Gleidshop
Hlavní baner

Když se z hrušky stane jablko aneb vítejte ve světě žen 40+

Ach ty hormony, povzdechne si kdejaká dívka a žena, když řeší problémy kolem menstruace a kvality pleti ve svém mladém věku. Kdyby tušila, co ji tyto biochemické látky chystají po čtyřicátem roku života, své stesky by si nechala na časy budoucí.

pixabay.com

 

Číslo 40 je přelomovým věkem v existenci každé ženy (a vlastně i muže). Už trochu opotřebované tělo člověka si stále jede podle svého programu, který mu určují základní zákonitosti přírody. A chystá právě v tomto věku velké změny. Pokud se s nimi dopředu seznámíme, nebudeme tak zaskočené a můžeme si připravit strategii, jak se s nimi vyrovnat. Nejlépe se šarmem a grácií dámy, která už ví, co je v životě důležité!

 

Tak jak je to s těmi hormony?

Všechny víme, že s pubertou se probudí naše vaječníky a začíná nadvláda estrogenu. Ženského pohlavního hormonu, který je stěžejní pro vývoj sekundární pohlavních znaků a pro menstruaci. I díky němu se z chlapecké postavy školačky vyloupne během pár let nádherně zaoblená silueta dívky. Zakulacená tukovými tkáněmi v těch pravých místech – na prsou, v bocích, na stehnech a zadečku. Figura připomínající přesýpací hodiny se v době plné plodnosti své majitelky ještě více může oplácat tukem, ale tvar hrušky jen tak neopustí. To tedy všechno za předpokladu, že něžná polovička lidstva žije zdravě a nijak zvlášť se nezpronevěřuje vyrovnanému životnímu stylu.

V období před a po menopauze, kdy dochází k výkyvům v trvání a počtu menstruací za rok, až přijde ta poslední v životě ženy, se hladina estrogenu postupně snižuje. Začíná doba chaosu v produkci a dominanci pohlavních hormonů v těle. Rok s rokem se sejde a ženské hormony se stanou absolutně nedostatkovým zbožím. Naproti tomu, ty mužské, které každá žena vlastní už od puberty, jsou přítomny stále ve stejném počtu a začnou mít navrch v řízení ukládání tuku. To vede k poslední éře změny tvaru těla u zdravých žen. Tuk se začne hromadit (tak jako u mužů) PŘEDEVŠÍM V OBLASTI BŘICHA.

Ještě ke všemu se začne s přibývajícím věkem zpomalovat metabolismus. A tak přestože jíme stále stejné porce a podobné složení menu jako doposud, zdá se, že nám kolem pasu někdo tajně přilepil pneumatiku a každý měsíc ji o něco víc přifoukne. I svaly přispěchají se svou troškou do mlýna. Začnou postupně ztrácet svůj tonus. A co na to tuková tkáň? S radostí využije toho, že už ji nikdo nebrání ležet pevně na místě a rozlije se pěkně do okolí.

 

Pikantnost na závěr? Enzym ALDH1A1.

Estrogen ho pěkně drží zkrátka, ale když se sníží jeho produkce, není v těle nikdo, kdo by tento enzym zastavil. Co dělá? Podporuje produkci a ukládání nebezpečného tuku kolem důležitých orgánů v břiše ženy, známého pod jménem viscerální tuk. Jeho problematika vydá na samostatný článek, ale jedno je jisté. Není to nic, o co by měl člověk stát a rozhodně je jednou z příčin, proč musíte stále častěji měnit velikost kalhot, protože je v pase prostě nedopnete. Dovádí v těle každé ženy. Dokonce i té, která nepřibere v tomto věku ani deko. Nepřibere, přesto se jí pas rozšiřuje stejně.

 

Vítejte ve věku břišní obezity a hlavně to neberte tragicky!         

Zkrátka vcházíte do podzimu života s pěknou zásobou energie v tukových polštářích na bříšku. Kdyby to příroda nechtěla, nebyly by tam. Dělá to pro vaše dobro, protože přibývající roky mohou přinést různá překvapení, která budou od vás vyžadovat enormní nároky. A tělo už nebude tak pružné v jejich řešení a jenom ocení, když bude mít kde čerpat energii. Ne nadarmo v posledních letech sílí názor, že mírná nadváha ve starším věku je výhodná pro boj se životní zátěží. Má to ale jeden háček. Musí jít ruku v ruce se zdatností. Být „fit fat“ je prostě v tomto věku IN!

 

Jak se s novou proměnou těla vyrovnat? No přece jako zralá žena. Moudrostí!

Když se smíříte s faktem, že skončilo období hrušky a nastal čas jablek, uděláte to nejlepší, co můžete. Nebo chcete strávit zbytek života bojem proti 2 až 7 nově přibytých kilogramů v oblasti břicha (což je norma u žen se zdravým životním stylem), které se vymykají všem vašim pokusům o zhubnutí? Berte to jako vynikající příležitost dát vyniknout vaši kreativitě a smyslu pro krásu a překopejte svůj šatník! Rozzářená a sebevědomá dáma umí nosit pár kilo navíc s takovou grácií, že zastíní ve společnosti kdejakou ženu s výstavním pasem 60 cm.

Snižte množství přijatých kalorií, ale ne ve formě redukční diety. Prostě trochu menší porce jídel.  

Hýbejte se! Žádné přehnané aktivity a hlavně se slovy CHCI a ne MUSÍM. Jinak vám to tělo neuvěří.

Spěte, co to dá. Čím více si odpočinete v noci, tím méně budete únavu přes den zahánět něčím na zub nebo nadměrným posedáváním.

A hlavně si uvědomte, že z jablka hrušku přirozenou cestou neuděláte. Můžete se ještě vybrat tou umělou. Poslední číslo hovoří o 47 % amerických žen ve věku mezi 50 až 65 let, které si za posledních 5 let nechalo upravit své tělo. Volíme každá za sebe. Vždy tak, abychom byly spokojené a šťastné!

 

A jak se rozhodnete vy?

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Volné pokračování série o Mexiku od paní Mgr. Aleny Valové. Nyní o uctívání bohů a máyské kultuře.
6.6.2017
Hodnocení:
O čisté a vždy uklizené kuchyni se vám nemusí jen zdát. Může to být i vaše realita.
16.4.2018
Hodnocení:

Ukazuje se, že klasická rodina s tátou, mámou a dětmi v jedné domácnosti dostává v poslední době na frak. Zda je to pouze módní trend nebo evoluční změna, ukáže až čas.

24.8.2018
Hodnocení:

Jakápak sebehodnota? Vždyť nic neumíte, nejste v ničem skutečně dobrá, všichni jsou dál a výš, vzhledově to také není na titulku časopisů a snad ve všem máte šílené rezervy. Za životem spíš tak pokulháváte. Ba co víc, snažíte se přece ze všech sil, aby ostatní byli spokojení, ale jste smolař, viďte? Nikdo to dostatečně neocení. Vždycky se pro všechny rozpůlíte, ale vyčtou vám, že jste se nerozčtvrtila. Popisuju teď i vaši řeholi? I k vám je svět tak nespravedlivý? A bude hůř! Jděte k zrcadlu a seznamte se s viníkem. To jen vy takto vnímáte sebe samu. A ostatní svádíte k tomu, aby vás tak brali.

6.5.2019
Hodnocení: