Gleidshop
Eshop

Jak využít nejen Den dětí k rozvoji jemné motoriky

„Spontánně si vybavím bonbóny na niti zavěšené na klepači koberců u nás za barákem. Tenkrát hrozně letěly Bonpari. A pak hlouček dětí s nůžkami v ruce, jak se snaží hlava nehlava získat pro sebe co nejvíc ze sladké odměny. To byl můj první svátek oslavující děti, na který si vzpomenu. Taky si uvědomuju, jak jsem tam stála jak tvrdé Y s jediným kouskem kořisti v ruce a zatlačovala slzu,“ (smích) svěřuje se maminka Julie z Tachova.

pexels.com

 

Dítě = největší dar

Mezinárodní den dětí se první červnový den začal slavit už v roce 1925. Původně se tento nápad zrodil v Turecku, když si tamní prezident uvědomil důležitost nejmladší generace, jako podstatnou součást k budování nového státu. Postupně se přidávaly další země a Den dětí vesele vznikal po celém světě. Ačkoliv se na různých místech data oslav liší a neupínají se pouze na nám známý jarní termín, myšlenka a provedení zůstává všude podobná. Mnoho dospělých chápe děti jako ten největší dar, a proto je třeba naše potomky alespoň jednou v roce vyzdvihnout. V různých zemích se proto rodiče, pedagogové a další snaží v tento den připravit něco speciálního.

 

Darujte dětem svůj čas

Můžeme maličkým koupit nějaký hmotný dárek. Takový, po kterém jejich srdce zaplesalo a my víme, že je zaručeně potěší. Nebo sladkosti. Podobně jako na Halloween nebo Velikonoce. Čokoládu, bonbóny a žvýkačky snad neodmítne žádný malý svišť. Ale taky pro ně můžeme udělat mnohem víc. Darovat jim kromě lásky také svůj čas. Zde občas bývá problém napříč rodinami celého světa. Ti, kteří si můžou dovolit strávit delší dobu se svými ratolestmi, vyjedou třeba na víkend pod stan. Jiní se odpoledne vydají alespoň do zoo nebo vezmou děti do bazénu či za jinou zábavou. Jsou ale i tací, kteří si ani tohle kvůli své vytíženosti dovolit nemůžou nebo nechtějí. Koneckonců, ani pandemie není přívržencem (nejen) velkých akcí.

Vždy ale můžeme vymyslet aktivitu, která naše drobečky potěší, aniž bychom museli vytáhnout paty z bytu. Co třeba společné kreativní tvoření? Nejen, že zabaví, ale pomůže posunout v dětském rozvoji o krok dále. Ať už se pustíme do výtvarných aktivit nebo do vyrábění čehokoliv, vždy to bude prospěšné. Vždyť i jen obyčejné stříhání papíru, šití, batikování, hnětení těsta nebo modelíny, rozdávání karet, otevírání plechovek a mnohé další zaručeně procvičí tolik důležitou jemnou motoriku!

 

Jemná motorika v kabátu plném aktivit

Ne, nemá nic společného s motorovým pohonem. I když, jak se to vezme. Očima pediatra jsou to právě drobné svaly, díky kterým je dítě schopné uchopovat drobné předměty, později číst a psát a v neposlední řadě také pohybovat očima. Jemná motorika tedy úzce souvisí s koordinací oko-ruka. Její zaostávání může mimo jiné způsobit poruchy řeči. Sledování psychomotorického vývoje dítěte je velmi důležité zejména v kojeneckém věku, aby se brzy daly odhalit případné odchylky. V předškolním a mladším školním věku se doporučuje zařazovat co nejvíce aktivit, které dovolují procvičovat výše zmíněné drobné svalstvo a koordinaci ruky a oka. Přispějeme tak v mnoha ohledech našim nejmenším k úspěšnému startu do školní docházky.
 

„K takovým aktivitám mnoho nepotřebujeme. Stačí vytáhnout z kuchyňské linky třeba cedník a nechat rarášky prostrkovat jím nastříhaná brčka nebo různé stužky, drátky, párátka. Ta pak můžeme využít ještě jednou při zapichování do obyčejné modelíny. Často bychom ani nevěřili, jak jednoduché úkoly děti zabaví a přinesou jim užitek i radost,“ říká maminka a pedagožka Mgr. Lucie Navrátilová z Plzně.


 

Paní Jana Doubravská z Mladé Boleslavi přidává: „Naši nejmladší kluci se dokáží zabavit například házením barevných víček do prázdné plastové lahve s širším hrdlem. Pak si to i zašroubují a hudební nástroje jsou na světě. Ano, máme doma divočinu podobající se rockovému koncertu, ale co si budeme povídat – hračky samostatně vyrobené potěší kolikrát víc, než ty drahé z obchodu.“

Starší potomky zabaví třeba vtlačování kamínků, kuliček nebo jiných drobných předmětu do hrnčířské hlíny. Zaschlou hmotu lze pak využít jako ozdobu na dárkovou krabici. Kluky většinou baví výroba tiskátek z brambor, holky zase navlékání těstovin na šňůrku a vyrábění korálků. Takových a dalších aktivit rozvíjejících jemnou motoriku je plný internet.

 

Ať už se s dětmi pustíme do čehokoliv, jedno je jisté – společně a smysluplně strávený čas je tím největším dárkem nejen k Mezinárodnímu dni dětí.

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Nicola Chacholos

výchova a rozvoj dětí

„Přála bych Ti, abys jednou viděl sám sebe mýma očima..." Říká při narozeninové oslavě maminka Nicola svému synovi. Mateřství jí sice obrátilo život vzhůru nohama, ale ze svých aktivit neubrala ani trochu. S chutí naopak rozfoukává další jiskru svého života a využívá přitom svých znalostí z vysokoškolského studia psychologie a pedagogiky, aby ve svém raráškovi zažehla tu největší chuť do života. Nicola se věnuje výchově a rozvoji dětí a ze všeho nejradši smysluplnému a kreativnímu trávení volného času (nejen) v kruhu rodinném.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Prostřednictvím nakladatelství Euromedia se vám do rukou může dostat velice čtivá, zábavná i moudrá kniha mladého a talentovaného spisovatele Michala Šefary s názvem Podsvětí. Tento mysteriózní thriller vás provede temnými zákoutími pražského metra, ale i těmi prosluněnými, která jste doteď vnímali docela jinak.
2.7.2017
Hodnocení:
„Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čaj. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.” Kdo by neznal tyto verše, které se pojí s Máchovým Májem, jako by nebyl. Květen je znám tím, že se jedná o měsíc lásky.
22.5.2017
Hodnocení:

Každou nevěru lze překonat. Pokud jsou partneři rozumní a stále se mají rádi, bylo by dobré dát vztahu ještě další šanci.

18.11.2017
Hodnocení:

Spokojit se s málem, cítit vděčnost alespoň za to něco, co máme, radovat se z maličkostí, které život přináší. To všechno je úplně oukej a snad by to tak i mělo být. Nepotřebujeme být nejdál a nejvýš, mít všechno nejlepší a mít všeho nejvíc. Vůbec ne. Pokud ale skutečně, opravdově a niterně toužíme v každodenním životě opustit něco dobrého pro to lepší, je to také v absolutním pořádku.

15.6.2020
Hodnocení: