Gleidshop
Eshop

Znáte všechny přínosy a možnosti využití "zázračných" extraktů z bylin?

V článku se zaměříme především na bylinné extrakty. Popíšeme si, jak se získávají a zmíníme se i o jejich přínosech a možnostech využití. Je na čase pochopit, že nám může příroda nesmírně prospívat!

pixabay.com

 

Rozličné způsoby užívání bylin pramení z prastarého umění léčení bylinami. To patří k historicky ověřeným metodám – po tisíciletí se léčivé byliny sbíraly či pěstovaly a různými způsoby i zpracovávaly. Rovněž se podrobně zkoumaly jejich účinky. Z těchto důvodů jsou známy jak účinky léčivých bylin, tak i možná nebezpečí, která lze očekávat hlavně v případě jejich nevhodného užití nebo při předávkování. Pro léčebné či další užití bylin je proto nutné mít alespoň základní znalosti z tohoto oboru a sbírat jen dobře známé rostliny. Odedávna se užívaly byliny pocházející převážně z volného sběru v přírodě. I v současnosti se těchto pomocných prostředků užívá hodně. Uvádí se, že k léčení a v kosmetice nachází uplatnění přes 50 tisíc druhů divoce rostoucích bylin.

 

Nejčastěji se bylinky usuší, zalijí horkou vodou a pijí jako čaje. V některých případech lze účinné látky lépe využít z výluhů, kdy se bylinky zalijí studenou vodou a nechají se delší dobu louhovat. Běžně užívané jsou i sirupy (bývají stabilizované cukerným koncentrátem) a tinktury, což jsou lihové extrakty bylin či jejich částí. Užitý líh neboli alkohol (etanol) by měl být získáván přirozeným kvašením a následnou destilací. Do něj se „naloží“ byliny či jejich části a po určité době se přecedí, přičemž ve filtrátu zůstávají účinné látky. Avšak takto získávané extrakty se dnes užívají nejen jako léčivé přípravky, ale i v dalších odvětvích.

 

Bylinné extrakty v přírodní kosmetice 

Proto bylinné extrakty do svých produktů přidávají i mnozí solidní výrobci přírodní kosmetiky. Jde přitom většinou o celou bylinu či její část (květy, semena, kořen apod.), jež se po určitou dobu extrahují ve vhodném rozpouštědle – většinou ve vodě nebo alkoholu. Někteří výrobci kosmetiky též užívají směs alkoholu, vody a glycerolu. Pro rozličné druhy kosmetických produktů se připravují extrakty různé koncentrace. Leckdy se též užívají prášky z extraktů, které se získávají odpařením rozpouštědla. Výhodou izolovaných výtažků je vyšší stabilita a možnost přesnějšího dávkování. Při těchto operacích se ovšem mohou měnit původní vlastnosti, anebo může docházet k degradaci určitých součástí. Z důvodu odlišných metod jejich přípravy bývají značné rozdíly v celkové kvalitě různých výtažků.

 

V přírodní kosmetice se kromě látek získaných extrahováním používají také rostlinné suroviny, které byly macerovány v oleji či jiném tukovém základu. Do macerátu přecházejí rozličné v tuku rozpustné látky, jež byly přítomny v původní rostlině. Macerování je v podstatě nejstarší a nejjednodušší metoda. Proto došlo ke znovuobjevení těchto přirozených postupů a opět se rozšířilo užívání bylinných macerátů. Při jejich přípravě se obvykle daná bylina či její část nechá po určitou dobu macerovat ve vhodném oleji, který se posléze přecedí. Získaný výtažek účinných látek přitom zůstává v matečném oleji.

 

 

Třeba běžně známý třezalkový olej se vyrábí z květů třezalky, které se macerují v panenském oleji ve skleněné lahvi na přímém slunečním světle. Třezalkový olej se většinou užívá zevně k ošetření spálené pokožky po nadměrném slunění, zanícených ran, pohmožděnin apod. Mnohé z výše uváděných bylinných preparátů se ovšem užívají i vnitřně. O rozličných možnostech macerátů a extraktů z různých druhů bylin se můžete více dočíst např. v publikaci „Tajemství kosmetiky“.

 

Postupy, při nichž se bylina či její části extrahují nebo macerují, považuji za velmi přínosné a po mnoho let je též provádím. Těší mě, že se tyto jednoduché a přirozené principy dále šíří a používají je i renomovaní výrobci přírodní kosmetiky. Někteří již také pochopili význam energetických aspektů. Proto byliny a květy sbírají v čisté přírodě, berou v úvahu příznivé postavení Měsíce a hvězd i další okolní vlivy. Nesmírně důležité je i celkové nastavení toho, kdo bylinky sbírá a zpracovává. Při všech samosběrech je nutné přistupovat k přírodě ohleduplně a s citem. Přísloví „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“, platí i v těchto případech. Přistupujeme-li tedy k bylince s láskou, pokorou i úctou a poděkujeme-li od srdce za to, že si ji můžeme vzít, bude mít mnohem příznivější účinek. Je již na čase pochopit, že příroda nám při našem správném postoji může nesmírně prospívat!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Vít Syrový

inženýr chemie

Pan Syrový vystudoval chemii, pracoval ve Výzkumném potravinářském ústavu na oddělení výživových a aditivních látek. Postupem času přicházel na to, jaké látky se běžně používají (v potravinářství, kosmetice) zvláště ty, které mají negativní vliv na člověka. Začal se postupně od chemie odprošťovat a dávat se spíše přírodní cestou. O chemických látkách a jejich dopadech se můžete dočíst v jeho článcích nebo v mnoha publikacích, které vydal.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Nikdy nevíte, co a kdy se stane vaší inspirací nebo motivací. Můžete si přečíst už 54. článek na téma "5+1 rada, jak si udržet novoroční předsevzetí celý rok", nebo "Jak začít v lednu a už nikdy nepřestat", a pak najednou někde narazíte na byť jen hloupý nadpis a začnete nad ním dumat natolik, že si až v červnu uvědomíte, že jste letos konečně vydrželi se sportem déle než prvních 30 dní v roce. Takže, ačkoli se teď roztrhl pytel s motivačními citáty, X+2 tipy jak být motivovaní 365 dní v roce apod., napíšu vám na tohle téma další. Protože… protože nikdy nevíte, jestli tenhle nebude zlomový, i kdyby jen pro jednoho z vás :)

27.2.2019
Hodnocení:
Dali jste si na začátku roku předsevzetí, že zhubnete? Zadařilo se, nebo návštěvu fit centra a úpravu stravy dál a dál odkládáte?
19.7.2017
Hodnocení:

Jak se v podzimním období chovat a jak se správně stravovat, abychom si zachovali pevné zdraví a vyhnuli se nemocem?

25.10.2017
Hodnocení:

Zelený čaj je již dlouho doporučovanou součástí zdravé výživy, ale stále oblíbenější se stává jeho další odrůda: Matcha tea. Což je typ zeleného čaje, který je vyroben z mladých čajových lístků, které jsou rozemlety do jasně zeleného prášku. V čem se tento prášek liší od tradičního zeleného čaje?

22.2.2019
Hodnocení: