Gleidshop
Eshop

Chemická antikoncepce na ústupu, nebo jen další z ženských módních výstřelků současnosti?

Bio trendy vtrhly i do našich ložnic a lidé se čím dál tím častěji vrací k dávno vyzkoušeným prostředkům a metodám, které vylučují jakékoliv umělé látky v intimním životě.

pixabay.com

 

Návrat k přírodě se pro mnohé lidi stává naprostou nutností. Zdravotní problémy, které s sebou nese technicky a průmyslově vyspělá společnost, nás nutí zamyslet se nad naším způsobem života a někdy způsobí jeho změnu. Léčba pomocí bylinek a medicinálních hub, upřednostňování stravy v co nejpřirozenějším stavu, používání kosmetických přípravků z čistě nature surovin, nábytek jen ze surového dřeva, návrat k textilním materiálům, které vznikají starým tradičním způsobem, a jiné si vyzkoušel v posledních letech snad každý člověk. Ženy, které mají blíž k domácnosti a starosti o děti, jsou mnohdy velké průkopnice a také trpělivé vyznavačky přírodních trendů, které prosazují do svých rodin s buldočí urputností.

 

A jsou to právě ženy, které nesou na svých bedrech téměř všechny klady a zápory chemií plné antikoncepce, a tak není divu, že právě ony stojí za tendencemi opustit umělý svět řízené reprodukce a využít všechny poznatky k tomu, aby se mu vyhnuly.

 

Jak vypadá ryze přírodní kontrola plodnosti u žen v praxi? 

 

1. Kombinace kalendářní, Billingsovy a teplotní metody

a) KALENDÁŘNÍ METODA (určení plodných a neplodných dnů měsíce podle menstruačního cyklu dle jednoduchého výpočtu)

PRVNÍ PLODNÝ DEN V MĚSÍCI: počet dnů nejkratšího cyklu za poslední rok MÍNUS číslo 18

POSLEDNÍ PLODNÝ DEN V MĚSÍCI: počet dnů nejdelšího cyklu za rok MÍNUS číslo 11 

 

b) BILLINGSOVA METODA (sledování struktury a množství cervikálního hlenu během cyklu)

PLODNÁ FÁZE je doprovázena vlhkostí v oblasti poševního vchodu a specifickou strukturou hlenu.

NEPLODNÁ FÁZE se vyznačuje suchostí (ve dnech po menstruaci) a hlenem lepkavým, zkaleným nebo také žádným (ve dnech po ovulaci, které předcházejí další menstruaci).

 

c) TEPLOTNÍ METODA (každodenní ranní měření teploty ihned po probuzení)

 PLODNÉ DNY končí po třech dnech, ve kterých bylo zaznamenáno zvýšení teploty o 0,2-0,4°C a následují DNY NEPLODNÉ, které trvají až do menstruace.

 

Klady: naučíte se poznávat dokonale své tělo, po čase pro vás nebude problém určit nejoptimálnější dny pro plánované početí, žádné finanční náklady, naprosto bez vedlejších účinků.

Zápory: časová náročnost, důslednost, minimálně půlroční zaznamenávání všech údajů před zahájením pravidelného sexuálního života bez ostatních prostředků ochrany, komplikace přináší nepravidelný menstruační cyklus, jakékoliv onemocnění a výrazný stres, nutná pravidelná sexuální abstinence, žádná ochrana před pohlavní chorobou.

Efektivita této metody: při dokonalém využití všech tří metod je neúspěšnost 5%, průměrné selhání v populaci je 25%.

 

 

2. Koitus interruptus

Nejstarší metodou kontroly porodnosti na světě je stále oblíbená a často využívaná přerušovaná soulož (ejakulace muže je řízená a probíhá mimo ženskou vagínu). Zkušení i méně zdatní mládenci a pánové ji vehementně propagují pod heslem: NEBOJ SE, JÁ TO UMÍM, aniž by jejich hlavní pohnutkou byl návrat k přírodě.

Klady: neomezená dostupnost, žádné vedlejší účinky na zdraví, nulové finanční náklady.

Zápory: úspěšnost není v rukou ženy, ale závisí na zkušenosti a sebeovládání muže, riziko nechtěného otěhotnění se zvyšuje při opakovaném pohlavním styku, nezabrání možnému přenosu pohlavních chorob.

Efektivita této techniky: při správném provádění metody je neúspěšnost 4%, průměrné selhání v populaci je 25%.

 

 

3. Kondom z ovčí kůže

Na otázku: „Proč ne klasické kondomy?“, následuje odpověď: „Protože jsou plné chemie, tak nepřátelské vůči citlivé sliznici ženské vagíny.“ Přitom není řeč o alergii na latex (základní surovina je přírodního původu), která se týká asi jen 1% lidské populace. Mluvíme o umělých látkách, které se přidávají v průběhu jeho výroby, a také o lubrikantech, jež mají za úkol usnadnit manipulaci s kondomy, chemicky likvidovat spermie a překrýt zápach latexu. Bylo otázkou času, kdy se na trhu známý kondom z ovčí kůže (konkrétně z části střeva) dočká svého comebacku.

 

Klady: sliznice vagíny není vystavena působení chemických látek, kondom je tenčí a přenáší tělesné teplo, takže zvyšuje intimní pocity muže i ženy, je rychle biologicky odbouratelný a nezatěžuje životní prostředí.

Zápory: stěna kondomu není propustná pro spermie, ale pro viry ano, tudíž nechrání ani jednoho z páru před pohlavní nemocí, dvojnásobná cena vzhledem k latexovým kondomům, nedostupnost na českém trhu.

Efektivita této techniky: při správném používání neúspěšnost 3%, průměrné selhání 18%.

 

 

Unavilo vás už jen čtení o této přirozené trojkombinaci a vůbec si nedovedete představit, že byste něco podobného zavedla do svého života?

Právo ženy rozhodnout o tom, jak naloží se svým tělem a jakým způsobem se ochrání před možným otěhotněním a pohlavními chorobami je velkou vymožeností dnešní doby. Přírodní metody ji nevystaví jakýmkoliv vedlejším projevům, které s sebou umělý svět přináší, včetně spolurozhodování lékaře, kterému se v případě některých druhů antikoncepce žena nevyhne. Poctivě je však nutno říct, že ani jedna z nich jí neposkytne ochranu před pohlavními chorobami, jejichž výskyt není ve společnosti zanedbatelný. Bohužel!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Strach je negativní emocí, protože v nás vyvolává reakci, kterou mnohdy nedokážeme předpokládat.
16.1.2018
Hodnocení:
Jste unavená, bolí vás záda a už si nevíte rady? Je řada způsobů, jak si v takové situaci alespoň trochu ulevit, ovšem málokterý je tak příjemný a účinný, jako relaxace v houpací síti v jazyce domorodých kmenů Jižní Ameriky zvané hamaka.
19.3.2018
Hodnocení:
Přemluvit svého muže k malování není jen tak. Muži většinou vidí, jak musí tohle odsunout, tamto opravit, nedej bože škrábat zeď. Správná příprava je velice důležitá, musíte mít dostatek folií na zakrývání, tmel na opravy, případně štuk, záleží na podkladu samotném, když je stěna štukovaná, tak jí nebudu tmelit hladkým tmelem a naopak, snažíme se opravit vše tak, aby byla oprava co nejméně vidět. A je toho víc!
18.5.2016
Hodnocení:
Jak pomoci svým dětem po střední škole hledat jejich hlavní směr a cestu k vysněné práci. Pomozte jim a podpořte je se dále rozvíjet.
10.6.2017
Hodnocení: