Gleidshop
Hlavní baner

Rajské bucatini

Rajčata mají v sobě slunce, díky kterému uzrála. Přenesme vůni italských dálek na naše talíře a vychutnejme si spolu tyto báječné těstoviny s olivami a kapary.

 

Rajčata, tomata, rajská jablka. 

Tyto letní plody zná snad každý, i člověk, který nemá zeleninu v oblibě.  

Je pravda, že výraz letní plody je trochu zavádějící. V dnešní době si můžeme koupit rajčata snad v jakékoliv roční době. Díky moderním výrobním technologiím i možnostem transportu z různých částí naší planety.  

Určitě, ale nebude tajemstvím, že ta nejlepší rajčata jsou vypěstovaná v našich zeměpisných šířkách, vyhřátá českým sluncem. 

V české kuchyni jsou rajčata velmi oblíbená. Přidávají se do salátů nebo jsou součástí příloh. Vydlabané se plní různými náplněmi. Zapékají se. Připravují se z nich studené i teplé polévky a omáčky. Tvarově i barevně jsou velice různorodá. Kulatá, šišatá, oválná, soudková, červená, zelená, žlutá, oranžová, fialová i černá. 

 

Jak připravujete rajčata vy? Máte nějaký oblíbený recept? 

Už od dětství jsem čerstvá rajčata nejedla. Ale postupně jsem si k této zelenině našla svou cestu. Mám moc ráda sušená rajčata naložená v oleji, dodají pokrmu úplně jiný rozměr. Mám velice ráda tepelně upravená rajčata, ze kterých připravuji omáčku na těstoviny nebo pizzu

 

A kdy vymyslíte, co budete vařit? Je to okamžikem otevření lednice? V obchodě, když procházíte mezi regály? Požadavkem dalších členů rodiny?

U mě to většinou bývá ve chvíli, když o jídle mluvím s přáteli nebo známými. Vidím, jak si někdo na jídle pochutnává. V ten moment začínám přemýšlet, jak bych toto jídlo připravila. 

Na začátku letních prázdnin jsem byla s kamarádkou na Šumavě. A jaká by to byla túra, kdyby nebyla zakončena návštěvou restaurace. U vedlejšího stolu obědvaly děti. Měly špagety s rajčatovou omáčkou. Takové ty špagety, které jsou obalené, nasáklé, prolezlé rajčatovou omáčkou skrz na skrz. V ten mžik jsem na tyto těstoviny dostala chuť a nepřestala jsem vymýšlet, jak je uvařím. 

 

 

Ingredience: 

 • 3 velká rajčata 
 • 2 mrkve 
 • 1 cibule 
 • 3 stroužky česneku 
 • 3 lžíce olivového oleje 
 • 1 malý rajský protlak 
 • 1 balení těstovin buggatini 
 • 1 lžíce třtinového cukru 
 • Sůl 
 • Čerstvá bazalka 
 • Lahůdkové sušené droždí 
 • Černé olivy 
 • Kapary 

 

Postup: 

 • Na olivovém oleji opékáme nakrájenou cibuli a mrkev nakrájenou na kostičky až začne zelenina vonět a získávat světle hnědou barvu. Přidáme lžíci třtinového cukru, který opékáme, dokud nezískáme karamel. Rajčata bývají kyselejší a cukr je trochu osladí. 
 • Přidáme na kostky nakrájená tři velká červená rajčata a malý rajský protlak. Protlak omáčku zahustí a dodá krásně červenou barvu.
   
 • Přilijeme vodu. Nebojte se přidat vody víc. Těstoviny vodu vsáknou a protlak je hustý. Dusíme 5 - 10 minut. Do omáčky přidáme suché těstoviny. Použila jsem bucatini. Přiklopíme pokličkou a vaříme až budou těstoviny téměř vařené. Sporák vypneme a těstoviny necháme dovařit samotnou teplotou omáčky. Omáčku osolíme, okořeníme rozetřeným česnekem a lahůdkovým droždím.
   
 • Těstoviny naservírujeme na talíř a ozdobíme černými olivami, kapary a čerstvou bazalkou.

 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Alena Hilšerová

vaříme s láskou

Alena je maminka puberťačky na plný úvazek. Ve svém volném čase obouvá barefootové boty, medituje během, pozdravem slunce nebo jógou.
V kuchyni se pohybuje s ladností baletky a s vášní pro veganské vaření. Nepřestává jí fascinovat možnost vymyslet jídlo čistě na rostlinné bázi a připravit ho s láskou pro své blízké.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Co si doma upéct vlastní chléb? Takový, který bude mít chuť svátků a pohody. Nemusíte se bát, je to jednoduché.

26.12.2017
Hodnocení:

Dnes mám pro vás recept na zdravější variantu brownies s vláčným těstem, které se doslova rozplývá na jazyku. Chuťové spojení hořké čokolády a vašeho oblíbeného oříškového másla, zajistí dokonalé spojení chutí, které skvěle uspokojí vaše chuťové pohárky pokaždé, když vás přepadne mlsná. A co je nejlepší? Recept je jednoduchý. Zvládnete ho i pokud jste úplný začátečník a navíc ho připravíte a zároveň upečete během chvilky.

27.7.2021
Hodnocení:

Avokádo - má životní láska. Jaký na něj vlastně máte názor? Polovina republiky jej adoruje a druhá nezná, nebo se spíše nesetkali s jinou formou avokáda, než s quacamole. Já si k němu však dlouhou cestu hledat nemusela, jelikož mě okouzlila zejména univerzálnost této zdravé formy tuku a tudíž mi začalo postupně nahrazovat vejce, pudinky, tuk do pečení a pomazánky. Nehledě na to, že při sportování avokádo zasytí na delší dobu, než ke snídani běžně používané sacharidy (kaše, ovoce, obiloviny). Dnes se budu tedy věnovat snídaňové variantě avokáda.

6.10.2017
Hodnocení:

Rodinná oslava. Noční můra a zároveň příležitost k prohloubení kulinářského cítění. A tak jsem, v rámci druhého bodu, vytvořila tuto pomazánku a bochánky jako drobnost k vínu.

21.10.2017
Hodnocení: