Gleidshop
Hlavní baner

Mýtus 3: Pamlsek je pro psa nejlepší odměnou

V minulém díle jsme se věnovali mýtu, že chodit, že se psem trénovat na cvičák se musí. Společné aktivity všeho druhu jsou vítaným zpestřením k upevnění společného vztahu. Při trénování, dovolím si tvrdit, úplně všichni používáme pamlsky jako odměnu. Proč si myslím, že pamlsek není odměnou, se dozvíte v následujícím článku.
pixabay.com

 

V minulém díle jsme se věnovali mýtu, že chodit, že se psem trénovat na cvičák se musí. Trénink je v mém “slovníku” záměrné konání dané činnosti za účelem zlepšení výkonu. Vzájemné soužití člověka se psem se vytváří v každé denní situaci a ihned od začátku co si pejska dovezeme domů. Společné aktivity všeho druhu jsou vítaným zpestřením k upevnění společného vztahu. Když to funguje správně, trénink dává partnerům společný cíl. Trénink jakéhokoliv sportu je pro partnerství člověka a psa velmi utužující. Najednou jste tým, vzájemně se doplňujete a společně rostete.

Na druhou stranu mnohdy od svých klientů slýchám “Chodíme na trénink, tam vše funguje. Ale když jdeme po ulici, tak to neudělá.”

Tréninkové povely mnohdy přestávají fungovat, jakmile opustíme oplocenou plochu. Čím je to způsobené? Zahrajme si teď spolu hru na hledání rozdílů. Najděte alespoň 3 rozdíly (komu to půjde lehce, tak 5, 10 nebo i 20), které jsou rozdílné, když porovnáte hodinu na cvičáku a hodinu v “každodenním” životě. Můžete jmenovat věci týkající se prostoru, sebe nebo psa a podobně. Neklaďte si žádné omezení při vyjmenovávání odlišností.

 

Máte? Kolik jste jich napočítali?

Uveďme si nyní příklady těch, které vnímám já. Jedním z podstatných rozdílů je např. oplocení pozemku. Tato bariéra vytváří bezpečí, že nám pes nikam neuteče. Působí mnohdy i relaxačně na psychiku člověka. Když je tam plot, tak je pes uchráněn od nebezpečných situací, které na něj mohou číhat tam „venku“. Plot jako naše bezpečí úplně mění naše vnitřní nastavení při předávání informace. Dostává nás do větší pohody. Obecně řečeno, uklidňuje nás. Tím zlepšuje porozumění a přenos informace mezi člověkem a psem. Jsem přesvědčená, že jste našli mnohem více rozdílů, než jste původně předpokládali. 

 

Podívejte se nyní, zda-li jste ve svém přemýšlení do seznamu napsali pamlsek. Pamlsek je při tréninku chápán jako odměna, kterou psovi dáváme, a on nám plní, co si přejeme. Slovo povel záměrně neuvádím, jelikož toto slovo tak jak je mnohdy používáno, evokuje mocenské ovládání partnera či jakýsi negativní příkaz. Mnohem raději používám slovo dohoda, která v partnerství se psem funguje na základě předání respektu a zodpovědnosti za vykonání přání druhému partnerovi.

 

Je pravdou, že pes se za pamlsek (za odměnu) učí při tréninku povely rychleji. Je používán jako pozitivní motivace k vykonání povelu. Můžeme si mnohdy všimnout, že ve volném prostoru mimo trénink pes pamlsek buď vůbec nevnímá, protože má spoustu dalších vlivů nebo, a to je možná mnohem horší, že si jej člověk náhodou zapomene doma či nedej bože pamlsky došly. A co potom v tomto případě? „Jak pejska odměním, když již nemám pamlsek?“ Teď nebude poslouchat. Možná nyní popisuji tuto situaci přehnaně a černobíle. Dělám to podle získaných zkušeností od mnoha pejskařů a také trošku záměrně, abychom si uvědomili, v čem nám pamlsek v partnerství se psem nepomáhá. Z řádků výše můžete číst, že když člověk nemá pamlsek, tak mnohdy třeba pejsek neposlouchá, jak má. Člověk se touto situací dostává do stresu (a samozřejmě zase ne všichni jsme takoví) a tento stres se negativně projevuje v našem vztahu se psem.

 

Z pohledu rovnocenného partnerství si myslím, že pamlsek je překážkou ve vztahu. Je to náš lidský prostředek, jak si ulehčit práci při učení psa novému a zjednodušit si jeho učení. Jak jsme si ale popsali, pamlsek stojí mezi námi a psem jako překážka, protože odtahuje psovu pozornost od následování dohody (provedení povelu) a našeho partnerství. Proto naše partnerství v každodenním životě mnohdy nefungují tak, jak bychom si přáli. Pes je přírodní bytost a velmi rychle se naučí, že za povel dostane pamlsek. Také se ale rychle naučí, že když pamlsek není (a to ví velmi rychle), tak se poslouchat nemusí. Toto je proto, že dává v přítomné chvíli pozornost pamlsku a ne naší dohodě. I když píšu, že je pamlsek překážka vůbec neponižuji to, že z něj pes má radost. Vůbec neříkám, že jej psovi nesmíte dávat. Psa klidně odměňujte pamlskem a dělejte radost jeho chuťovým buňkám, když cítíte, že to chcete udělat. Udělejte mu jednou za čas radost. Vhodnější a podporující fungující vztah je budovat vzájemný vztah se psem na odměně, která posiluje partnerství.
Víte, co může být odměnou pro psa, která vám ponechává možnost budovat lepší vzájemný vztah a neodvádí psovu pozornost od vašeho partnerství?

 

Napište mi vaše odpovědi na email zivotbezmracku@cloudless-life.com. Soutěžíme o nejvyšší počet správných odpovědí, co lze použít jako pozitivní motivaci pro psa k vykonání povelu. Odpovědi zasílejte do 31. října 2018. Na výherce čeká pěkný dárek. Výsledky soutěže budou zvěřejněny na www.cloudless-life.com po uzavření soutěže.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

kouč pro komunikaci se psy

Michaela je usměvavý a optimistický člověk. Pokud milujete psy, budou pro vás její články velkým přínosem. Najdete v nich spoustu rad, jak ve vztahu člověk - pes fungovat, aby byly obě strany šťastné a spokojené.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Připravte se na podzimní dekoraci už nyní. Hortenzie vám vykouzlí nádherný věnec na dveře a doma ve váze mají také své kouzlo.
18.8.2016
Hodnocení:

Zima je sice v plném proudu, nicméně teploty jsou srovnatelné s jarem. Sníh zatím napadl jen na horách, v nížinách spíše jen poprašek, někde ani to ne. Kam tedy v Čechách vyrazit na kratší výlet za sněhem a zimními sporty?

27.2.2020
Hodnocení:
Z produkce nakladatelství Dar Ibn Rushd, které se specializuje na vydávání blízkovýchodní literatury, se nám do rukou dostává půvabná knížka s červeným obalem a názvem Robá´ijját. Jedná se o slavná Čtyřverší Omara Chajjáma, která jsou vlastně takovou nadčasovou sbírkou poezie o lásce, víně a tak trochu i o rouhání.
8.8.2017
Hodnocení:

Máte nedostatek času na to běhat po obchodech a shánět dárky pro své blízké? Chybí vám inspirace, ale rádi byste dali něco originálního, co dotyčného potěší? Čtěte dál, protože z našich tipů si určitě vyberete!

11.12.2018
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Stáhněte si nás do telefonu

Stažení aplikace

Náš Facebook

Náš Instagram

Instagram