Gleidshop
Eshop

Chcete se zavděčit všem? Přestaňte se ponižovat

Často se setkávám s tím, že se lidé někomu chtějí zavděčit. A to nejlépe všem. Obrovskou spoustu času pak tráví přemítáním o tom, co si o nich druzí myslí. Co jen si ostatní řeknou, když je odmítnu, nebo jim, nedej bože, nepůjdu na ruku. Jsem přece slušně vychovaná mladá dáma a ráda vyhovím. Jo, jasně, jenže všechno má své meze. A víte přece, že na světě není člověk ten, který by se zavděčil lidem všem. Nevíte? Tak si to zapamatujte. Život si podstatně usnadníte.

 

Hejty dnešní doby

Dříve se hejtům říkalo rýpání, popichování, kritizování, vylívání zlosti, nebo závist. Dosaďte, co jen chcete. Ale doba pokročila a dnes se každému nesouhlasu, či výtce říká hejt. Alespoň tak nás to učí internet. Přestřelky na sociálních sítích jsou toho jasným důkazem.

Všimněte si někdy, že víceméně každá debata na sítích začíná jako slibná konverzace akademiků. Typické je to pro facebookové skupiny. Někdo vykopne příspěvek, vymáčkne ze sebe základní učivo čtvrté třídy, co se správnosti psaného jazyka týče, a čeká oslavné lajky. A co se nestane? Z očekávání je rázem zklamání, protože se povětšinou dotyčný dočká urážlivých komentářů, všichni ve skupině by to udělali lépe, téměř všichni se začnou hádat mezi sebou, autor příspěvku už šel dávno plakat do polštáře a končí to tím, že správce skupiny vlítne do vlákna s tím, že tady se HEJTOVAT nebude.

A já se ptám, co tohle komu skutečně dalo? Opravdu kovaný pocit uznání pramení z toho, co se líbí lidem, které osobně ani neznám?

 

Reálný život

Všudypřítomný internet je jen přehlednou ukázkou toho, jak se někomu chcete zavděčit. I když třeba říkáte, že ne. Ale je to přesně tak. Toužíte na někoho udělat dojem, chcete se zalíbit. Kdyby to tak nebylo, proč by na nás denně vykukovalo, že Petr uběhl po karanténě bez přípravy osm kilometrů a že Miluška udělala řidičák napoprvé?

Máme potřebu se blýsknout, abychom ze sebe měli dobrý pocit.
A přesně tak to je i ve skutečném životě. Chceme vyhovět, snažíme se vyjít vstříc, ukázat, že jsme dobří. To je v pořádku, ale nesmíte se ponižovat.

Nepříjemná část uvědomění si toho, že se podbízíte, je ta, když si v sobě musíte udělat pořádek. Když v sobě totiž začnete uklízet, přijdete na zdánlivě ošklivé věci. Budete si pokládat otázky, proč jen se vám nedaří? Proč vás někdo využívá? Proč tolik lidí zneužívá vaší dobroty? Proč, když se tak snažíte se všemi vycházet, zase někdo HEJTUJE a zase podle někoho děláte něco špatně? Hmmm, a co když je to prostě třeba jen proto, že se takovými lidmi obklopujete? Není to tím, že jim to dovolíte? Rozhodně vás nenabádám k tomu, abyste byla zapšklá a nepřístupná ženská, ale copak jste tak málo unikátní, abyste se musela zalíbit všem? Co tak hrozného se stane, když někomu nepůjdete na ruku? No zbavíte se nesmyslných bičů, které nad vámi práskají a vedou k frustraci.

 

Co vám změna přinese

Víte, co se děje, když se chcete někomu zavděčit, zalíbit se mu? Stavíte ho nad sebe. Pomyslně na něj hledíte, jako na svatý obrázek a děláte se menší, než opravdu jste. Vy jste ta, kdo hledí zespodu. A musíte se jó snažit, aby symbolické poplácání po rameni přišlo. A ono kolikrát, ani přes vaši veškerou snahu, nepřijde. No co se pak nestane? Jste zklamaná a otrávená. Máte pocit selhání. Ale selhala jste opravdu, nebo se tak jen vidíte?

Pamatujte si, že úspěch, jistota v kramflecích, dosažení cílů, splnění vizí, to všechno leží na vás. A ani vyznamenání královny Alžběty vám k tomu nedopomůže. Když si tohle uvědomíte, začnou se dít velké věci. Oprostíte se od vyfantazírovaných závazků a dny začnou být takové, jaké je vy chcete.

Vy a jedině vy rozhodujete o tom, jaký bude den. Ne okolnosti, ne jiný člověk, ne špatné počasí, ale vy. Nekopejte kolem sebe. Jedině vy máte tu moc rozhodnout, jaký dnešek bude. A přesně takhle to bude i ve dnech dalších. Když se nebudete dělat menší, než jste, nebudete se podbízet a ponižovat, nebude váš život ovlivněný tím, jak se někdo jiný, kdo vás měl ocenit, vyspal.

 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Barbora Klímová

"jak být stále ženou"

I když je Bára maminkou velmi živé holčičky, čas na vlastní klid a ženskost si vždycky najde. Někdy u sklenky vína, jindy u hrnečku s kávou. Je zbrklá a spontánní pozorovatelka života i koketa s otázkami k zamyšlení. To ji často dostává do humorných situací, které najdete v jejich článcích. Ctí seberozvoj a svět opravdových mužů, ve kterém si užívá být opravdovou ŽENOU.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Správný pitný režim dětí školního věku stojí na bedrech rodičů a také školy. Vykládejte to ale školákovi či puberťákovi s plechovkou energetického nápoje v ruce.

2.7.2020
Hodnocení:
Většina z nás miluje nové oblečení! Jasné barvy, hladký tvar, zářivá čistota, hebké nadýchané části - prostě pastva pro smysly. Pokud navíc ještě dokonale sedí na postavě, startují naši nedočkavost ukázat se světu v novém kousku do závratných výšin. V některých případech neváháme ani chviličku a v novém kousku odcházíme už z obchodu. Chyba? Tedy z hlediska zdraví a bezpečnosti zásadní!
23.5.2018
Hodnocení:
Už se nám to blíží, v neděli 14. května mají svátek všechny naše maminky. Čím je potěšit?
10.5.2017
Hodnocení:

Vážná duševní porucha zvaná dysmorfofobie v její nejkrutější podobě postihuje „pouze“ 2-3 % populace, ženy a muže nevyjímaje. S jejími symptomy se ale setkal až na pár výjimek každý člověk.

19.9.2019
Hodnocení: