Když se z hrušky stane jablko aneb vítejte ve světě žen 40+

Ach ty hormony, povzdechne si kdejaká dívka a žena, když řeší problémy kolem menstruace a kvality pleti ve svém mladém věku. Kdyby tušila, co ji tyto biochemické látky chystají po čtyřicátem roku života, své stesky by si nechala na časy budoucí.

Obrázek: 0d1aa66573270260641c32bcab8e7d3994d88dda
Zdroj: pixabay.com

Číslo 40 je přelomovým věkem v existenci každé ženy (a vlastně i muže). Už trochu opotřebované tělo člověka si stále jede podle svého programu, který mu určují základní zákonitosti přírody. A chystá právě v tomto věku velké změny. Pokud se s nimi dopředu seznámíme, nebudeme tak zaskočené a můžeme si připravit strategii, jak se s nimi vyrovnat. Nejlépe se šarmem a grácií dámy, která už ví, co je v životě důležité!

Tak jak je to s těmi hormony?

Všechny víme, že s pubertou se probudí naše vaječníky a začíná nadvláda estrogenu. Ženského pohlavního hormonu, který je stěžejní pro vývoj sekundární pohlavních znaků a pro menstruaci. I díky němu se z chlapecké postavy školačky vyloupne během pár let nádherně zaoblená silueta dívky. Zakulacená tukovými tkáněmi v těch pravých místech – na prsou, v bocích, na stehnech a zadečku. Figura připomínající přesýpací hodiny se v době plné plodnosti své majitelky ještě více může oplácat tukem, ale tvar hrušky jen tak neopustí. To tedy všechno za předpokladu, že něžná polovička lidstva žije zdravě a nijak zvlášť se nezpronevěřuje vyrovnanému životnímu stylu.

V období před a po menopauze, kdy dochází k výkyvům v trvání a počtu menstruací za rok, až přijde ta poslední v životě ženy, se hladina estrogenu postupně snižuje. Začíná doba chaosu v produkci a dominanci pohlavních hormonů v těle. Rok s rokem se sejde a ženské hormony se stanou absolutně nedostatkovým zbožím. Naproti tomu, ty mužské, které každá žena vlastní už od puberty, jsou přítomny stále ve stejném počtu a začnou mít navrch v řízení ukládání tuku. To vede k poslední éře změny tvaru těla u zdravých žen. Tuk se začne hromadit (tak jako u mužů) PŘEDEVŠÍM V OBLASTI BŘICHA.

Ještě ke všemu se začne s přibývajícím věkem zpomalovat metabolismus. A tak přestože jíme stále stejné porce a podobné složení menu jako doposud, zdá se, že nám kolem pasu někdo tajně přilepil pneumatiku a každý měsíc ji o něco víc přifoukne. I svaly přispěchají se svou troškou do mlýna. Začnou postupně ztrácet svůj tonus. A co na to tuková tkáň? S radostí využije toho, že už ji nikdo nebrání ležet pevně na místě a rozlije se pěkně do okolí.

Pikantnost na závěr? Enzym ALDH1A1.

Estrogen ho pěkně drží zkrátka, ale když se sníží jeho produkce, není v těle nikdo, kdo by tento enzym zastavil. Co dělá? Podporuje produkci a ukládání nebezpečného tuku kolem důležitých orgánů v břiše ženy, známého pod jménem viscerální tuk. Jeho problematika vydá na samostatný článek, ale jedno je jisté. Není to nic, o co by měl člověk stát a rozhodně je jednou z příčin, proč musíte stále častěji měnit velikost kalhot, protože je v pase prostě nedopnete. Dovádí v těle každé ženy. Dokonce i té, která nepřibere v tomto věku ani deko. Nepřibere, přesto se jí pas rozšiřuje stejně.

Vítejte ve věku břišní obezity a hlavně to neberte tragicky!         

Zkrátka vcházíte do podzimu života s pěknou zásobou energie v tukových polštářích na bříšku. Kdyby to příroda nechtěla, nebyly by tam. Dělá to pro vaše dobro, protože přibývající roky mohou přinést různá překvapení, která budou od vás vyžadovat enormní nároky. A tělo už nebude tak pružné v jejich řešení a jenom ocení, když bude mít kde čerpat energii. Ne nadarmo v posledních letech sílí názor, že mírná nadváha ve starším věku je výhodná pro boj se životní zátěží. Má to ale jeden háček. Musí jít ruku v ruce se zdatností. Být „fit fat“ je prostě v tomto věku IN!

Jak se s novou proměnou těla vyrovnat? No přece jako zralá žena. Moudrostí!

Když se smíříte s faktem, že skončilo období hrušky a nastal čas jablek, uděláte to nejlepší, co můžete. Nebo chcete strávit zbytek života bojem proti 2 až 7 nově přibytých kilogramů v oblasti břicha (což je norma u žen se zdravým životním stylem), které se vymykají všem vašim pokusům o zhubnutí? Berte to jako vynikající příležitost dát vyniknout vaši kreativitě a smyslu pro krásu a překopejte svůj šatník! Rozzářená a sebevědomá dáma umí nosit pár kilo navíc s takovou grácií, že zastíní ve společnosti kdejakou ženu s výstavním pasem 60 cm.

Snižte množství přijatých kalorií, ale ne ve formě redukční diety. Prostě trochu menší porce jídel.  

Hýbejte se! Žádné přehnané aktivity a hlavně se slovy CHCI a ne MUSÍM. Jinak vám to tělo neuvěří.

Spěte, co to dá. Čím více si odpočinete v noci, tím méně budete únavu přes den zahánět něčím na zub nebo nadměrným posedáváním.

A hlavně si uvědomte, že z jablka hrušku přirozenou cestou neuděláte. Můžete se ještě vybrat tou umělou. Poslední číslo hovoří o 47 % amerických žen ve věku mezi 50 až 65 let, které si za posledních 5 let nechalo upravit své tělo. Volíme každá za sebe. Vždy tak, abychom byly spokojené a šťastné!

 

A jak se rozhodnete vy?

Reklama

Podobné články

Obrázek: 67be6247598a14272ffa4869ab786ad4ce08d55a
Obrázek: 54dc7fb7ddd746500517c2c0080bc054c2b961ac
Obrázek: debd03baf873b995e0f084e060d139b81c71dc1a
Obrázek: bd4d266f3eead0a897a3424d96e552331cf3caeb
Obrázek: 69b72622f0ea099e12327d109c0eff2cdd038888