Gleidshop
Hlavní baner

Označte romantické filmy cedulkou "Sledujte jen na vlastní nebezpečí!", vzkazují specialisté na vztahy

Všichni k životu potřebujeme naději. Idealismus nám pomáhá překonávat každodenní realitu, mnohdy tvrdou až k nevydržení. A Hollywood tu naději prodává.

pixabay.com

 

Která žena by při sledování poetického snímku nechtěla měnit s hlavní hrdinkou! Skoro každá! Tak jako skoro každá holčička chtěla být princeznou a toužila žít na zámku se svým princem.

Romantické filmy patří do světa fantasy, pohádek pro dospělé. Nezobrazují skutečný svět. Výzkumy dokazují, že u některých žen mají přímo toxické účinky na jejich představy o budoucím partnerovi a vzájemném soužití. A nejvíce zranitelné jsou v tomto směru mladé dívky.

Většina lidí ví nebo alespoň tuší, že myšlenka ideálního vztahu je nereálná. Média ale naopak naznačují svou tvorbou naprostý opak. Aby bylo partnerství dobré, musíte do něj investovat moře času a energie. Ale to není hlavní téma hollywoodských trháků, i když se mnohé tak na první pohled tváří. V nich jde všechno tak nějak přirozeně samo. V několika minutách je nastolena okamžitá důvěra a oddaná láska. Na rozdíl od života, kde je toto stěžejní téma každého páru naplňováno velice dlouhou dobu čítající několik měsíců a let. Skutečný milostný poměr není o velkých činech a velkých slovech. Je o miliónu malých věcí, které dělají muž a žena každý den.

 

Nikdy neporovnávejte svůj vztah s těmi, které se prezentují v romantické kinematografii! Proč?

V několika pohyblivých okéncích je velice snadné přeměnit pány na bohy a romantické idoly. Zamilované bytosti plné emocí, perfektní, dokonalé, a když ne, tak se rychle měnící ve jménu lásky. Všimněte si, že ve snímcích se vše točí kolem partnerky. Názory a potřeby muže jsou zatlačeny do pozadí. Láska se zredukuje jen na to, aby byla žena po všech stránkách šťastná. Ale tak to v životě prostě nefunguje!

Pojďme si představit typického mužského představitele hollywoodských romancí:

-          - dobře vypadá, má šmrnc

-          - je ohleduplný, citlivý a neskutečně zamilovaný

-          - dokáže ženě číst myšlenky

-          - rád si povídá o tom, co cítí

-          - sex s ním je dokonalý

-          - dává přednost partnerce před ostatními

-          - mění se vlivem ženy

-          - setkání s ním vypadá jako osudová chvíle

-          - vždy najde ta správná slova, ať už udělá jakoukoliv chybu

 

Sledujte romantické filmy pravidelně a nebudete daleko od přijetí myšlenky, že muži myslí jako jejich něžné polovičky a chtějí ty stejné věci od svých partnerek jako ony od nich. Dokonce i filmovou konverzaci začnete považovat za tu, která doopravdy mezi mužem a ženou existuje.

Srovnání, které vědomě či podvědomě ženy po zhlédnutí sentimentálních obrázků dělají, musí takřka ve všech případech skutečného chlapa diskvalifikovat.

 

Po čase jim začne v hlavě vrtat: Proč nejsou všichni muži tak atraktivní, starostliví, pečující, ochotní pro lásku obětovat cokoliv? Proč se do mě nezamilovávají?

No zřejmě proto, že tyto přívlastky jsou vlastní spíše ženám, a ne reálným chlapům, až po krk plných testosteronu. A to nesmíme zapomenout na jeden fakt, že někteří muži naprosto postrádají schopnost se chovat romanticky a nikdy nepochopí, co se po nich vlastně chce.

Největším chorobným poselstvím hollywoodského poetického umění je ale myšlenka, že každá žena dostane partnera svých snů. A dokonce, že pan Perfektní čeká za rohem. Protože zkušenosti z filmů (a dlužno dodat i z popichování některých ženských magazínů) ji utvrdí v tom, že někdo ještě lepší čeká jen na ni. A když pak čelí realitě svého druha, nedokáže ji přijmout. Namísto, aby věnovala energii do budování soužití s nehvězdným hrdinou a těšila se z každého okamžiku štěstí a lásky, který v něm probleskne, stává se z ní celoživotní osamělá nomádka putující světem a hledající chiméru „prince na bílém koni" a „žili šťastně až do smrti.

 

Na čem se shodly všechny výzkumy točící se kolem milostných poměrů?

Sledování romantických filmů povzbuzuje v myslích dívek i zkušených dam naprosto nerealistická očekávání od vztahu. Od toho, jak vypadá láska, partnerství a manželství. Ženy ve svém životě potom zažívají intenzívní vtíravý pocit, že partnerství, která prožívají ony, nejsou ta pravá. Že by chtěly prožít to, co viděly na kině nebo na obrazovce. A vydávají se na cestu hledání, která ve většině případů končí zklamáním.  Studie totiž jasně dokázaly, že čím vyšší očekávání v páru, tím větší je pravděpodobnost, že vztah selže.

Až si příště budete zpříjemňovat vaše bytí romancí na plátně, obrazovce či na listech papíru, prožijte ji celou svou duší. Zasníte se, odpočinete si, možná si i popláčete, ale potom se vraťte zpátky do vašeho života. A nezapomeňte si sundat brýle made in Hollywood. Ženě vašeho formátu totiž vůbec nesluší!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Velikost a tvar šišek jsou velice různorodé a téměř všechny se dají využít k aranžování. Jsou snadno dostupné, můžete je najít v lese nebo v městském parku.
15.11.2016
Hodnocení:

Často se dějí věci mimo naše přání, touhy a chtění. Pokud se netýkají jen nás samotných, ale zasahují do nejintimnějších chvilek vztahu s člověkem, na kterém nám velmi záleží, je třeba vyhledat pomoc.

7.5.2020
Hodnocení:

Živé děti s několika zájmy najednou nejsou ve světě žádnou výjimkou. Akční rodiče s touhou řídit každou minutu volného času svých potomků, bohužel, taky ne.

22.7.2020
Hodnocení:

Tak už jsou zase za dveřmi. Bílé ticho vstoupí do našich životů a přinese s sebou magické chvíle ojíněné vůní purpury, dny plné lásky stvrzené polibkem pod jmelím a šťastných ohníčků v růžolících tvářích našich dětí. Nebo ne?

15.12.2017
Hodnocení: