Vychytávky na úklid bez chemie - jsou šetrné k přírodě a za pár korun

Když se podíváte na reklamy, které nabízí čistící a úklidové prostředky, určitě vás nejvíc osloví kombinace slov o uspořeném času, peněz a nebo šetrnosti k přírodě. Je ale produkt v samostatném plastovém obalu opravdu šetrný k přírodě? A o tom, jestli je obsah opravdu bez chemie, by se zřejmě také dalo pochybovat. Co kdyby byla možnost používat k úklidu a dezinfekci vašeho bydlení produkty, které již z větší části máte doma, popřípadě se dají snadno pořídit v ekologických obalech, a o kterých se dá skutečně říct, že jsou šetrné k přírodě?

Obrázek: 55b7ddd0f98ea32c0688d41e259701eb27caf9f8
Zdroj: pixabay.com

 Je až neuvěřitelné, jak snadno se dá doma najít prostředek, kterým můžete uklidit váš byt nebo dům, a do kterého byste to neřekli. Pojďme se spolu podívat na několik základních surovin, které by měly být v každé domácnosti a nebo je velmi snadné je pořídit za minimální ceny.

Ocet - asi jen málokterá domácnost postrádá tuto základní surovinu, kterou krom potravinářského využití oceníte i při úklidu. Je skvělý proti mastnotě, dezinfikuje a kupodivu i výborně pohlcuje pachy. Navíc si ho můžete pořídit v jakémkoli bezobalovém obchodě ve vašem okolí.

Citron - další potravina využitelná jako úklidový pomocník. Rozhodně velmi příjemně voní a hlavně šťáva z citronu velmi dobře reaguje s jedlou sodou a tím tvoří dokonalý pár s četnými možnostmi využití. Další výhodou je, že obal citronu je 100% bio odpad. Pochopitelně je možné nahradit klasickou kyselinou citronovou ve větším balení.

Sůl - k tomu snad jen jediné "vždyť říkám, bez soli to nejde". Dezinfikuje a hravě si poradí s mastnotou.

Jedlá soda - bezpodmínečně jedna z věcí s všestranným využitím, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Koupit kilo jedlé sody vás přijde na minimum a pokud ji koupíte v krabičce, můžete ji už jen doplňovat nákupem další kilovky v papírovém pytlíku.

Vonné éterické oleje - desítky vůní přesně podle přání. Někdo má rád sladké vůně, jiný zase citrusy a další raději vůni stromů a květin. Divoká višeň, jablko, skořice nebo radši červený pomeranč, grep či snad borovice, levandule, tea tree? Můžete si vybrat, jak vám bude domov vonět.

Čištění WC a odpadů

Snadnou variantou, jak čistit své toalety, jsou tuhé tablety, které si snadno vyrobíte doma ze tří základních surovin. Do misky si dejte asi 4 lžíce jedlé sody. Připravte si do rozprašovače roztok vody a citronové šťávy v poměru 1:1 a ten ještě zakapejte vonným olejem dle vašich představ. Případně dejte do sody lžíci kyseliny citronové a roztok udělejte jen z vody a olejů. Tímto roztokem postupně zastříkávejte jedlou sodu a vytvořte hmotu, která drží pohromadě. Takto vytvořenou hmotu natlačte do formiček například na led nebo cukroví a nechte zaschnout klidně celou noc. Následně tablety vyloupejte a máte hotovo. Můžete si je uložit do zdobené skleněné nádoby a použít jako dekoraci v koupelně nebo na WC. Tabletu můžete i rozdrobit do odpadů, nechat chvilku působit a po té lehce spláchnout horkou vodou. 

Čištění podlah a povrchů

Velmi účinnou kombinací je ocet a sůl. Stačí půl hrnku octa a lžíce soli do horké vody. Pochopitelně nesmí chybět vonný olej, jako například tea tree oil. Ocet a sůl si poradí s mastnotou, dezinfikují a sůl navíc, podle feng-šuej, odstraňuje negativní energii, zatímco tea tree oil vám příjemně ovoní prostor. Na povrchy, jako například nábytek, si můžete vytvořit roztok do nádoby s rozprašovačem a máte na pár týdnů připraveno. Opatrně však s povrchy jako jsou mramor a nelakované dřevo. Tam by ocet mohl spíš uškodit. 

Čištění připálenin, sporáků a nádobí

V tomto případě opět sáhneme po jedlé sodě. Jemnou pastou z jedlé sody vyčistíte i připálený hrnec, nad kterým jste už zlomili hůl. Stejně tak můžete čistit připálený sporák, dvířka od trouby a nebojte se čistit i nerez, neboť jedlá soda neobsahuje brusnou složku, jako například čistící písky a tekuté prášky z drogerií. Vodní kámen z rychlovarné konvice nebo jakékoli konvice na sporák snadno vyčistíte provařením octového roztoku. Při opravdu silném znečištění je proces nutné opakovat, vždy však konev vylijte do odpadu nebo WC a nějakou dobu nesplachujte. Zvlášť pokud jste použili tabletu do odpadu. Jen opatrně, neboť kombinace horké vody s octem a jedlé sody šumí.

Praní a údržba pračky

Na praní jsme začali používat tak zvané Marseillské mýdlo nebo mýdlové ořechy a ke každému praní přidáváme lžičku jedlé sody. Jako aviváž jsme si vyrobili roztok octa a vody v poměru 1:1 a asi dvacet kapek levandulového oleje, který opravdu příjemně voní. Na jedno praní vám stačí čtvrt hrnku aviváže. Tyto kombinace vám pomáhají udržet pračku čistou a bez zápachu. Pokud se vám přeci jen zdá, že se z odpadu vaší pračky line nepříjemná vůně, stačí do prázdné pračky do místa pro máchání nalít po okraj ocet a do místa pro prášek jedlou sodu. Šálek octa můžete nalít i přímo do prázdného bubnu. Pračku nastavte na nejvyšší teplotu a nejdelší program, ale vypněte ji než začne máchat. Takto nechte stát celou noc a druhý den program dokončete. Pokud se vám bude zdát, že je pračka cítit po octu, projeďte ještě jeden prací program na vyšší teplotu.

Další využití

Z dalších jednoduchých triků můžeme octový a solný roztok použít například na umývání oken. Ocet pak výborně vyčistí zašpiněnou lednici a zbaví ji nepříjemného zápachu. Pokud chcete lednici udrželi voňavou a svěží, vložte do ní malou misku jedlé sody, která pohltí nevábné aroma. Stačí jednou za čas misku vyměnit. Stejně tak se dá jedlá soda nasypat do odpadkového koše. Komu se ještě nestalo, že by mu praskl pytlík v odpadkovém koši? I když koš následně důkladně vydrhnete, někdy je stále cítit. Zasypte ho sodou a zápach zmizí. 

Ke každému produktu nebo jejich kombinacím je možno dohledat stovky využití, nám ale stačí udělat malý krok k velké změně v úklidu naší domácnosti. Není nutné utrácet tisíce korun ročně za neekologické a chemické prostředky, když můžeme použít produkty, které máme běžně v kuchyni a které jsou skutečně šetrné k přírodě, k našemu zdraví, k naší domácnosti a také k naší peněžence. 

Reklama

Podobné články

Obrázek: 29a0ff43aabc7e2d64c0cea6fb51093417dc3b58
Obrázek: 14421172539d9d1411f6cb27b13e4545c50a4f8a
Obrázek: 9687f66533e59e9f7320c62f1918e147bfc0e63a
Obrázek: c0b10b409bc92a685d49395b426cb80ce849b6e7
Obrázek: 4cde08b358ac13cf3d8c783665b87e3e14c03f92