Gleidshop
Eshop

Nezbytné rady pro začínající jogínky

Když se cvičením jógy začínáte, musíte se zorientovat v mnoha pokynech, které během lekcí jógy dostáváte. Některé pokyny či výrazy jsou pro vás nové a nesrozumitelné. Jedná se především o sanskrtské (staroindický jazyk) názvy ásán. Já osobně radši říkám i české názvosloví, ale někteří instruktoři striktně používají původní označení. Kromě nesrozumitelných slov se začátečník také stěží orientuje v různých stylech jógy. Pokusím se vám vše objasnit.

pixabay.com

 

Styly jógy

Styly jógy se liší především přístupem. Žádný styl jógy není špatný, pokud respektuje základní pravidla. Hathajóga bude klidná, jemná a vyznačuje se delší výdrží v pozici a stejně tak dlouhou relaxací po dané pozici. Powerjóga se vyznačuje spojování pozic do sestav, sekvencí, které jsou rozvíjeny v rytmu dechu (pomalý rytmus dechu), aštanga jóga se vyznačuje cvičením pravidelných a neměnných sekvencí ásan... Každý styl jógy je určený pro toho, komu vyhovuje, a tak hledejte svůj styl. Neustále vzniká množství nových stylů, názvů, jóga celosvětově prožívá boom a z toho pramení snaha o její komerční využití.

 

Pokyny v józe

V lekcích jógy obvykle dostáváte pokyny, jak řídit svůj dech. Pokud pokyn nedostanete, řiďte se následujícím pravidlem: plynule dýchejte nosem, ne ústy, to jen výjimečně. Když se předkláníte, mačkáte hrudník, balíte se, vydechněte. Když se narovnáváte, zvedáte, otevíráte hrudník, nadechněte se. Dech by měl být plynulý, jemný a klidný. Uvědomte si, jak přirozeně při nádechu dělá tělo nepatrný záklon a jak při výdechu se trup ohýbá. Jedná se o zcela přirozené pohyby těla. Pro pravidelné cvičení je nevhodná zádrž dechu - tzv. „bandy“, zvláště cvičenky s vysokým krevním tlakem a nemocí štítné žlázy, by zádrže dechu neměly praktikovat.

 

Zaměření na střed těla

Cvičte s lehkostí. Pohybujte se od středu těla do jeho konečných částí. Uvědomte si místo pod pupíkem, kde je centrum energie, zhruba dva centimetry pod pupkem. Zde je síla, která stoupá tělem a umožňuje mu jemný pohyb. Po zaujetí pozice se uvolněte. Jen tak nespálíte energii, kterou si cvičením budujete. Vnímejte osu svého těla. Tou je páteř, která je přirozeně zakřivená. Snažte se ji nebortit, nehrbit se (hlavně pokud budete mít ohnutou páteř), netočte se! Pro torzní pozice je nutné mít vzpřímenou páteř. Mějte stále pocit, že se protahujete za temenem hlavy a za chodidly dolů. S nádechem se celá páteř protahuje, s výdechem se navrací do svého původního postavení. Pokud se zaměříte na položenou ruku na zemi, tak prostředníček je osou a na noze se jedná o druhý prst vedle palce. Vnímejte centrum těla (pánev a břicho). Snažte se vycentrovat tělo z pánve. Znamená to, že máte aktivní dno pánevní – oblast hráze, svěračů jsou vědomě zpevněné směrem k pupíku a oblast pod pupkem je lehce zpevněná (nejedná se křečovité stažení). Vytvářejte linie kloubů. Vědomě zkuste propojovat do přímek klouby končetin, jejichž spojnicí je pánev. Pokud klouby nebudou v lineárním nastavení, hrozí riziko poškození kloubů.

 

Princip praktikování jógy – plynulý, pomalý pohyb

Provádějte plynulé přechody. Jógový pohyb není rychlý a švihový. Nespěchat a mít čas správně zaujmout ásanu (pozici) a dobře přejít k další pozici. Jóga není aerobic. Pokud nedokážete cvičit klidně a vyrovnaně, zvažte jiný styl cvičení. Takto cvičená jóga by pro vás stejně nebyla přínosem. Přizpůsobte cvičení svému věku, koncentraci, zdravotní kondici. Řiďte se etickými pravidly jógy. Při cvičení ásán především pravidlem - neubližovat a to ani sami sobě cvičením. Tím, že se budu přepínat a budu své tělo vědomě nadměrnou zátěží poškozovat.

 

Rady a varování pro lekce jógy

  • naslouchejte vlastnímu tělu, pozorujte změny, napětí, bolest
  • necvičte přes bolest – mírná bolest je akceptovatelná
  • pokud vám chybí ke cvičení energie, snězte ovoce nebo si dejte ovocný džus
  • necvičte v průvanu
  • noste na cvičení volné a pohodlné oblečení
  • pokud se v průběhu cvičení necítíte dobře, máte závratě – přestaňte ihned cvičit, můžete přejít do relaxační polohy (mrtvola, dítě)

Přeji vám jen krásné a přínosné chvíle při praktikování jógy. Namasté!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Bc. Ilona Bartovská

jóga, cvičení, TČM

Ilona je pedagogický pracovník, práce s mládeží je jejím celoživotní posláním, které jí naplňuje a baví. Ve svém volném čase se věnuje různým sportovním aktivitám a také dobrovolnické činnosti – práci se seniory, které učí prstovou jógu a cvičení na židlích. K józe se vztahuje i její další mimopracovní aktivita – výuka tzv. Office jógy – zdravotní cvičení pro pracovníky v kancelářích. Má vystudovanou psychologii a pedagogiku a absolvovala také mnoho dalších kurzů ze sportovní a komunikační oblasti. Najdete u ní články plné odborných průzkumů, výzkumů, statistik, poznatků propojené do denní praxe, které vedou k vašemu seberozvoji.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Nedávno jsem si koupila nové značkové sportovní boty. Byla to láska na první pohled. Hrdě jsem si v nich vyšla na přednášku o bosých nohách a barefoot. Neodcházela jsem sice bosá, ale s pocitem, že jsem právě investovala nemalé peníze do mého NEzdraví. A tím nemyslím peníze za přednášku, ale za ty krásné nové drahé boty…

…tak si můžete sundat boty a přečíst si něco o tom, proč byste se měli zout.

14.6.2019
Hodnocení:

Období, ve kterém žijeme, dostává řadu různých označení. Jedním z nich může být i doba pilulková. Přitom příroda nabízí stejnou alternativu bez zbytečných vedlejších účinků.

5.11.2018
Hodnocení:

V předchozích měsících se v médiích zprávy nejčastěji točily okolo možného onemocnění koronavirem. Jako preventivní opatření proti němu byly převážně doporučovány roušky, nestýkání se mezi sebou, co nejčastější užívání chemických desinfekcí, nošení rukavic atd. Lze to ovšem brát jako jedinou a skutečnou prevenci? Zjevně nikoli. Podívejme se tedy na to, co můžeme udělat pro zachování celkového zdraví.

13.7.2020
Hodnocení:

Máme tu červen a někteří už sen o lepší postavě pomalu vzdávají. Nebojte se, času je ještě dost a s našim návodem uvidíte výsledky už po 14 dnech. Tak utíkejte koupit ty vyhlídnuté plavky, budou vám opravdu slušet.

9.6.2016
Hodnocení: