Gleidshop
Eshop

Aby vaše novoroční předsevzetí mělo šanci na úspěch, řiďte se metodou PoKr

Vůle patří do lidského mozku a zajímavostí je, že ji můžete transkraniální magnetickou stimulací oslabit nebo dokonce vypnout. Paradoxem je, že opačné působení, tedy její posílení zvnějšku, nejde. Dobrá zpráva je, že ji lze vytrénovat postupným cvičením. Špatná, že je to práce na celý život.

pixabay.com

 

Evergreen každého začátku roku je často spojen s vidinou nějaké změny v dosavadním životě. Naše úmysly dělat něco jinak, které nám už delší dobu krouží v hlavě, dostávají 1. ledna punc velkého odhodlání je uvést do každodenního žití.

Statistiky výzkumů v této oblasti jsou ale neúprosné. Až 50 % lidí svou snahu zabalí během prvních třech měsíců roku a jen 10 % je schopno dotáhnout své rozhodnutí až do žádaného konce.

 

Co se tedy stane během pár týdnů s naší odhodlaností?

Je nahlodávána ze všech stran a bohužel nejvíce zevnitř nás samotných. Projevit osobní vůli a den co den na ni apelovat, je docela dřina. Naopak házet jí klacky pod nohy je koníčkem našich přátel a zejména našeho podvědomí. Změnit ze dne na den své chování a zvyky je velice složité. Především pokud to není vaše pevné rozhodnutí, ale byli jste zlákáni ke změně kamarády či kolegy v práci, nebo dokonce chcete jen plnit přání někoho jiného.

Než vyrukujete s nějakým prohlášením, měli byste si ujasnit několik věcí. Cíle, které si stanovíte, by měly být:

DLOUHODOBÉ, kdy rok nehraje žádnou roli. A tomu podřídit i své myšlení.

REALISTICKÉ, které odpovídají vašim schopnostem, možnostem a prostředkům, které máte k dispozici.

POZITIVNÍ, které vás posunou kupředu, přinesou do života radost a zvýší vaše sebevědomí. Tomu přizpůsobte i formulaci začínající vždy CHCI … a nikdy ne NEBUDU …

JENOM VAŠE, vzniklé ve vaší mysli, několikrát tam probírané a podpořené vlastním odhodláním.

 

Všechny body jste už několikrát splnili a stejně se po pár týdnech vytratil elán, nadšení i zarputilost?

Zřejmě nevyužíváte  METODU POSTUPNÝCH KROKŮ!

Znáte tu starou buddhistickou hádanku: „Může člověk sníst slona?“

V prvních okamžicích vás určitě napadne, že NE. Ale to není správná reakce. Stačí se oprostit od první představy, popřemýšlet a odpověď je na světě.

„Ano. Může. Ale po kouskách.“

A stejně uvažujte i v případě vašich předsevzetí. Stanovte si cíl a rozpitvejte ho do dílčích malých kroků. Postupujte pomalu a na vyšší level jděte až v případě, že ten nižší vezmete za svůj a nebude vám jeho plnění dělat žádný problém. A hlavně nespěchejte a nepřeskakujte jednotlivé stupně.

„Mohu zhubnout 10 kilo? Ano, když zvládnu každý měsíc půl kilogramu dolů, bude to super.“

„Chtěla bych alespoň pětkrát týdně sportovat hodinu denně. Bezva, tak začnu co druhý den 15 minutovou ostrou chůzí. Když to v pohodě zvládnu, zvýším čas na půlhodinu.“

„Přestanu s kouřením cigaret. Dobrý nápad. Pustím se do toho tak, že každý den snížím jejich počet o jednu. Když si zvyknu, zredukuji je o dvě denně.“

„Budu zdravě jíst. Nejdříve stačí, když se vybraným jídelníčkem budu řídit každé pondělí. Po měsíci přidám i pátky.“

„Přeji si utrácet méně peněz za zbytečnosti. Tak si na jeden nákup za týden připravím podrobný seznam zboží, které nutně potřebuji, a nekoupím nic navíc. Jestli se mi to osvědčí, stejnou metodu budu dodržovat dvakrát týdně.“

 

O co jde?

Vaším nepřítelem č. 1 je vaše podvědomí. Neboli nevědomá část mozku utvářena vašimi zážitky, činnostmi, chybami, výchovou, omyly, smysly, emocemi … prostě vašim dosavadním způsobem života.

Samozřejmě, že může dojít u lidí k velkým a rychlým změnám. Ale ty jsou často výsledkem obrovského impulsu, který se bytostně dotýká samotné osoby. Rozejde se s vámi partner a vaše zhrzení a touha ukázat mu, co ztratil, do vás pumpuje energii k pravidelnému trápení v posilovně a vytvarování luxusní postavy bez ohledu na vnitřní hlas, který vás pravidelně přemlouvá k lenošení. Nebo vážně onemocníte a strach o život vám pomůže potlačit závislost na nikotinu najednou, ze dne na den.

Novoroční předsevzetí ale do výše uvedené skupiny koktejlu snahy a vůle nepatří. Jde o obyčejné vědomé rozhodnutí. A to, bohužel, v každodenní realitě s vaším podvědomím často prohrává.

Jediná cesta, jak své vůli pomoct, je svůj vnitřní hlas přechytračit!

Tou nejlepší metodou, jak sám nad sebou vyhrát, je stanovovat si postupné malé cíle, které zase tak moc nevadí a vlastně se dají v pohodě splnit. Když půjdete touto cestou, strávíte plněním svého předsevzetí určitě mnohem delší čas, než byste si přáli. Ale zase máte o 100 % větší šanci, že se vaše přání nakonec splní.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Vlastní tělo je jedinou komoditou, kterou vlastníme po celý život. Starat se o něho a vážit si ho by mělo být prvořadým úkolem každého člověka. Ne jinak je to i v případě lidí, které milujeme.

10.12.2019
Hodnocení:
V první řadě je důležité se rozhodnout, jestli chcete mít svojí zahrádku účelovou nebo okrasnou. Dnes se podíváme na okrasnou.
16.5.2016
Hodnocení:

Cestování s chlupatým kamarádem je pro některé z nás denní chleba, pro jiné velké utrpení. Co pro sebe a svého pejska můžete udělat, abyste se vyhnuli stresu či nepříjemnostem při jakékoliv cestě?

10.6.2019
Hodnocení:

Stýská se vám po létě a dovolené u moře? Pokud jste si dovezli mušličky na památku a nevíte co s nimi, ukážu vám návod na výrobu letního věnce s mořskými motivy. 

5.9.2018
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Moto magazínu Gleid: Gleid není jen o kráse, ale také o životě skutečné ženy

Stáhněte si nás do telefonu

Náš Facebook

Náš Instagram