Gleidshop
Eshop

Špaldovo-jogurtové lívance s máslem Ghí

Neměli jste čas připravit dětem překvapení ke Dni dětí? Připravte o víkendu k snídani jejich oblíbené lívance tak trochu jinak a zdravě.
pixabay.com

 

Ingredience:

- 1/2 lžičky soli

- 2 lžičky prášku do pečiva

- 2 lžičky vanilkového cukru

- 2 vejce 

- 200ml hustého bílého jogurtu

- 200ml plnotučného mléka

- 180g celozrnné špaldové mouky

- 1 lžíce přepuštěného másla Ghí nebo řepkový olej (na smažení)

- rakytníkový sirup, nebo podle chuti marmeládu, čokoládu,...

 

Postup přípravy:

Mouku smícháme s cukrem, práškem do pečiva a solí. Ve větší misce smícháme mléko s jogurtem, vejci a postupně přisypeme sypkou směs. Jakmile máme těsto dokonale hladké, necháme jej 5 minut odpočinout. Pokud se vám zdá těsto hodně husté, přidejte trochu mléka. Můžeme začít smažit. Podáváme zalité rakytníkovým sirupem a dozdobíme ovocem. 

 

Máslo Ghí

Přepuštěné máslo Ghí se připravuje pomalým rozehříváním másla, kdy se z něj odstraňuje voda a ostatní příměsi až zbude čirý tuk žluté barvy, který má vyšší bod přepalování (200-250°C) než původní máslo (150-180°C) a mnohem delší trvanlivost i mimo lednici.

 

Základní postup přípravy: Máslo nakrájejte na kostky a zahřívejte ve velkém hrnci na středním stupni, dokud se nezačne vařit. Když na povrch vyplave bílá pěna, snižte přívod tepla tak, aby se máslo slabě vařilo. Postupně odstraňujte sražené kousky a pěnu, která se hromadí na povrchu. Buďte opatrní, aby se Ghí nepřipálilo. Když se máslo vaří příliš dlouho a při vysoké teplotě, ztmavne a dostane nežádoucí zápach, mělo by být nazlátlé a průzračně čisté. U rozehřívání 500g másla bude proces přepuštění trvat přibližně 30-40minut. Nakonec opatrně přilijte přes kávový filtr, plátno nebo ubrousek a nezakryté ho nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Pěnu sebranou z povrchu a sražené kousky můžete použít do těst, při vaření zeleniny a polévek. 

 

Špaldová mouka

Špaldová mouka tedy pšenice špalda, je jednou z nejstarších lidmi pěstovaných obilnin. Je považována za zdravější alternativu šlechtěné pšenice, s vyšším podílem minerálních látek a bílkovin. Vyznačuje se jemnou oříškovou příchutí a velmi dobře kyne. Špalda je lehce stravitelná a má mnohem nižší toxicitu pro alergické jedince, proto ji mohou lidé s alergií na pšenici. Nesmíme si ovšem plést alergii na pšenici s celiakií. Špalda není bezlepková.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Hana Páralová

blogerka

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Současnou hlavní potravinou na stáncích je artyčok, jehož nafialovělý květ oslní nejedno oko. Tak trochu zapomenutý druh zeleniny se díky stále populárnějším farmářským trhům pomalu vrací i na český trh. V Itálii je artyčok naopak dlouhodobě surovinou číslo jedna v tomto období. A jak na něj? Římané to ví nejlépe, proto jsem si pro vás připravila recept Carciofi alla romana!
16.3.2018
Hodnocení:

Pokud s vámi chce nevegetarián navést řeč, určitě začne slovy: "A co teda jíš? Kde bereš bílkoviny?" Odpovězte mu receptem.

25.8.2018
Hodnocení:
Mrkev je zdravá zelenina, bohatá na beta karoten, který v těle působí jako antioxidant a chrání pokožku před poškozením. Zařaďme ji proto do jídelníčku ještě před první opalovačkou! Vaše kůže to rozhodně ocení.
20.5.2016
Hodnocení:

Letos jsem vyzkoušela jahodový sirup, je skvělý a dlouho u nás nevydrží. Tak jestli máte dlouho plodící jahody a už nevíte co s úrodou, tak nezapomeňte na sirup. V zimě se bude hodit.

5.8.2016
Hodnocení: