Gleidshop
Eshop

Je nejvyšší čas vyrazit do lesa pro tajemnou Lišku obecnou!

Houby jsou v mnoha rodinách vyhledávanou kulinářskou pochoutkou, která se v různé kuchyňské úpravě objevuje na talíři po celý rok. Málokdo ale ví, že některé z nich jsou i léčivé.

pexels.com

 

Není liška jako liška. Zatímco se vám plachá rezavá šelma ukáže ve stromovém porostu jen výjimečně, její houbová jmenovkyně vás uvítá vždycky v hojném počtu a určitě nikam neuteče. Je opravdu nepřehlédnutelná, svou žlutí září ve spadaném jehličí jako rozsypané korálky malé parádnice. Ne nadarmo jí lidé lidově říkají kuřátko, protože tento název přesně vystihuje jak barvu, tak její skupinový výskyt vždy pěkně v houfu.

Je škoda, že se o jejich léčivých vlastnostech tak málo ví. Už fakt, že roste jen v místech s neznečištěným životním prostředím, jí dává punc výjimečnosti. To umocňuje i zvláštní okolnost, že jako jedna z mála hub není nikdy napadána škůdci.

 

Čím výjimečným může prospět lidskému tělu?

Kromě toho, že posiluje imunitní systém, zejména jako přírodní zdroj vitamínu D a C, a díky obsaženým karotenoidům zlepšuje vidění, má ještě jednu v přírodě unikátní schopnost. Plodnice v sobě ukrývají monosacharid manózu, který je antiparazitický. Ten je schopen eliminovat různé druhy parazitů včetně jejich vajíček, neboť dokáže rozpouštět i jejich obaly a tím brání jejich rozmnožování v těle člověka. A to dobře věděli naši předkové, kteří ji hojně využívali právě pro tuto její unikátní vlastnost.

 

Jak houbu upravit, aby její léčebné účinky byly co nejlepší?

Samozřejmě, že lišku můžete v kuchyni využít do všech pokrmů, které mohou houby obsahovat.

ALE!

Pokud chcete využít právě její antiparazitický účinek, musíte konzumovat houbu jinak. Ten prospěšný monosacharid, který má za úkol vás zbavit nevítaných návštěvníků v těle, je citlivý na teplotu vyšší než 60°C. Tím padá automaticky jakákoliv tepelná úprava!

 

Nabízejí se celkem tři možnosti, jak lišku užívat k léčebným účelům:

 

1. Syrový stav

Ano. Asi vás to překvapí, ale pozření kousku této syrové houby je právě to nejlepší, co můžete pro sebe udělat. Počítejte s palčivou chutí, která je spíše pikantní než na závadu.

Léčba tímto způsobem má jedno negativum. Celá kůra by měla trvat 10 až 20 dní a jen málokdo má možnost si po celou tuto dobu opatřovat čerstvé houby. Nicméně tak můžete přinejmenším začít.

 

2. Prášek

Usušit plodnice opravdu pořádně pro vás určitě nebude problém a nemusí jich být nijak závratné množství. Potom je musíte jenom rozdrtit na prášek a ten sypat do již hotových jídel. Pozor! Hlavně nezapomeňte, že jídla musí být maximálně teplá, nikoliv horká až vařící.

Určitě to nepřehánějte s množstvím. Stačí vzít do prstů špetku prášku a třikrát denně opět po dobu 10 až 20 dní si s ní posypat právě konzumovaný pokrm.

 

3. Tinktura

Tu si můžete doma také vyrobit sami. Budete potřebovat 200 ml 40 % etanolu (obecně alkohol) a 1 polévkovou lžíci prášku z usušených hub. Pořádně promícháte a za občasného každodenního protřepání necháte 10 dní odstát. Potom procedíte přes plátýnko a hotovou tinkturu užíváte 2 lžičky před spaním po stejně dlouhou dobu jako u prvních dvou možností.

 

Příroda v sobě ukrývá klenoty, které se někdy snaží umně zamaskovat a jindy je vystavuje na odiv. Stačí mít oči otevřené a vnímat její signály, kterými se nás sama snaží upozornit na její tajemství. Pokud budete mít štěstí a na lišku obecnou narazíte při vašich houbařských toulkách našimi lesy, přineste si ji určitě domů. A vyzkoušejte její léčebné účinky na vlastní kůži. Určitě neprohloupíte!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Letní prázdniny se nám pomalu chýlí ke konci, ale letní teploty nám tu ještě chvíli vydrží. Pokud stále ještě vyhlížíte letní dovolenou v rámci last minute zájezdů, nenechte se napálit. Cestovní kanceláře se v poslední době snaží šetřit na všem a při nepozorném čtení smlouvy o zájezdu se můžete lehce spálit.

28.8.2019
Hodnocení:
Co je letos in pro dekorace na hřbitov? Jaké materiály se hodí do dusičkové vazby? To vše se dozvíte v dnešním článku.
30.10.2017
Hodnocení:

Máme pro vás nahlédnutí do atmosféry tohoto krásného festivalu, krátké rozhovory s účinkujícími a hlavně, nesmí chybět Mareš!

26.9.2017
Hodnocení:

Lidský organismus umí připravit člověku chvilky nevídané, o kterých dokáže přemýšlet nebo hovořit dlouhé a dlouhé hodiny. Leckterá tělesná soustava se kdykoliv může stát středobodem našeho vesmíru, ale jen jedna jediná dokáže propojit (a to doslova) světy dvou lidí najednou.

8.10.2018
Hodnocení: