Ekologické zelené hnojení na vaši zahrádku

Zelené hnojení má hned několik výhod. Je prakticky nejlevnější, jen za cenu osiva, úplně ekologické a ještě skvěle vypadá. Jak na to?

Obrázek: 835063c86c7d58220ab9a844c4877f7a5e5e8a11

Jistě už jste jeli okolo nádherného fialového pole, které Vás vylákalo na pár romantických fotek. Není k jídlu. Jen se zemědělec pokouší navrátit zemi sílu zeleným hnojením.

Co je zelené hnojení a proč to děláme? 

Zelené hnojení jsou většinou jednoleté rostliny, které cíleně zasejeme, posečeme a zaryjeme do půdy.

Kromě obohacení půdy o celý komplex živin chrání zelené hnojení půdu před vysoušením, erozí a vymýváním živin. Kořeny rostlin prokypří a zlepší strukturu půdy a obohatí ji o cenný humus. Má fytosanitární účinky, ty napomáhají odstranění únavy půdy. Potlačuje růst nežádoucích plevelů.  A v době květu láká užitečné druhy hmyzu.

Jak na to? 

  • Po sklizni zeleniny, upravíme půdu pro výsev, vysejeme semena a necháme volně růst. 
     
  • Zelenou hmotu posečeme v době květu, kdy je obsah živin nejvyšší a nehrozí vysemenění. Protože nechceme pěstovat jen zelené hnojení. 
     
  • Posečené rostliny ihned zapravíme do půdy, zaoráme nebo zakryjeme. Pokud se při sekání rozdrtí sekačkou, bude tlení rostlin probíhat rychleji a lépe. 

Je vhodné i na mou zahrádku? 

Zelené hnojení je vhodné okolo stromů, na zeleninové záhony a všude tam kde potřebujete vrátit zemi živiny a sílu. Běžně se využívá v zemědělství, ale dokáže posloužit i na malé zahradě. 

Jaké jsou vhodné rostliny?

Ony zmiňované modrofialové kvítky jsou Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia), nenáročná jednoletá, středně vysoká bylina. Najdete ji příležitostně i ve volné přírodě, ale nejčastěji na polích. Je výborným zdrojem potravy pro hmyz. Jen pozor na dobu výsevu. Od března do července. Později vyseté rostliny už nevykvetou. 

Stejně vhodná je i Hořčice polní (Sinapsis arvensis) žlutě kvetoucí, hodně větvená rostlina je vhodná do teplejších oblastí. Díky hustém prokořeňování horní vrstvy půdy nedovolí nárůstu jiných plevelů. Doba výsevu je možná od dubna do října. 

Vikev obecná

Parádně vypadá i Vikev obecná, též nazývaná jako vikev zahradní, tára nebo jednoduše vikev (Vika siata), je luštěnina z čeledi bobovitých, má na kořenech hlízky, v nichž žijí bakterie, které dokážou poutat vzdušný dusík. Část z něj předají rostlině a část po zarytí zůstane v půdě a ušetří tak hnojení pro následnou kulturu. Vhodná doba výsevu je od března do srpna. 

Velice dekorativní je Měsíček lékařský (Calendula officinalis) jednoletá dekorativní bylina má širší využití. Dorůstá až 50 cm a výborně se hodí k řezu. Měsíčkový čaj čistí krev, harmonizuje trávení, působí na různá onemocnění jater v oblasti trávení, proti průjmu. Ženy trpící silnou menstruací uvítají zmírnění křečí a bolesti. Je protizánětlivý jak z venku, tak zevnitř. Masti skvěle hojí jizvy po operaci, ekzémy, plísně, podlitiny, popáleniny, omrzliny, popraskanou kůži a dokonce i hnisající rány a bércové vředy. A jako bonus si poradí i s celulitidou a strijemi. A ještě mnoho dalšího. Pokud chcete květy je výsev ideální březen až květen. 

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Přeji hodně úspěchů k uzdravení půdy ve Vašich zahrádkách. 

Reklama

Podobné články

Obrázek: 186ff75ad91de556d2bfada8cf8f2bd03499a3ef
Obrázek: učitelka si zasedla
Obrázek: 7a29caece97de597c79943defbfc072cc98d591f
Obrázek: d64e670e8af2750508cf854fd9702d2335afb253
Obrázek: 864a9d4f1f07c55660910232bcac0710f7ba9fd0