Gleidshop
Eshop

Rozchod - jak ho zvládnout a zbytečně se netrápit?

Vztahové peripetie jsou dobrou zkouškou nejenom vašeho partnerství, ale především vaší osobnosti. Na jedné straně vás vzájemné soužití formuje a zoceluje, na druhé odkrývá vaše temné stránky.

pixabay.com

 

Každý člověk je vlastně napůl dobrý a napůl špatný. Rovnováha, která je základním znakem přírody a která nás prostupuje skrz naskrz, je také v nás. Náš život, lidé, kteří nám do něho od narození vstupují a situace, kterými neustále proplouváme, mají vliv na to, jaká stránka naší osobnosti převáží.

Důstojnost stojí na té lepší straně. Je nesmírně důležitá pro naše sebevědomí, ale také pro vážnost v očích ostatních. A to platí především v čase rozcházení!

V této době o ni musíte krutě bojovat sami se sebou. Pokud si ji zachováte, máte šanci na další přátelské vztahy se svým bývalým partnerem, budete na sebe strašně pyšní, a jestliže máte děti, dáte jim ten největší dar, který mohou rozcházející se rodiče potomkům věnovat.

 

Jak nejlépe zvládnout zánik vztahu?

Je mnoho způsobů, jak se s ním vyrovnat. Každý si musí najít ten svůj. Je ale jisté, že vás čeká dlouhé období, kdy dostane vaše psychika opravdu zabrat. Zejména, pokud rozchod přijde z čistého nebe nebo po delším vzájemném soužití.

Nikde jinde tak neplatí známé sousloví: „To vyléčí jen čas!“, jako v tomto případě. Čas, který budete měřit ne na týdny, ale na měsíce.

 

Jakých základních chyb se nedopustit?

1. Izolovat se doma a rezignovat na svůj život

Rozchod bolí. První dny jsou k nepřežití. Nechápete a ani nechcete pochopit. Zdá se vám, že život už nemá cenu, protože si nedokážete představit, že bude bez vašeho milovaného partnera. Brečíte, vztekáte se, odmítáte se s kýmkoliv stýkat, zapíráte se a tak pořád dokola. To je naprosto normální.

Pokud se ale nevymaníte z této agónie ani po pár týdnech, něco je špatně.

Zavřít se ve svém bytě, přestat o sebe dbát, s nikým nekomunikovat, to je už lékařská diagnóza.

2. Týrat se vzpomínkami

Společné fotografie, videa a osobní dárky uložte ke svému nejlepšímu příteli do přechodné ochrany. Nepropadněte prvnímu impulzu všechno zlikvidovat. Časem, až emoce utichnou, si je můžete zase vyzvednout a nechat si něco jako památku na kus svého života.

Alespoň rok nechoďte do míst, která vám budou připomínat šťastné okamžiky vzájemného soužití. To samé platí o vaší písničce, filmu nebo čemukoliv jinému, co bylo symbolem vaší lásky. Vyhýbejte se jim. Jejich čas ještě přijde. Ale to už budete zase psychicky silní a vyrovnaní.

3. Propadat přejídání, alkoholu, drogám nebo lékům

Všechno to vypadá jako skvělá berlička na překlenutí prvních dnů. Ale budete mít dost síly s tím přestat, když vás čeká ještě mnohem delší těžké období, než první bolest otupí?

Proto pokud nebudete zvládat svůj psychický stav, řešte ho s odborníky, kteří vám nejenom pomohou, ale především pohlídají vaše možné sklouznutí k návykovosti a sebeničení.

4. Zakázat si jakékoliv emoce a předstírat (zejména před sebou), že se nic vážného nestalo

Možná, že vaše hrdost vám nedovolí, abyste dali najevo nějaký projev zklamání nebo nešťastnosti. Třeba si to doslova zakážete. Ukážete bývalému partnerovi a celému světu, že se vás to vůbec nedotklo.

No a na pořádný malér je zaděláno.

Hrát happy člověka v rozchodu 24 hodin denně je stejné, jako si podřezávat větev, na které stojíte. Jednoho dne to celé praskne, potlačované emoce se vyvalí ven a budou se dít věci. Ani trochu příjemné pro vás a vaše okolí. Tak to raději vůbec nezkoušejte.

5. Tajně partnera sledovat nebo ho dokonce pronásledovat, vyzvídat informace o jeho životě

Pronásledováním si akorát koledujete o obvinění z trestné činnosti (stalking), tajné pátrání bude záhy odhaleno, přátelé se vám začnou vyhýbat a vy jen budete oddalovat chvíli opravdového rozloučení do nekonečna.

6. Snažit se zapomenout v jiné posteli nebo se křečovitě snažit získat nového partnera

Toto je naprosto kontraproduktivní činnost. Váš bývalý/á bude rád/a, že máte náhradu. A vy sice zažijete spoustu sexu, ale najít si nového vhodného partnera ve vašem psychickém rozpoložení je nemožné. Zákon přitažlivosti k vám pošle všechny možné typy, se kterými byste se s čistým rozumem určitě nescházeli.

7. Začít bývalého partnera pomlouvat nebo ho lživě špinit u přátel, rodiny nebo v jeho zaměstnání

Najdete určitě spoustu ochotných posluchačů, kteří vás nejenom vyslechnou, ale rádi předají vaše informace někam dál. Možná to dojde tak daleko, že svým řečem dokonce i uvěříte. Je zvláštní, jak lidé mají pomluvy rádi. Ale ještě zajímavější, jak ty, kteří je roztrubují, nenávidí. Takže je jasné, co vás čeká. Nic pěkného to nebude.

 

Máte už nějaký vážnější rozchod za sebou? A pocuchali jste si při tom i svou důstojnost?

Vítejte ve světě normálních lidí! Dělat chyby je lidské. Poučit se z nich je božské.

Staňte se i vy bohy svého života! Ušetříte si tak spoustu sil a energie, které na své cestě za partnerským štěstím potřebujete!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Hurá, opět Vánoce. Svátky klidu, lásky a dárků. Jak jsem to poznala? Před pár týdny jsem začala dostávat více dotazů na to, jakého pejska si pořídit. Chlupaté a roztomilé batolící se stvoření pod stromečkem vypadá jako nádherný dárek. ALE!

14.12.2018
Hodnocení:

Měsíc je jedním z nejdůležitějších vesmírných těles ve vztahu k osobnosti, hlavně co se týče našich emocí a vnitřních pocitů. Zmiňovala jsem se o něm již v předchozích článcích a dnes bych se ráda zaměřila na konkrétní znamení Luny.

3.12.2020
Hodnocení:
Máte rádi českou historii a nevíte kam na výlet? Vydejte se do Jindřichova Hradce, nabídne vám hned několik historických skvostů.
20.7.2017
Hodnocení:

Pokud si chcete udělat večer pro sebe a podívat se na film, který bude spíše oddechový, ovšem nebude postrádat smysl a od srdce se zasmějete, máme pro vás 3 tipy na úžasné komedie.

7.11.2018
Hodnocení: