Gleidshop
Eshop

Znáte všechny druhy dýně? Která je skvělá na vaření, pyré, pečení nebo špagety...

Dýňová sezóna je v plném proudu. Navštívila jsem pro vás prodejní výstavu v zahradnictví Kunratice. Úžasný zážitek, určitě doporučuji, vyhledejte si nejbližší akci v okolí a vyrazte se podívat. Teď už se pojďme společně podívat na to, jaké máme druhy dýní a k čemu se dají využít. 

pixabay.com

 

Nekupujte dýni v supermarketu, je spousta lepších možností

Jak už jsem psala v úvodu, navštivte dýňový svět, dýňové trhy, vlastně jakékoli podzimní trhy, protože tuhle skvělou zeleninu tam najdete na 100%. Pokud žijete na venkově a nemáte vlastní výpěstky, zkuste se zeptat souseda - sklizeň dýní bývá hojná, určitě se s vámi rád podělí nebo nabídne velmi příznivou cenu. Při výběru dýně dbejte na to, aby slupka nebyla porušená (brzy by vám sešla) a vybírejte si spíše těžší kusy. 

 

Je libo Hokkaidó

Nejčastěji používaný druh dýně k vaření je Hokkaidó. Je nenáročná na pěstování, má pěknou strakatou, temně oranžovou slupku a výbornou sladkou dužinu, která má mnohostranné využití v kuchyni. Její předností je, že se nemusí loupat, protože slupka plodu je měkká a rozvaří se. 

Za krásně oranžovou barvu dužiny může látka betakaroten, tedy provitamin A, na který jsou dýně bohaté. Ten spolu s vitaminem C a vlákninou, působí antikarcinogenně. Naopak neobsahují skoro žádné tuky, sacharidy ani sodík, čímž napomáhá k snižování krevního tlaku. Kalorická hodnota dýně je výrazně nízká. Ovšem obsahuje vysoký podíl  vlákniny, tudíž vám pomůže zahnat hlad.

Snažte se tykev využít úplně celou! Vydlabaná semena (bohatá na zinek) se dají opražit a využít jako chutný a nekalorický pamlsek na zobání. Zahradníci je mohou uchovat k výsadbě na příští rok. Je skvělý pocit udržet si vlastně vypěstované plody.

 

 

Jemná máslová dýně

Máslové dýně (muškátové dýně typu butternut) jsou dalším druhem, který je u nás velmi oblíbený. Slupka má tlustou voskovou vrstvu, která se projevuje, jako silné ojínění a zvyšuje tím skladovatelnost plodů. Jejich tvar bývá hruškovitý a barva, jak název napovídá - máslově žlutá. Využití v kuchyni je mnoho - pečení, dezerty, polévky. Chuť  je většinou sladce oříšková, ale záleží na pododrůdě. 

 

 

Špagety z dýně

Ze špagetové dýně se dá vytvořit výborná příloha nebo jí nahradit těstoviny. Nevyniká tolik na chuti, ale za to vám poděkují vaše křivky, jelikož obsahuje jen nepatrné množství sacharidů a kalorií. Stačí ji rozpůlit, vydlabat semínka, pokapat olivovým olejem, osolit, opepřit a péct asi půl hodiny při 200C. Upečenou dužinu poté vydlabejte vidličkou a dostanete krásná žlutá vlákna, která se opravdu podobají pravým italským špagetám.

 

 

Lakota - indiánská dýně

Název odrůdy Lakota nepochází z českého slova lakota, jak se může nabízet, ale z názvu indiánských kmenů, které jako první tuto dýni pěstovali. Původně to byli prérijní kočovní lovci a i když vyhráli bitvu u Little Bighornu, skončili v rezervacích a byl jim upřen jejich způsob života. Plody této odrůdy jsou hruškovitého tvaru s hrbolatou tmavě zelenou a sytě oranžově zbarvenou slupkou. Dužina je žlutooranžová, sladká s oříškovou příchutí. Hodí se k jakémukoliv kuchyňskému využití, vyniká při pečení i za syrova do salátů.

 

Dýně na polévku nebo jako dekorace před dům

Na vyřezávání tradičních amerických dekorací k svátku Halloweenu jsou vhodné velké typy mexických dýní. Svůj výtvor na ořezaných částech přetřete vazelínou, aby dýně neosychala a vydržela vám co nejdéle. Vydlabaný obsah dýně nevyhazujte! Výborně se hodí na polévku, která zahřeje v podzimních sychravých dnech. Semínka můžete opět opražit a polévku s nimi dozdobit. 

 

 

Mini recept na rychlou večeři

Receptů na různé dýňové pochutiny najdete spousty, většinou se od sebe moc neliší. Sama zastávám názor, že chuť dýně vynikne nejvíce pečením. Také proto se například i dýně na polévku předpékají. Vyberte si jakýkoliv druh dýně, který máte rádi, nakrájejte ho na měsíčky (hokkaidó můžete péct v celku, ale o to déle to trvá), osolte, opepřete, pokapejte olivovým olejem a posypte strouhaným parmezánem. Pečte do změknutí a podávejte se svým oblíbeným dipem. Rychlá, nenáročná a zdravá večeře. Dobrou chuť!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Lucie Doležalová

jídlem ke zdraví :)

Lucie je milovnicí jídla. Velmi ráda cestuje společně s manželem v obytném autě. Cesta je cíl. Na cestách se nechává inspirovat různými kulturami nejen ve vztahu k jídlu. V jejích článcích naleznete tipy jak neplýtvat, jíst zdravě a z dosažitelných zdrojů.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Ať se vydáte na cesty na kole, vlakem, autobusem nebo pěšky, mohou vám cestovní muffiny dodat energii, zpestřit i ukrátit cestu.

29.8.2019
Hodnocení:

Jak na přípravu italského krémového risotta s dýní jako s hlavní surovinou? Výsledek pokrmu bude delikatesní a příprava lehčí, než se zdá! Stačí si nakoupit ty správné ingredience s vysokou kvalitou, pohlídat si hmotnost surovin a pak už jen nepřestávat míchat!

12.10.2018
Hodnocení:
Současnou hlavní potravinou na stáncích je artyčok, jehož nafialovělý květ oslní nejedno oko. Tak trochu zapomenutý druh zeleniny se díky stále populárnějším farmářským trhům pomalu vrací i na český trh. V Itálii je artyčok naopak dlouhodobě surovinou číslo jedna v tomto období. A jak na něj? Římané to ví nejlépe, proto jsem si pro vás připravila recept Carciofi alla romana!
16.3.2018
Hodnocení:

Dneska bych vám chtěla představit jak může být veganské jídlo rozmanité a nádherně barevné. Buddhova miska je o fantazii, o tom na co máte chuť, o tom co máte doma k dispozici. Pokaždé můžete mít svojí misku úplně jinou. Vždycky tu svojí. 

28.3.2019
Hodnocení: