Buď sama sebou. Uzdrav své emoce, tělo i duši tím, že objevíš, kdo jsi. První článek k zamyšlení od naší nové redaktorky Jitky Eliášové.
My jim říkáme plevel, ale dřív se využívaly pro své léčivé účinky. Vraťme se ke kořenům a začněme využívat darů přírody.
Nenápadná rostlinka s něžnými bílými kvítky, kterou známe snad každý. Milovníci anglických trávníků s ní bojují i přes její houževnatost. Malá děvčata s nimi zdobí své účesy nebo z nich splétají věnečky.
Sedmikráska je nenáročná, proto ji najdeme všude, množí se semeny, která jsou malá a snadno se šíří, proto je jí všude tolik. Rostliny sklízíme vždy na místě, které není příliš blízko pole nebo máte jistotu čistého prostředí, nejlépe na vlastním pozemku.
Obsahuje inzulín, který podporuje činnost jater, žlučníku a sleziny. Snižuje hladinu krevního cukru. Dále obsahuje saponiny, látky napomáhající vykašlávání, působí proti zánětům. V zažívacím ústrojí pomáhá zachovat přirozenou mikroflóru. Na jaře je tato bylinka vhodná na očistu, i když je možné ji jíst po celou dobu růstu. Konzumovat můžeme syrové listy i květy.
Hrst květů vhodíme do 0,5 litru vařící vody a necháme 12 hodin stát. Scedíme, prolisujeme přes plátno, do šťávy přidáme 0,5 kg cukru a vaříme do zhoustnutí. Užíváme 2-4 lžičky denně proti kašli.
Příprava čaje: 3 lžičky květů zalijeme 0,25 litru vařící vody, necháme 15-20 minut odstát a pijeme 2 šálky denně.
Na detox: stačí pojídat čerstvé květy. Mám je ráda na chlebu s máslem, výborně vypadají v salátech a krásně ozdobí polévku. Samozřejmě by se to nemělo přehánět, vždy použijte jen pár květů na porci.
Osobně si sedmikrásky nasbírám v jarním období a co nespotřebuji, usuším na zimu. Uskladňuji je v suchu, temnu a pokojové teplotě, nejlépe v zavařovací sklenici.
![]() |
Barbora KonečnáfloristkaBarbora Konečná je floristka srdcem i duší. Dokáže vám uvázat překrásnou květinu, dát vám radu, jak pečovat o pokojové rostliny, ale i zahrádku. Neustále se vzdělává a práce je jí koníčkem. V jejích článcích najdete praktické rady a tipy. Profil |
Zaujal vás článek? Sdílejte ho se svými přáteli |
Buď sama sebou. Uzdrav své emoce, tělo i duši tím, že objevíš, kdo jsi. První článek k zamyšlení od naší nové redaktorky Jitky Eliášové.
Čínská medicína je nejstarší medicínou na světě a i přes celou řadu odpůrců dodnes slaví velké léčebné úspěchy. Jak funguje tradiční léčba v moderní době?
Když se cvičením jógy začínáte, musíte se zorientovat v mnoha pokynech, které během lekcí jógy dostáváte. Některé pokyny či výrazy jsou pro vás nové a nesrozumitelné. Jedná se především o sanskrtské (staroindický jazyk) názvy ásán. Já osobně radši říkám i české názvosloví, ale někteří instruktoři striktně používají původní označení. Kromě nesrozumitelných slov se začátečník také stěží orientuje v různých stylech jógy. Pokusím se vám vše objasnit.
Jógická filozofie praví, že: „Prána je souhrn všech energií obsažených v tomto vesmíru.“ Prána je rozrůzněná energie projevující se nějakým způsobem. Všechno, co se v našem vesmíru pohybuje, je projevem prány: díky práně vane vítr, vzniká zemětřesení, dopadá sekyra, vzlétá letadlo, exploduje hvězda a filozof uvažuje. Prána je univerzální. Žijeme v oceánu prány, v němž každá živá bytost je vír. Jogíni tvrdí, že charakteristickou vlastností života je přitahovat k sobě pránu, uchovávat ji a proměňovat, aby působila na vnitřní prostředí i ve vnějším světě.