Gleidshop
Hlavní baner

Suchá nebo dehydratovaná? Rozpoznat typ pleti je klíčové

Na první pohled se může zdát, že dehydratovaná a suchá pleť je jedno a totéž. Ve skutečnosti to však pravda úplně není. Dehydratovaná a suchá pokožka označuje dva různé stavy pokožky.

Freepik


Rozdíl mezi dehydratovanou a suchou pokožkou

 

Dehydratovaná pleť

Když je pokožka dehydratovaná, znamená to, že voda v pokožce je nedostatečná. Kůže v tomto případě není schopna zadržet dostatek vody ve vrstvách kůže. Dehydratovaná pleť je kožní problém, který může postihnout i mastnou pleť. Ano, slyšíte dobře – i mastná a smíšená pleť může být dehydratovaná.
 

Co způsobuje dehydratovanou pleť? Existuje mnoho vnějších faktorů, které zapříčiňují dehydrataci:

 • Náhlé změny teplot – chlad, vítr, vysoké letní teploty
 • Teplé koupele i sprcha
 • Topení a klimatizace
 • Nesprávné produkty v péči o pleť – drsné a agresivní složky
 • Špatný životní styl – špatná strava, konzumace alkoholu, kouření, nedostatek spánku


 

Suchá pleť

Suchá pokožka je typ pleti, které chybí lipidy (oleje). Jednoduše řečeno je to stav, kdy pleť produkuje jen velmi malé množství mazu. Ve většině případů je suchá kůže podmíněná geneticky, ale může být způsobená také používáním kosmetiky, která je určená pro mastnou a smíšenou pleť – tedy eliminaci mazu. Tyto produkty jsou příliš drsné a zbavují pokožku mezibuněčných lipidových vrstev.

 

Může být dehydratovaná pokožka zároveň suchá?

Je důležité vědět, že nedostatek vody v pokožce (dehydratace) a nízké množství olejů a lipidů (suchá pleť) spolu úzce souvisí. Struktura pokožky a její bariéra spolu fungují jako strážci, kteří zadržují vodu v pokožce a zároveň zabraňují jejímu vypařování. Pokud je lipidová rovnováha pokožky narušena, strukturální integrita kožní bariéry se ztrácí, což má za následek zvýšení transepidermální ztráty vody. Suchá pokožka tedy ze své podstaty také vede k dehydratované pokožce.

 

Jak poznat suchou a dehydratovanou pleť?

Je obtížné zjistit, zda je vaše pokožka suchá nebo dehydratovaná, protože oba typy mají velmi podobné vlastnosti, pokud jde především o pocit vaší pokožky. Oba tyto stavy jsou často doprovázeny drsnou, hrubou, napnutou, mdlou, šupinatou a loupající se kůží, kterou často doprovází vzhled viditelného zarudnutí. Jsou tedy téměř totožné s tím rozdílem, že dehydratovaná pleť je jen dočasná a dá se snadno odstranit na rozdíl od pleti suché, která potřebuje celoživotní péči.
 


Dehydratovaná pleť a suchá pleť potřebuje různou a cílenou péči

Pro dehydratovanou pleť je důležité obnovit rovnováhu vody v pokožce.
Toho lze dosáhnout používáním správných hydratačních kosmetických produktů, které jsou založena především na hydrataci jako jsou například tyto látky:

 • Glycerin
 • Kyseliny Hyaluronová
 • Kyselina mléčná
 • Panthenol
 • Sorbitol

 

Pro suchou pleť je velmi důležité obnovit rovnováhu lipidů (olejů) a udržet silnou bariéru kůže.
Toho lze dosáhnout použitím lipidů identických s pokožkou:

 • Ceramidy
 • Volné mastné kyseliny
 • Cholesterol (z lanolinu či rostlinného původu)

 

A zvlhčovadla jako je:

 • Glycerin
 • Kyselina hyaluronová
 • Rostlinné oleje
 • Rostlinná másla

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Gabriela Zárubová

Šéfredaktorka

Gábina je šéfredaktorka a stará se o sociální sítě Gleid. Ve svých článcích píše o motivaci, pohybu a zdravém životním stylu. Jako vizážistka sdílí své tipy z oblasti beauty světa a nejnovějších trendů v oblasti dekorativní a pečující kosmetiky.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Ať už nakupujete dárky od léta nebo na poslední chvíli, neuškodí trocha inspirace. Já jsem si pro vás dnes v kooperaci s Gleid shopem připravila pár tipů na dárky, které potěší nejednu ženu.

2.12.2019
Hodnocení:

U nás žen se to jeden velký "vabank". Hormony si dělají co chtějí už od puberty, do toho nějaký ten stres, životospráva... To vše se na pleti zásadně projevuje. Nemalý podíl má samozřejmě i to, jakou kosmetiku používáme.

4.9.2019
Hodnocení:

Léto se nám pomalu, ale jistě blíží ke konci, ale na vzhledu naší pleti a vlasů se může promítat ještě dlouhé týdny po tom, co krásně slunným dnům odzvonilo. A nemáme na mysli jen slušivé bronzové opálení. Pleti může chybět energie, hydratace a vitalita, vlasy mohou být vysušené, křehké, lámavé a bez života. Jak všechny škody napáchané sluncem, horkem či slanou vodou napravit a připravit svou pokožku i hřívu na podzim? Se svými tipy se podělily produktové manažerky ALCINA. 

6.9.2021
Hodnocení:

Pokud milujete studenou blond stejně jako já a je vašim zbožným přáním, aby se vám barva nevymývala do žlutých, teplých tónů, jste tu správně. Testovala jsem pro vás horkou novinu od Acliny – Pastell spray Ice-Blond, který slibuje eliminaci žlutých teplých odstínů, výživu a hydrataci vlasů. Jak to dopadlo?

3.2.2018
Hodnocení: