správné výživy a každodenního pohybu. Jejich varianty, které vám sednou na míru, lze v naší době, přecpané informacemi, objevit kdykoliv projevíte zájem. Neměl by vám ale uniknout jeden důležitý poznatek. I když se v čase nedávném vyvrátil doposud tvrzený fakt, že během dospělého života nové nervové buňky nevznikají, přesto dochází díky stresovým zážitkům a minimální zátěži mozku k jejich postupnému úbytku.

S postupujícím věkem se mužský mozek smršťuje rychleji. Jak nervové buňky odumírají, starší pánové začnou častěji během dne upadat do stavu mozkové hibernace a pokud se cíleně nesnaží své neurony rozpohybovat jakoukoliv duševní činností, mění se v mlčící jedince ponořené do myšlenkové nicoty, kteří v podstatě vystačí s jedinou větou -  „Už bude jídlo?“ Ani žena nemá na stáří vyhráno a výzva k soustavné myšlenkové aktivitě každý den platí i pro ni. Protože to naše mozky doopravdy milují. A tak nepromarněte žádnou příležitost k aktivní duševní práci, ať jste kdekoliv. Když už se vaše tělo rozhodne brát přibývající roky vážně a pomalu vyjde z módy, vycvičený mozek vám to vynahradí. S ním se můžete cítit věčně mladá, i když vám bude …sát!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Obtěžuje vás Bršlice? Přestaňte s ní bojovat a prostě ji snězte. Pomůže vám třeba s revmatismem nebo dnou!
19.6.2018
Hodnocení:
Již odjakživa je pojištění považováno za způsob, jak se bránit rizikům, která na nás číhají. Pokud nějakému riziku podlehneme, tak nás pojišťovny odškodní. Důvěra pojišťovacích institucí ovšem rok od roku klesá a stále více Čechů zůstává nepojištěných. Většinou se zapomíná na pojištění vlastního zdraví, ale i životní pojistky.
25.4.2017
Hodnocení:
Myslíte si, že kombinace krásné sedačky a zvířátka, které si z ní dělá pelíšek, nejde dohromady? Dnes už ano.
20.11.2017
Hodnocení:

Vymezení vlastních hranic nezná hranic. Víte, proč je důležité stát si za svým názorem, přáním či dokonce potřebou? Pokud nebudete vnímat to, co skrýváte uvnitř, a necháte druhé lidi překračovat pomyslnou čáru toho, co si k vám mohou dovolit a co už ne (třeba proto, že o ní ani neví), budete se trápit vy i druzí.

17.8.2020
Hodnocení: