Vitamín C - proč je v kosmetických produktech oblíbený a jaké jsou jeho účinky?

Vitamín C je jednou z nejtradičnějších a nejoblíbenějších složek, které se přidávají do kosmetických produktů. Pojďte se s námi podívat jaké jsou jeho benefity a jaké účinky vaší pleti přinese.

Vitamín C v kosmetice
Zdroj: Ilustrační obrázek Canva


Co je vitamín C?

Vitamín C je také známý jako kyselina L-askorbová. Ve vodě je tento vitamín rozpustný, vysoce nestabilní a přirozeně se vyskytuje v některých potravinách, jako je: pomeranč, kiwi, špenát, paprika, petržel a další… 

Vitamín C je zejména nezbytný pro normální růst a vývoj. Doporučené denní množství vitamínu C je pevně stanoveno na 75mg pro dospělého člověka. Vzhledem k tomu, že někteří jedinci jsou více vystaveni škodlivým účinkům oxidantů, jako jsou volné radikály, jejich potřeba vitamínu C je vyšší.
 

Spotřeba a dostupnost vitamínu C

Vitamín C lze užívat perorálně, například konzumací ovoce a zeleniny. Existují však i doplňky stravy, které vitamín C obsahují. Vitamín C se vstřebává střevem a poté se dostává do krevního oběhu. Přes dermis však může vitamín C vstupovat i do kůže. K ukládání v kůži dochází prostřednictvím transportérů vitamínu C závislých na sodíku. Biologická dostupnost v dermisu závisí na plazmatických hladinách, kdy koncentrace reagují na zvýšení plazmatických hladin, ale zastaví se, jakmile je dosaženo saturace plazmy.

Velkou nevýhodou vitamínu C je omezená expozice v epidermis (horní vrstvě kůže). Epidermis je bezcévní orgán, což velmi ztěžuje pronikání vitamínu C z krevního řečiště. Difúze do epidermis je omezena, takže vnější vrstva kůže téměř nepřijímá žádné živiny. Řešením tohoto problému je lokální aplikace vitamínu C prostřednictvím kosmetickým produktům péče o pleť.

 

Přečtěte si také: Jak pečovat o pleť po létě? Dodejte jí vše, o co přišla 

Obrázek: 20220613-213318-0000


Účinky vitamínu C na pokožku

Nedostatek vitamínu C v lidském těle může mít za následek významné poruchy, jako je zhoršené hojení ran nebo krvácení dásní. Vysoká koncentrace vitamínu C v kůži naznačuje, že má také řadu důležitých biologických funkcí, které jsou důležité pro zdraví pokožky. Vitamín C v kůži je potřebný pro:

 

 • Tvorbu kolagenu
  Vitamín C má při tvorbě kolagenu dvě funkce. Na jedné straně působí jako kofaktor prolinu a lysinhydroxylázy, které stabilizují terciální strukturu molekuly kolagenu. Na druhou stranu podporuje expresi kolagenového genu. Kolagen je zodpovědný za pevnost a pružnost pokožky, takže zajišťuje, že pokožka zůstane mladá, pevná a pružná.

 

 • Vitamín C jako antioxidant
  Antioxidanty lze rozdělit do dvou skupin: enzymatické antioxidanty a neenzymatické antioxidanty. Lidské tělo si samo vytváří enzymatické antioxidanty, zatímco neenzymatické antioxidanty lze nalézt v některých potravinách.

  Vitamín C je příkladem neenzymatického antioxidantu. Lokální aplikace vitamínu C pomáhá pokožku chránit před škodlivými faktory, které způsobují uvolňování škodlivých volných radikálů. Volné radikály vedou k předčasným známkám stárnutí, ale vitamín C je neutralizuje a pomáhá chránit pokožku před tímto poškozením a udržuje ji zdravou a zářivou

  Vitamín C by však neměl být považován za alternativu k opalovacímu krému s SPF, ale v kombinaci s opalovacím krémem funguje tento vitamín jako posilovač ochranného krému.

 

 • Diferenciace keratinocytů
  Bylo prokázáno, že kyselina askorbová kromě toho, že působí jako lapač radikálů, podporuje diferenciace keratinocytů, což znamená, že na kůži plní funkci ochranné bariéry.


Vitamín C v péči o pleť

Tento silný vitamín neustále stoupá na žebříčku trendů krásy a získává na popularitě v péči o pleť, ale proč tomu tak je? Bylo prokázáno, že vitamin C je velmi užitečný jako přísada do kosmetických produktů v péči o pleť.


Důležitými účinky jsou zejména:

 • anti-aging
 • depigmentace
 • zklidnění
 • antioxidační a posilující účinky.
   

 

Reklama

Podobné články

Obrázek: c4fea95cc58725b97bba092e85a9de78684efd10
Obrázek: e202398a3f1498d124b94ad4b218146de26277bb
Obrázek: b30293e8115096a58eae3d12bbb39ca332abafc0
Obrázek: d07a154b5cbc57179543887418ab02a1487be3f2
Obrázek: 4dc54ff810800b7c23a83605640db229549f78fd