Gleidshop
Hlavní baner

Barbershop - znovu objevený mužský trend

Barbershopy získaly svůj název z latinského slova barba, které označuje holiče. Do českých krajin přišel tento název teprve nedávno, ale přesto stačil rychle zdomácnět.

pixabay.com

 

Říká se, že muž, který navštíví barbershop, už tam nikdy nepřestane chodit. V mužském světě se jako lavina šíří označení jako oáza v poušti života, místo, kde je všechno ještě v pořádku, či chlapský salón. Lavina zachvacuje celou Českou republiku včetně těch nejodlehlejších částí, a tak nikoho nepřekvapí, že se tato místa objevují v každém větším městě a že jejich počet každý měsíc narůstá rychleji než třeba množství nově založených kaváren.
 

Holičství skončilo, ať žije barbershop!

Pro historii lidstva není holení žádnou neznámou. Archeologické nálezy nás přesvědčují o tom, že už ve starověkém Egyptě několik tisíc let před naším letopočtem mělo holení mužů svůj řád a bylo svěřeno zvláště pověřenému jedinci. První velký rozmach předchůdce barbershopu začal ve starém Řecku a Římě, kde se muži scházeli na jednom místě nejenom kvůli úpravě svých vousů, vlasů a nehtů, ale lákala je i možnost získat informace a prodiskutovat aktuální témata z jejich života bez přítomnosti žen.
 

Zkrášlovací místa mužů ale nebyla jen o holení. Když se vzaly na přetřes zdravotní problémy, byli holiči ochotni převzít i roli lékařů. A tak se vedle stříhání a holení vesele trhají zuby, pouští žilou a klidně se provádějí i menší operace. Památkou na tyto pionýrské doby komplexní péče o mužské tělo je symbol každého pravého barbershopu barber pole, bílo-modro-červená holičská tyč. Barvy na ní symbolizují obvazy, žíly a krev. I v současnosti láká oči všech zákazníků svou pestrostí a jasností a zároveň vzbuzuje pocit děsu. Toho se ale už pánové v současnosti obávat nemusí, protože nástupem 19. století se mění holičství v ideální místo pohody, oddechu a mužské krásy.
 

Jednorázový holící břit bere holičům práci

Počátek 20. století přináší krizi v celém barber světě. Americký vynálezce Gillette přišel na trh s převratnou novinkou, která brzy pronikla do každé domácnosti s alespoň jedním mužským členem. Strojek, jehož obsluhu zvládne i mladík při prvním pokusu o zbavení se své chlouby pod nosem, testovali nejdříve američtí vojáci na válečném tažení. Jednoduchá obsluha a nízké pořizovací náklady přesvědčily muže, že vousy si zvládnou holit sami. Holičství postupně krachovala a některá přežívala jen díky skalním příznivcům. Trvalo několik desítek let, než se vrátily barbershopy na výsluní. Jejich současný boom, který zachvátil i naši republiku, jen dokazuje, že mají něco do sebe.
 

Módní trend něco stojí

Ženy mají své zkrášlovací salóny na každém rohu. Nechávají se hýčkat po celá staletí a vědí, jak příjemné je strávit čas s někým, kdo se o vás postará a udělá vás krásnější. Současná žena ani nelituje větších částek peněz za prokázané služby a ráda se na místa, kde si odpočine, nechá vymluvit svou duši a rozmazlí své tělo, zase vrací. Stejný zážitek přináší mužům současný moderní barbershop. Je to pro ně ideální místo, kde je klid, šíří se kořeněná pánská vůně a žádná žena na obzoru.


Pánové se dokonale uvolní, dlouhé desítky minut jsou středem pozornosti, popíjejí whiskey nebo jiný kvalitní alkohol, mohou si zapálit doutník a nasávají chlapskou atmosféru, která sálá ze všech stěn holičského salónu. Třešínkou na dortu jsou dokonalé oholení a úprava účesu podle posledních módních trendů. Pokud ale čekáte v těchto místech poslední technické výstřelky a převratné vynálezy, zažijete velké zklamání. Kulisy holičství se opravdu změnily. Ale základní nástroj, břitva, kmitá v rukou vyškolených holičů se stejnou grácií a kumštem jako před stovkami let u jejich předchůdců.


 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Boty, které doslova obletěly celý svět a zná je téměř každý. Patří stále na vrchol a do botníku každé ženy? Jsou espadrilky pořád číslo 1? Patří mezi favority u módní policie nebo za ně dostanete pořádný kus kritiky? Pojďme se na to společně podívat!

4.8.2018
Hodnocení:

Naše blogerka Aneta je silná alergička, ale nebojí se testovat nové věci. Proto zkoušela i nové růstové sérum na řasy Nuvega, které je veganské = čistě přírodní a netestované na zvířatech. Jak její test dopadl?

21.11.2017
Hodnocení:

Podzim je velmi speciální období, nejen díky dýňové polévce nebo sbírání kaštanů. Podzim symbolizují především barvy. Krásně zbarvené listí a taky - barevné oblečení. Pojďme se společně podívat na letošní podzimní barvy. Jsem si jistá, že si je zamilujete!

22.10.2018
Hodnocení:

Lámete si hlavu s tím, jak obléct svého muže do divadla, na večeři a jak je to vlastně správně? Kdy zvolit oblek černý a kdy světlý? Záleží vám na tom, aby událost byla perfektní? Pak jste tu dnes správně.

2.8.2016
Hodnocení: