Blíží se jediný den v roce, kdy celý svět toleruje a ospravedlňuje opilé bláznovství. A navíc s ním už dopředu počítá!

Alkohol je společensky neoddiskutovatelná droga, která na lidský organismus působí jako jed. Pokud ho dávkujete po pidi kapkách nebo jen občas, tělo nepotěšíte, ale bude se všemožně snažit, aby následky degustace byly pro něj minimální. V opačném případě vám to nemilosrdně spočítá!

Obrázek: 856330fe61bdc6fc53e72425816fa05cefd9a801
Zdroj: pixabay.com

 

Samo alkoholové opojení má své počátky už před rokem 7 000 př. n. l. a zahrnuje kvašení různých druhů obilovin, ovocných šťáv a medu v různých koutech světa. Slovo alkohol do našeho slovníku připutovalo od arabského národa, který jako první přišel s jeho destilací, a jejich al-kahal se objevil v drobných úpravách ve všech světových jazycích včetně toho našeho.

 

Tradice slavení příchodu Nového roku se desítky a stovky let pojí velice úzce s početnou skupinou lidí, dobrým jídlem, veselím a alkoholem v ruce. Kdy se poprvé objevil zvyk přípitku, spojený s cinknutím dvou sklenic, je možné dohledat díky určitým historickým indíciím, které nás zavedou hluboko do dávnověku. Na starobylé hostiny, kde nebylo žádným překvapením, pokud se člověk po napití z podané číše skácel mrtev k zemi.

Řešení, jak velkým dílem eliminovat možnost travičství při slavnostních akcích, se nabízelo několik. Nejvíce se osvědčil způsob, kdy si dva lidé s upřeným pohledem z očí do očí ťukli poháry naplněnými až po okraj takovou silou, že pár kapek se přelilo do číše toho druhého. Oba pak nápoj vypili až do dna. Ponechme stranou, zda tento způsob ochrany před otrávením fungoval, přesto se ťukací zvyk spojený s alkoholovým mokem zachoval až do dnešních dnů.

 

Noci, které si nepamatuješ, jsou noci, na které nesmíš zapomenout, aneb když ženská nic nevydrží!

Alkohol působí na každého člověka zcela individuálně. Intoxikace poškozuje organismus různou intenzitou a nakonec může pro člověka připravit i nedůstojný konec. Když příroda nadělovala jednotlivým pohlavím různé benefity, v případě alkoholu štědře obdarovala muže a na ženy už toho moc nezbylo. Čeho? Enzymu alkoholdehydrogenáza, který rozkládá alkohol už v žaludku. Díky této látce je množství čistého alkoholu, který vstupuje do krevního řečiště a potom pádí směrem k mozku, aby ho přetvořil k obrazu svému, u žen o 20 - 30% větší, než u mužů. Což odsuzuje každou dívku či dámu už na startovní čáře každé oslavy k výrazně umírněnějšímu pití, protože pokud bude chtít držet s pány krok, její tělo jí určitě nepodrží.

Ještě horší situace u žen nastává, pokud alkoholu holdují každý den. Zatímco muži, pravidelní pijáci, mají jen polovinu tohoto důležitého enzymu ve srovnání s chlapy, kteří skoro abstinují, tak u alkoholiček mizí tento enzym úplně a jejich tělo zůstává úplně bez ochrany. Pak už jen čeká na zázrak, kdy jeho majitelka prozře a opustí nastoupenou cestu k sebezničení.

 

Jak na Nový rok, tak po celý rok

I pít se musí umět a na oslavě, kde je spousta lidí, by to mělo platit dvojnásob. Pokud se jen nechcete stát průtokovým potrubím, které se válí někde na podlaze, ale celou párty si pěkně užít a další den nepřežívat v místech, kam chodil i císař pán sám, je třeba být svému tělu oporou.

  • Vaším pomocníkem číslo jedna by se měla stát VODA
    Neobstojí argument, že je jí ve víně, pivu, koktejlech a lihovinách plno. Sklenice čisté vody, kterou začnete a pravidelně proložíte alkoholový mejdan, je lékem k nezaplacení a měl by to být také první nápoj, který do sebe nalijete po ranním probuzení. Zapomeňte na kávu během akce a zejména na druhý den. Nejenom že dehydratuje, ale kofein se ještě navíc dá do holportu právě s alkoholem a bude tělo přesvědčovat, že můžete pít víc, než jste schopni tolerovat. A už vůbec podle hesla „co mě zničilo, to mě oživí“ nezapíjejte kocovinu trochou vína nebo piva. Možná, že budete patřit mezi lidi, kterým se opravdu po doušku alkoholu udělá líp, ale signál, který pošlete do svého mozku vás neomylně nasměruje k nevědomé závislosti bez jakýchkoliv diskuzí.
     
  • Prostě hydratujte za pomocí vody, doplňte vitamín C a B a druhý den odpočívejte, nejlépe spaním
    Rychlost návratu do původního tělesného nastavení bude pro vás příjemným překvapením, které určitě oceníte. Myslete na své tělo právě na magickém rozhraní dvou časů. Když už mu chcete nebo musíte dát zabrat, tak mu také pomozte. Věrně vám stojí celý život po boku, a proto si zaslouží trochu péče a ohleduplnosti. Co říkáte?


Všem tedy Na zdraví, Cheers, Santé, Zum wohl, Na zdravie nebo třeba Egészégére!

 

A ten příští rok, ať se vám splní alespoň jedno vaše přání!

Aktualizováno: 28.12.2022

Reklama

Podobné články

Obrázek: c2d3220e1891ed05adcc2afcaaef40f914bdd593
Obrázek: cc821477fdd7b4f9ce98f96c9c7f450d1adcee0c
Obrázek: 3288fcb48fd9bc985a97d99b4582485897bf4c4a
Obrázek: afcbe8435f79e33f0f71d9bc4d7cc26eeaf49b39
Obrázek: b9647ed6de3dd2862d1b17f5cdb2999fa190a8dc