Gleidshop
Hlavní baner

Jakmile vstoupí zima do své druhé poloviny, nastává ideální čas pro KIWI!

Své současné jméno si toto exotické ovoce přineslo v 70. letech minulého století z Nového Zélandu. Jeho domovinou je ale oblast Asie, která ho do světa vyslala jako čínský angrešt.

pixabay.com

 

 Nevelký zelený plod, obalený hnědou slupkou a pokrytý jemnými chloupky, v naší zemi rychle zdomácněl. Ani náhodou, co se týká pěstování. To stále zůstává na zemích jako je Itálie, Nový Zéland, Chile, Francie a Japonsko, kde se tradičně dobře daří vyprodukovat každý rok tuny tohoto zajímavého ovoce. Uhnízdilo se ale velice dobře v českých kuchyních a zejména v zimě se stalo chutnou vitamínovou bombou, která nikdy neomrzí.

 

Kiwi představuje unikátní přírodní lékárnu za naprosto minimální cenu!

Málokdo ví, co všechno v sobě plod o velikosti slepičího vejce ukrývá. Množství vitamínu C, kyseliny listové a vlákniny ho staví na přední místa v pomyslné tabulce všech druhů ovoce, které můžeme v přírodě najít. Když k tomu přidáte zvýšený obsah dalších vitamínů (E, A, B) a minerálů (draslík, hořčík, železo, měď), máte před sebou pomocníka, který vám bude stát po boku při nejedné zdravotní lapálii.

 

S čím nám může kiwi pomoci?

Zvyšuje celkovou odolnost organismu a zároveň pomáhá v boji proti infekčním nemocem

A právě druhá polovina zimy, která je pověstná velkým nárůstem virových a bakteriálních onemocnění, si o každodenní konzumaci sladkokyselého plodu přímo říká. Vitamín C, který si naše tělo nedokáže vyrobit a je závislé na jeho dodávce „zvenčí“, představuje nutný doping pro všechny buňky imunitního systému. Najít člověka, který by okamžitě za zdroj tohoto vitamínu neoznačil citrony či pomeranče, snad ani nenajdete. Ovšem v porovnání s těmito citrusovými plody je obsah „céčka“ v kiwi téměř dvojnásobný. A naše jablko za ním zaostává až sedmnáctkrát.

Věděli jste, že stačí jedno malé kiwi a máte potřebnou denní dávku vitamínu C splněnou?

 

Uvolňuje zácpu a snižuje hladinu cholesterolu

Což je další z problémů, které narůstají v zimních měsících, kdy se mnohem méně pohybujeme a také méně konzumujeme ovoce a zeleninu. Kiwi obsahuje velké množství vlákniny, z níž většinu tvoří pektin (rozpustná vláknina). Ta ulehčuje  pohyb stolice ve střevech a společně s dostatečným pitným režimem zařídí úlevu od málo častého vyprazdňování. Jako bonus se mix vlákniny a ostatních látek úspěšně podílí na regulaci množství cholesterolu a jeho usazování na stěnách cév.

 

Zmírňuje anémii (chudokrevnost)

Především pro vysoký obsah vitamínu C, železa, mědi a kyseliny listové je přírodninou, která je ideální pro posílení krvetvorby. To platí především v případech, kdy chudokrevnost způsobuje přirozený nedostatek železa a také v okamžicích, kdy žena zažívá dlouhé nebo velice silné menstruační krvácení. Když ke kiwi přidáte ještě malé jablko, 5 švestek (sušené namočte do vody) a semínka dýně a slunečnic, máte vynikající směs pro přípravu léčivého smoothie, plného železa, které můžete popíjet každý den.

 

Pomáhá pokožce vyrovnat se se všemi nepříznivými vlivy okolí

Nálož důležitých vitamínů a minerálních látek, které kiwi v sobě ukrývá, má také pozitivní vliv na kůži člověka. Podporuje obnovu nových buněk a zvyšuje syntézu kolagenu. Doma vyrobené masky na obličej a speciálně na rty nejsou rovněž k zahození.

Pokud si ověříte, že plátek kiwi, přiložený na vaši tvář, nevyvolal žádnou alergickou reakci, nebude od věci si pravidelně vytvořit blahodárnou směs, kterou jednou za týden v období zimy nanesete ve své relaxační chvilce na všechny části obličeje.

Stačí si koupit bílý jogurt, nanést ho na vyčištěnou tvář a na něj poskládat plátky kiwi. Jestliže chcete zvýšit účinnost přírodních látek, rozdrťte dužninu zeleného plodu, dobře ji promíchejte s vámi zakoupeným kysaným výrobkem a potřete směsí celý obličej. Tak či tak nechejte působit 10 minut a poté smyjte vodou (nebo klidně snězte).

Rty v zimě dostávají zabrat a jejich pokožka bývá často suchá a někdy i popraskaná. Směs olivového oleje (1 lžička), cukru (1/2 lžičky) a rozdrcené zelené části kiwi (1 lžička) stačí nanést 2x týdně na rty, nechat působit 3 minuty a potom smýt.

 

Uchvátilo vás kiwi svým potenciálem?

To je dobře. Když k tomu ještě připočtete fakt, že plod je velice odolný vůči působení okolních vlivů a vydrží ve spíži až 5 týdnů, není chemicky ošetřen a můžete ho jíst klidně i se slupkou, nic vám nebrání v tom, aby se zelený přírodní poklad v hnědém chlupatém obalu objevil ve vašem každodenním zimním jídelníčku. Kromě lahodné chuti a příjemného estetického zážitku z jeho podoby po rozkrojení, získáte to, co si za peníze nekoupíte. Zdraví!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Podle krásného příběhu z minulého dílu již víme, že každý z nás má v sobě ukrytou schopnost rozumět zvířatům. Jak je ale možné, že mnohdy i když chceme, tak výsledná situace nevypadá tak, jak bychom si přáli? Nedorozumění může vzniknout, aniž jsme si to schopni vůbec uvědomit. Nebo aniž si přejeme, aby to tak bylo. Já věřím, že každé partnerství se psem může fungovat.
1.7.2017
Hodnocení:
Duben vyhlíží velice optimisticky, protože byste měli mít mnoho plánů, do kterých se budete pouštět s lehkostí a i díky tomu byste je nakonec měli uskutečnit. Pak už je na každém z vás - na vaší vnitřní energii, jestli daný projekt bude úspěšný. Na vašich životních cestách by vás mělo provázet především štěstí a úspěch. 
1.4.2018
Hodnocení:

Žádné z nás jistě neunikla móda takzvaných malovaných korálků. Věděly jste ale, že tyto korálky vůbec nejsou malované? Jakou technikou se tedy tvoří? Věřte, není to nic jednoduchého!

9.12.2016
Hodnocení:
Všechno co se v lidské společnosti odchyluje od průměru, vzbuzuje nedůvěru. Od zdviženého obočí, pokud je odchylka malá, až po hlasité volání po změně ústavy, pokud se někdo úplně utrhne ze řetězu. A týká se to především těch nejzákladnějších lidských věcí, ke kterým patří mateřství a rodičovství.
5.3.2018
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Stáhněte si nás do telefonu

Stažení aplikace

Náš Facebook

Náš Instagram

Instagram