Mýtus 3: Pamlsek je pro psa nejlepší odměnou

V minulém díle jsme se věnovali mýtu, že chodit, že se psem trénovat na cvičák se musí. Společné aktivity všeho druhu jsou vítaným zpestřením k upevnění společného vztahu. Při trénování, dovolím si tvrdit, úplně všichni používáme pamlsky jako odměnu. Proč si myslím, že pamlsek není odměnou, se dozvíte v následujícím článku.

Obrázek: a5c3cc369bc515bf73cfe29ac0a7b75f504e9c31
Zdroj: pixabay.com

V minulém díle jsme se věnovali mýtu, že chodit, že se psem trénovat na cvičák se musí. Trénink je v mém “slovníku” záměrné konání dané činnosti za účelem zlepšení výkonu. Vzájemné soužití člověka se psem se vytváří v každé denní situaci a ihned od začátku co si pejska dovezeme domů. Společné aktivity všeho druhu jsou vítaným zpestřením k upevnění společného vztahu. Když to funguje správně, trénink dává partnerům společný cíl. Trénink jakéhokoliv sportu je pro partnerství člověka a psa velmi utužující. Najednou jste tým, vzájemně se doplňujete a společně rostete.

Na druhou stranu mnohdy od svých klientů slýchám “Chodíme na trénink, tam vše funguje. Ale když jdeme po ulici, tak to neudělá.”

Tréninkové povely mnohdy přestávají fungovat, jakmile opustíme oplocenou plochu. Čím je to způsobené? Zahrajme si teď spolu hru na hledání rozdílů. Najděte alespoň 3 rozdíly (komu to půjde lehce, tak 5, 10 nebo i 20), které jsou rozdílné, když porovnáte hodinu na cvičáku a hodinu v “každodenním” životě. Můžete jmenovat věci týkající se prostoru, sebe nebo psa a podobně. Neklaďte si žádné omezení při vyjmenovávání odlišností.

Máte? Kolik jste jich napočítali?

Uveďme si nyní příklady těch, které vnímám já. Jedním z podstatných rozdílů je např. oplocení pozemku. Tato bariéra vytváří bezpečí, že nám pes nikam neuteče. Působí mnohdy i relaxačně na psychiku člověka. Když je tam plot, tak je pes uchráněn od nebezpečných situací, které na něj mohou číhat tam „venku“. Plot jako naše bezpečí úplně mění naše vnitřní nastavení při předávání informace. Dostává nás do větší pohody. Obecně řečeno, uklidňuje nás. Tím zlepšuje porozumění a přenos informace mezi člověkem a psem. Jsem přesvědčená, že jste našli mnohem více rozdílů, než jste původně předpokládali. 

Podívejte se nyní, zda-li jste ve svém přemýšlení do seznamu napsali pamlsek. Pamlsek je při tréninku chápán jako odměna, kterou psovi dáváme, a on nám plní, co si přejeme. Slovo povel záměrně neuvádím, jelikož toto slovo tak jak je mnohdy používáno, evokuje mocenské ovládání partnera či jakýsi negativní příkaz. Mnohem raději používám slovo dohoda, která v partnerství se psem funguje na základě předání respektu a zodpovědnosti za vykonání přání druhému partnerovi.

Je pravdou, že pes se za pamlsek (za odměnu) učí při tréninku povely rychleji. Je používán jako pozitivní motivace k vykonání povelu. Můžeme si mnohdy všimnout, že ve volném prostoru mimo trénink pes pamlsek buď vůbec nevnímá, protože má spoustu dalších vlivů nebo, a to je možná mnohem horší, že si jej člověk náhodou zapomene doma či nedej bože pamlsky došly. A co potom v tomto případě? „Jak pejska odměním, když již nemám pamlsek?“ Teď nebude poslouchat. Možná nyní popisuji tuto situaci přehnaně a černobíle. Dělám to podle získaných zkušeností od mnoha pejskařů a také trošku záměrně, abychom si uvědomili, v čem nám pamlsek v partnerství se psem nepomáhá. Z řádků výše můžete číst, že když člověk nemá pamlsek, tak mnohdy třeba pejsek neposlouchá, jak má. Člověk se touto situací dostává do stresu (a samozřejmě zase ne všichni jsme takoví) a tento stres se negativně projevuje v našem vztahu se psem.

Z pohledu rovnocenného partnerství si myslím, že pamlsek je překážkou ve vztahu. Je to náš lidský prostředek, jak si ulehčit práci při učení psa novému a zjednodušit si jeho učení. Jak jsme si ale popsali, pamlsek stojí mezi námi a psem jako překážka, protože odtahuje psovu pozornost od následování dohody (provedení povelu) a našeho partnerství. Proto naše partnerství v každodenním životě mnohdy nefungují tak, jak bychom si přáli. Pes je přírodní bytost a velmi rychle se naučí, že za povel dostane pamlsek. Také se ale rychle naučí, že když pamlsek není (a to ví velmi rychle), tak se poslouchat nemusí. Toto je proto, že dává v přítomné chvíli pozornost pamlsku a ne naší dohodě. I když píšu, že je pamlsek překážka vůbec neponižuji to, že z něj pes má radost. Vůbec neříkám, že jej psovi nesmíte dávat. Psa klidně odměňujte pamlskem a dělejte radost jeho chuťovým buňkám, když cítíte, že to chcete udělat. Udělejte mu jednou za čas radost. Vhodnější a podporující fungující vztah je budovat vzájemný vztah se psem na odměně, která posiluje partnerství.
Víte, co může být odměnou pro psa, která vám ponechává možnost budovat lepší vzájemný vztah a neodvádí psovu pozornost od vašeho partnerství?

Napište mi vaše odpovědi na email zivotbezmracku@cloudless-life.com. Soutěžíme o nejvyšší počet správných odpovědí, co lze použít jako pozitivní motivaci pro psa k vykonání povelu. Odpovědi zasílejte do 31. října 2018. Na výherce čeká pěkný dárek. Výsledky soutěže budou zvěřejněny na www.cloudless-life.com po uzavření soutěže.

Reklama

Podobné články

Obrázek: 1b8cc361d704ffd1111debdbd838f1386b472572
Obrázek: 613b52291cffde96249f5132d3b1b1ad9279734e
Obrázek: 8d8da7df3e9d2daf46a588f67ce7c2a3edc17d81
Obrázek: df2d42cdc9eb35af904b293b2baf41c433bb4153
Obrázek: bee8de4c86f3fdd35ada0e490011fc002796e31b