Carciofi alla romana – artyčoky dle receptu z Říma

Současnou hlavní potravinou na stáncích je artyčok, jehož nafialovělý květ oslní nejedno oko. Tak trochu zapomenutý druh zeleniny se díky stále populárnějším farmářským trhům pomalu vrací i na český trh. V Itálii je artyčok naopak dlouhodobě surovinou číslo jedna v tomto období. A jak na něj? Římané to ví nejlépe, proto jsem si pro vás připravila recept Carciofi alla romana!

Obrázek: 42c79a90c085f38a4b812ce29777b39badec381e
Zdroj: Barbora Nehybová
 
 Pokud plánujete nějaký výlet do šarmantního města jakým je Řím či jiné městečko v oblasti Lazio, pak nesmíte vynechat ty nejlepší dobroty, které vám tam nabídnou. A kdy jindy než právě na jaře ochutnat to nejlepší z nabídky, čímž je artyčok jako hlavní element na talíři. V tamním menu tuhle dobrotu najdete pod názvem Carciofi alla romana nebo Carciofi alla giudia.
 
Domácí příprava smažených artyčoků na způsob alla romana je trochu náročnější, pokud nevlastníte fritovací hrnec. I bez něj se však pokrm dá zvládnout. Ke smažení vám skvěle postačí nějaký hlubší hrnec. Z vlastní zkušenosti bych vám ale doporučila vyhledat kuchyň s dobře stíracími dlaždicemi. Ať pak po svém heroickém kuchařském výkonu nestrávíte uklízením kuchyně celý den. U nás se artyčoky doslova otiskly do zdi! Ale já ten recept prostě musela vyzkoušet! 
 

Ingredience:

 
- artyčoky (jeden artyčok na osobu) – pokud recept zkoušíte přímo během dovolené v Itálii, vyberte si artyčoky pocházející z oblasti Lazio
 
- jeden citrón
 
- olej na smažení
 
- pepř a sůl
 
Na Carciofi alla romana si kupte větší a macatější artyčoky. Doma si zkontrolujte zásoby oleje vhodného ke smažení, bude se ho hodit poměrně dost. Ano, tahle pochoutka je zdravě nezdravá. Artyčok sice obsahuje hodně vitamínů a látek potřebných pro naše tělo, po následném smažení však zbude spíše jen efekt dobré chuti. Kdo by si ale občas nezahřešil?! V tradičních receptech se sice doporučuje smažit v extra panenském olivovém oleji, nicméně právě tento druh oleje se velmi lehce přepaluje a v konečném výsledku přebíjí i chuť samotného artyčoku. Pro jednou bych proto doporučila obejít pravý recept. Takový řepkový či rýžový olej vychází jako ta nejlepší varianta na smažení.
 
 
 
 

Postup:

Artyčoky důkladně omyjeme pod studenou vodou. Rozkrojíme si citron a potřeme si jím ruce. Díky citrónu vám při práci s artyčokem nezčernají prsty a dlaně (barva se opravdu těžce smývá)! Pak začneme postupně odlupovat vnější tvrdé listy artyčoku, dokud nenarazíme na měkčí vnitřní vrstvu. Tu lze poznat i podle výrazné fialové barvy listů. Následně odřízneme vrchní část artyčoku (horizontální řez přibližně v půlce). V ruce nám nakonec zůstane taková růžička (viz foto), kterou ponoříme přibližně na 10 minut do vyšší misky obsahující vodu s vymačkaným citrónem. Tímto zabráníme zčernání artyčoků během tepelné úpravy. Poté artyčoky vytáhneme a nechápe pořádně odkapat.
 
Když máme artyčoky již připravené, můžeme přejít k samotnému smažení. Jak jsem již avizovala v úvodu, pokud máte fritovací hrnec, máte vyhráno. Pokud ne, nevzdávejte to, artyčoky se dají usmažit i ve vysokém hrnci či dokonce ve vyšší pánvi! Jen vám doba smažení zabere více času.
 
Olej by měl být rozpálený přibližně na 140 stupňů. Vezmeme artyčoky a ponoříme je do rozpáleného oleje přibližně na 8 min. Artyčok by měl být zcela ponořený. Jestli připravujete pokrm bez fritovacího hrnce, nalijte si olej alespoň do třetiny hrnce a artyčok nechte osmažit nejdříve z jedné strany, následně otočte na stranu druhou. Doba smažení se prodlouží tak na 15 minut.
 
Jakmile začne artyčok chytat zlatou barvičku, vytáhneme ho a položíme na talíř s ubrousky, které nasáknou alespoň trochu mastnoty. Artyčoky pak necháme chvíli odpočinout. Těsně před servírováním vidličkou otevřeme listy artyčoku (jeden po druhém) a vytvarujeme ho jako kytičku. Poté opět vložíte do hrnce s olejem a necháme při teplotě 170 stupňů pořádně dosmažit. Doba druhého smažení záleží víceméně na vás, jak moc křupavý artyčok chcete. Já ho třeba už tolik nesmažím a nechávám vnitřek listu spíše měkký. Naopak v restauraci v Říme jsem dostala artyčok usmažený dozlatova a taktéž chutnal velmi dobře. Maximální doba druhého smažení by však neměla přesáhnout 2 minuty. Po vyndání necháme opět odležet na ubrousku. Nakonec už pouze osolíme, opepříme a můžeme podávat! Carciofi alla romana/alla giudia můžete servírovat samostatně jako antipasto (předkrm) nebo v kombinaci třeba s bramborovým pyré!
 
 
 
Buon appetito! 

Reklama

Podobné články

Obrázek: 2114c0850291cb9fce91c6a9e8a89dabda7bf563
Obrázek: caa78f51dafd8b664b08986866a8cd57c27e67ff
Obrázek: bd688db51f67404488d0628429d5e5c1a2903fbc
Obrázek: 8a15c2c37e1db89ff6f0c6b91b5b740fb72abf63
Obrázek: 8a18a1b76955f1806594e05023a2b9cfad47d6d8