Gleidshop
Eshop

Poznáte rozdíly mezi chemickými parfémy a přirozenými vonnými látkami?

Není vůně jako vůně. Přirozené vonné látky nejenže jinak voní, ale i působí naprosto odlišně, než uměle syntetizované aromatické látky. V článku se zaměříme na rozdíly mezi vonnými složkami i na možné dopady umělých sloučenin na lidské zdraví. Uvedeme si též, jaké bývá složení běžných parfémů.

pexels.com

 

Je známo, že spotřebitelé „nakupují nosem“, tzn. vybírají to, co jim příjemně voní. Proto bývá převážná část kosmetických i dalších výrobků navoněná. Jelikož vonné látky, jež byly izolované z přírodních zdrojů, bývají dražší, užívají výrobci převážně synteticky vyráběné aromatické látky. Ty někdy alespoň připomínají přirozené vonné látky, ale leckdy může být jejich vůně natolik neobvyklá, že pro ni výrobce musí vymyslet zvláštní název. Syntetické aromatické látky budou pravděpodobně obsahovat téměř všechny výrobky, u nichž je na obalu ve složení uvedeno slovo Parfum nebo Aroma.

 

U takto specifikovaných výrobků se zřejmě nedozvíme, jaké jednotlivé vonné složky obsahují tyto komponenty. Výrobci si své kompozice střeží jako „tajemství“ a nechtějí prozradit složení jimi užívaných parfémů. V podstatě většinou ani není reálné, aby byly na obalu uvedeny všechny komponenty parfémů, neboť jich může být 200 i více. Můžeme očekávat, že běžné parfémy budou převážně obsahovat syntetické sloučeniny. Ty mohou být dvou základních druhů: buď přírodně identické, nebo umělé.

 

Jaký je mezi nimi rozdíl?

1) Přírodně identické sloučeniny mají mít stejnou chemickou strukturu, jako v přírodě se vyskytující látky.

2) Umělé sloučeniny mívají zcela odlišnou strukturu, než látky pocházející z přírody.

 

Obou dva posledně uvedené typy ovšem vykazují určitá rizika. Pro někoho může být překvapivé, že nepříznivé reakce mohou vykazovat i přírodně identické sloučeniny. Podívejme se na to, jak se získávají. Nejprve byly v květech, plodech, bylinách či jejich částech identifikovány vonné látky. Poté se je chemici snažili syntetizovat. Když se jim to povedlo, začali je vyrábět a nazvali je přírodně identické látky. Přestože by měly mít stejnou chemickou strukturu, vykazují odlišné účinky, než vonné látky, jež se vyskytují v přirozených surovinách. Pravděpodobně při tom spolupůsobí i stopové příměsi dalších látek – zcela jiné jsou přítomny v přírodním materiálu, než v synteticky vyráběných produktech.

 

Kromě přírodně identických vonných látek se v kosmetice i jinde užívá značný počet umělých vůní, které jsou sice nejlevnější, ale zároveň u nich byly nejčastěji prokázány nepříznivé reakce. Jako příklad si uveďme uměle připravované xylenové pižmo, které jednak vyvolávalo u pokusných potkanů poškození nervového systému. Mimo to vykazovalo při dlouhodobém užívání i chronickou toxicitu. Podle nové chemické legislativy má být proto jeho používání ukončeno nebo silně omezeno.

 

Nepřirozené aromatické látky též mnohým spíše páchnou. Kromě toho mohou u citlivých osob způsobit různé problémy, a nejde přitom jen o zhoršené dýchání. U alergických jedinců mohou zapříčinit i nepříjemné ekzémy a v krajním případě dokonce vyvolat až život ohrožující reakce. Již jsme si uváděli, že nejčastějšími alergeny v kosmetice jsou konzervanty. Jako druhé nejčastější se uvádějí vonné látky, jež bývají obsaženy nejen v naparfémované kosmetice, ale i v pracích, čisticích a dalších prostředcích. Je třeba zdůraznit, že v těchto případech většinou jde o směs synteticky vyráběných vonných látek. Chemici totiž s oblibou míchají dohromady hodně ingrediencí, v důsledku čehož se pak může projevit i koktejlový efekt.

 

Mnozí lidé již sami na sobě zjistili, že na ně působí zcela jinak synteticky vyrobené substance, než přirozené éterické oleje nebo jinak získané komponenty z přirozených vonných surovin. Nejlépe hodnocené a celkově nejpřijatelnější bývají kvalitní éterické oleje. Ve složení bývají esenciální oleje většinou uvedeny pod jejich odbornými názvy – o který éterický olej jde, můžete nalézt třeba v tabulkách ingrediencí knihy TAJEMSTVÍ KOSMETIKY.

 

Protože v nich obsažené vonné sloučeniny mnohdy působí dost intenzivně, měly by se užívat uváženě. Je známo, že každý potřebuje a vyhovují mu jiné vůně. Užíváme-li více esenciálních olejů, měly by se kombinovat jen s harmonicky se doplňujícími esencemi. Důležité je i jejich správné dávkování. Práce s vůněmi a éterickými oleji je úžasná, ale musíme v sobě probudit své přirozené schopnosti a začít vnímat nejen čichem, ale i citem. Jestliže takto vybereme právě odpovídající vůně, přispěje to i k celkové harmonii mezi tělem a duší!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Vít Syrový

inženýr chemie

Pan Syrový vystudoval chemii, pracoval ve Výzkumném potravinářském ústavu na oddělení výživových a aditivních látek. Postupem času přicházel na to, jaké látky se běžně používají (v potravinářství, kosmetice) zvláště ty, které mají negativní vliv na člověka. Začal se postupně od chemie odprošťovat a dávat se spíše přírodní cestou. O chemických látkách a jejich dopadech se můžete dočíst v jeho článcích nebo v mnoha publikacích, které vydal.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Která žena netouží po nádherné, husté a lesknoucí se hřívě? Nebo po nehtech, které jsou pevné a pružné a nelámou se, jakmile trochu povyrostou? A co tak hebká a vypnutá pokožka a pleť bez známek stárnutí? Která žena by něco takového odmítla? Pravděpodobně asi žádná. No jak toho dosáhnout? Základem je primárně zdravá strava a dostatečný pohyb. Tyto dva atributy mají vliv nejen na vnější krásu, ale i na celkové zdraví našeho těla. Strava chudá na základní živiny, minerály a vitamíny i sedavý způsob života mohou mít na náš organismus téměř až ničivé vlivy.

25.11.2019
Hodnocení:

Ne nadarmo se říká, že jsme tak zdraví, jako jsou zdravá naše střeva. Pokud se už dlouho potýkáte s nějakým zdravotním nešvarem (poruchy trávení, autoimunitní onemocnění, kožní problémy, únava, poruchy spánku, potravinové intolerance), zkuste se zaměřit na jeho příčinu, ne projev. Zdraví našich střev totiž neovlivňuje pouze trávení, ale fungování celého našeho organismu (nervový systém nevyjímaje). Jestli si tedy budete mazat váš ekzém drahým krémem z lékárny, ale současně dál (a třeba i nevědomě) ničit svůj střevní mikrobiom, uzdravení bude dál zůstávat v nedohlednu…

12.5.2020
Hodnocení:

Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí… těšíte se? Už tradičně se to na internetu hemží recepty na zdravé „fit“ cukroví, jogurtové zálivky do salátů, motivačními články na oblíbené téma o tom, jak letos zaručeně nenabrat 5 kilo a neutopit se v míse s vanilkovými rohlíčky.

23.12.2019
Hodnocení:

Každý z nás to má jinak, někdo začne pokašlávat a běží si do lékárny koupit nějaký chemický preparát, jiný se zamyslí a využije sílu přírody a mocných bylin. Pokud vám je příjemnější tato druhá cesta, je tento článek přímo pro vás. Najdete v něm hned několik rostlin, které mají na lidské tělo velmi blahodárné účinky.

4.11.2019
Hodnocení: