Gleidshop
Hlavní baner

Barbershop - znovu objevený mužský trend

Barbershopy získaly svůj název z latinského slova barba, které označuje holiče. Do českých krajin přišel tento název teprve nedávno, ale přesto stačil rychle zdomácnět.

pixabay.com

 

Říká se, že muž, který navštíví barbershop, už tam nikdy nepřestane chodit. V mužském světě se jako lavina šíří označení jako oáza v poušti života, místo, kde je všechno ještě v pořádku, či chlapský salón. Lavina zachvacuje celou Českou republiku včetně těch nejodlehlejších částí, a tak nikoho nepřekvapí, že se tato místa objevují v každém větším městě a že jejich počet každý měsíc narůstá rychleji než třeba množství nově založených kaváren.
 

Holičství skončilo, ať žije barbershop!

Pro historii lidstva není holení žádnou neznámou. Archeologické nálezy nás přesvědčují o tom, že už ve starověkém Egyptě několik tisíc let před naším letopočtem mělo holení mužů svůj řád a bylo svěřeno zvláště pověřenému jedinci. První velký rozmach předchůdce barbershopu začal ve starém Řecku a Římě, kde se muži scházeli na jednom místě nejenom kvůli úpravě svých vousů, vlasů a nehtů, ale lákala je i možnost získat informace a prodiskutovat aktuální témata z jejich života bez přítomnosti žen.
 

Zkrášlovací místa mužů ale nebyla jen o holení. Když se vzaly na přetřes zdravotní problémy, byli holiči ochotni převzít i roli lékařů. A tak se vedle stříhání a holení vesele trhají zuby, pouští žilou a klidně se provádějí i menší operace. Památkou na tyto pionýrské doby komplexní péče o mužské tělo je symbol každého pravého barbershopu barber pole, bílo-modro-červená holičská tyč. Barvy na ní symbolizují obvazy, žíly a krev. I v současnosti láká oči všech zákazníků svou pestrostí a jasností a zároveň vzbuzuje pocit děsu. Toho se ale už pánové v současnosti obávat nemusí, protože nástupem 19. století se mění holičství v ideální místo pohody, oddechu a mužské krásy.
 

Jednorázový holící břit bere holičům práci

Počátek 20. století přináší krizi v celém barber světě. Americký vynálezce Gillette přišel na trh s převratnou novinkou, která brzy pronikla do každé domácnosti s alespoň jedním mužským členem. Strojek, jehož obsluhu zvládne i mladík při prvním pokusu o zbavení se své chlouby pod nosem, testovali nejdříve američtí vojáci na válečném tažení. Jednoduchá obsluha a nízké pořizovací náklady přesvědčily muže, že vousy si zvládnou holit sami. Holičství postupně krachovala a některá přežívala jen díky skalním příznivcům. Trvalo několik desítek let, než se vrátily barbershopy na výsluní. Jejich současný boom, který zachvátil i naši republiku, jen dokazuje, že mají něco do sebe.
 

Módní trend něco stojí

Ženy mají své zkrášlovací salóny na každém rohu. Nechávají se hýčkat po celá staletí a vědí, jak příjemné je strávit čas s někým, kdo se o vás postará a udělá vás krásnější. Současná žena ani nelituje větších částek peněz za prokázané služby a ráda se na místa, kde si odpočine, nechá vymluvit svou duši a rozmazlí své tělo, zase vrací. Stejný zážitek přináší mužům současný moderní barbershop. Je to pro ně ideální místo, kde je klid, šíří se kořeněná pánská vůně a žádná žena na obzoru.


Pánové se dokonale uvolní, dlouhé desítky minut jsou středem pozornosti, popíjejí whiskey nebo jiný kvalitní alkohol, mohou si zapálit doutník a nasávají chlapskou atmosféru, která sálá ze všech stěn holičského salónu. Třešínkou na dortu jsou dokonalé oholení a úprava účesu podle posledních módních trendů. Pokud ale čekáte v těchto místech poslední technické výstřelky a převratné vynálezy, zažijete velké zklamání. Kulisy holičství se opravdu změnily. Ale základní nástroj, břitva, kmitá v rukou vyškolených holičů se stejnou grácií a kumštem jako před stovkami let u jejich předchůdců.


 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Ať už nakupujete dárky od léta nebo na poslední chvíli, neuškodí trocha inspirace. Já jsem si pro vás dnes v kooperaci s Gleid shopem připravila pár tipů na dárky, které potěší nejednu ženu.

2.12.2019
Hodnocení:

Kabelky jsou věrnými společnicemi každé ženy. Proto se vyplatí vybírat takové, které vám budou co nejvíce slušet. Ve svém výběru se můžete nechat inspirovat aktuálními trendy v kabelkách, které pofrčí tento podzim.

7.10.2019
Hodnocení:
Taky máte chuť s přibývajícím sluníčkem více experimentovat? Vítat jaro/léto a užívat si barev? Tak čtěte dál, protože tenhle nový sprej na vlasy vás okouzlí.
5.5.2018
Hodnocení:

Věčné a vděčné téma. První věc, kterou nyní každé ráno dělám je ta, že hupsnu k oknu, abych zjistila, jestli je venku mokro nebo ne.:) Ne, že by bylo potřeba být za každé situace IN, ale úplně podcenit situaci taky není v pořádku... Takže, jak si zpříjemnit déšť a nevlídné počasí? Zde je pár rad.

27.5.2017
Hodnocení: