Gleidshop
Eshop

Velký průvodce těhotenstvím s tabulkou. Od dvou čárek až k plenkám…

Těhotenství je velmi specifické období v životě každé ženy a ne nadarmo se říká, že se jedná o "jiný stav".

pixabay.com

 

A aby to nebylo moc jednoduché, tak u každé z nás je ,,jiný stav´´ trochu jiný… Co máme ale všechny stejné, jsou obavy o zdraví miminka, aby vše probíhalo tak, jak má a všechny vyšetření byly v pořádku… Bohužel jsou nastávající maminky často zbytečně stresovány kvůli nedostatečné informovanosti. Není v silách ambulantního gynekologa detailně každou maminku poučit o všech vyšetřeních a jejich možných výsledcích a také nastávající maminky napadají důležité dotazy až cestou domů z ambulance. A v tuto chvíli přichází na řadu všemocný a vševědoucí fenomén, internet, což je ne vždy přínosné. Pojďme si tedy v následujících řádcích probrat, co nás čeká od dvou čárek až k plenkám….

 

Na začátku máme obvykle zásadní rozhodnutí. Rozhodnutí dvou lidí, kteří dospějí do životní fáze, kdy chtějí společně přijmout na svá bedra doživotní zodpovědnost být rodičem.

 

TTmánie

Když vše probíhá tak, jak má, dojde ke spontánní koncepci do roka od začátku ,,snažení". Trendem u prvorodiček je zbytečná TTmánie – to je můj pracovní název pro zbytečně časné a opakované provádění těhotenských testů. Těhotenský test má smysl až při opoždění menstruace, rozhodně ne ještě před termínem. Pokud dojde ke zpoždění a na těhotenském testu se objeví dvě čárky, je ta správná chvíle objednat se ke svému gynekologovi. Rozhodující roli v diagnostice časné gravidity má jednoznačně ultrazvukové vyšetření, které běžně již týden po zmeškané menstruaci detekuje těhotenství a jeho lokalizaci. Náběry hCG ze žilní krve, které maminky často žádají, jsou ve většině případů zbytečné vzhledem k vysoké citlivosti těhotenských testů. Hodnoty hCG jsou velmi přínosné při pochybách o lokalizaci těhotenství, tedy při podezření na mimoděložní těhotenství.

 

Zamlklé těhotenství

V prvním týdnu po vynechání menstruace (při pravidelném cyklu +/- 28 dní) je na ultrazvuku viditelná vysoká sliznice v dutině děložní a typická dutinka – gestační váček. Toto je období 5. týdne těhotenství. V dalším týdnu – 6. týdnu – jsou již zřejmé embryonální struktury a na konci 6. týdne jsme již schopni detekovat vitalitu embrya – srdeční akci. Pokud nedochází k vytvoření embryonálních struktur v gestačním váčku jedná se o tzv. afetální vejce – často se tento stav řeší revizí dutiny děložní. Pokud dojde k zastavení vývoje embrya a vymizí srdeční akce, jedná se o zamlklý potrat nebo také zamlklé těhotenství, které ve většině případů končí ,,vyčištěním", tedy opět revizí dutiny děložní. Bohužel tento stav nemá obvykle žádné klinické projevy a o zamlknutí těhotenství se žena dozví až při ultrazvukovém vyšetření v rámci plánované kontroly u gynekologa.

 

Screening a triple test

Pokud je vše v pořádku, tak okolo 8. týdne čekají nastávající maminku první těhotenské odběry – rozbor moči a krve (krevní obraz, krevní skupina, glykemie na lačno, HIV, syfilis, žloutenka typu B). Klíčové vyšetření je kombinovaný prvotrimestrální screening vrozených vývojových vad plodu, který již prakticky nahradil dříve používaný triple test (někdy je triple test prováděn jako součást ,,integrovaného testu", tj. provedení kombinovaného screeningu i triple testu). Screening sestává z náběrů krve a ultrazvukového vyšetření. Provádí se do 14. týdne těhotenství. Výsledky určí rizika Downova, Edwardsova a Patauova syndromu. Dále zhodnotí morfologii plodu – tedy zda plod vypadá tak, jak má, zda jsou v pořádku vnitřní orgány a vyloučí přítomnost rozštěpových vad. V případě, že je vše v pořádku, tak se screening zhodnotí jako negativní. Při pozitivním screeningu následuje konzultace genetika, který zhodnotí, zda bude nutné invazivní vyšetření – odběr choriových klků CVS nebo plodové vody AMC. Oba zákroky se provádějí pod  kontrolou utrazvuku. 

 

Velký ultrazvuk

Další důležité vyšetření je ultrazvuk v období mezi týdny 20+0 – 22+0, který opět zhodnotí morfologii a biometrii plodu, množství plodové vody a uložení placenty. Další ,,velký ultrazvuk" následuje v období 30+0-32+0. Vzhledem k tomu, že v současné době je ultrazvukový přístroj součástí vybavení většiny ordinací ambulantních gynekologů, tak vám bude  ultrazvuk dělán pravděpodobně při každé návštěvě k detekci srdeční akce plodu.

Mezi ,,neultrazvuková" vyšetření patří orální glukózový toleranční test (OGTT) v období od 24+0 do 28+0 a detekce Streptokoků skupiny B v pochvě v období 35+0 až 38+0 (stěry z pochvy odesílané na kultivační vyšetření) tzv. GBS, výsledek je buď pozitivní nebo negativní, při pozitivním GBS se aplikují nitrožilně antibiotika při porodu. V období 27+1 až 32+0 probíhají druhé těhotenské odběry – laboratorní vyšetření, které je obdobou prvních těhotenských odběrů.

 

Pravidelné prohlídky

Na pravidelné prohlídky ke svému lékaři chodí těhotná zpravidla každé 4 týdny až do 37. týdne těhotenství. Součástí prohlídky je orientační vyšetření moči, změření krevního tlaku a pulzu, zapsání hmotnosti těhotné, kontrola velikosti dělohy pohmatem a samozřejmě kontrola vitality plodu. Od 37. týdne se péče o těhotnou obvykle přesouvá z ambulance ošetřujícího gynekologa do porodnice.  Až do termínu porodu dochází nastávající maminky na kontrolu jedenkrát týdně. V tomto období se natáčí CTG – kardiotokogram. Jedná se o záznam srdeční frekvence plodu, která vykazuje určitou dynamiku, podle které je možné zhodnotit stav plodu. Zároveň snímá i napětí dělohy – tedy kontrakce.  

 

Přenášení 

Neporodí-li nastávající maminka do termínu porodu, tedy do ukončeného 40. týdne (40+0), mluvíme o ,,potermínovém těhotenstvím". Od této chvíle se pravidelné prohlídky včetně monitorace plodu CTG zkracují na 2x týdně.  Od ukončeného 41. týdne se již začíná plánovat vyvolání porodu. Délka těhotenství by neměla překročit 42 týdnů. Postupy při vyvolávání porodu se různí dle zvyklostí pracoviště. V některých porodnicích se můžete setkat s ultrazvukovým vyšetřením s biometriií plodu nebo oxytocinovým zátěžovým testem (CTG při nitrožilní aplikaci oxytocinu) jako standartní vyšetření před plánovou indukcí porodu.

Dle doporučených postupů je dvakrát opakovaná nezdařená indukce indikací k císařskému řezu.

Po porodu nastává pro čerstvou maminku období velkých změn a to jak fyzických, tak psychických. Šestinedělí je velmi specifické pro každou ženu. Po celou dobu dochází k čištění dělohy, tedy ke krvácení, které může postupně úplně vymizet a následně se pět objevit, což maminky často vyděsí. První dny po porodu jsou také klíčové pro správné zhojení porodních poranění. Velmi důležitá je pečlivá hygiena intimních partií. Sprchování po každém kojení a prodyšné hygienické vložky a spodní prádlo, které je sice značně neslušivé, ale skvěle plní svou funkci. Také bychom neměly zapomínat na časnou rehabilitaci svalů pánevního dna.

Článek je níže doplněn o přehlednou tabulku, kterou je možné vytisknout a vložit do těhotenské průkazky.

Uvedená vyšetření odpovídají doporučeným postupů České gynekologicko-porodnické společnosti.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

MUDr. Jana Neudeckerová

gynekoložka

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Jógická filozofie praví, že: „Prána je souhrn všech energií obsažených v tomto vesmíru.“ Prána je rozrůzněná energie projevující se nějakým způsobem. Všechno, co se v našem vesmíru pohybuje, je projevem prány: díky práně vane vítr, vzniká zemětřesení, dopadá sekyra, vzlétá letadlo, exploduje hvězda a filozof uvažuje. Prána je univerzální. Žijeme v oceánu prány, v němž každá živá bytost je vír. Jogíni tvrdí, že charakteristickou vlastností života je přitahovat k sobě pránu, uchovávat ji a proměňovat, aby působila na vnitřní prostředí i ve vnějším světě.

21.6.2019
Hodnocení:

Většina z nás ví, že vláknina je pro naše tělo něco dobrého. Méně z nás už možná nedokáže říct přesně proč. Z jakého důvodu bychom ji tedy měli zařazovat? Kde ji najdeme, máme jí dostatek a jak přesně našemu tělu prospívá? 

24.2.2021
Hodnocení:

Pozitivní afirmace od Louise L. Hay na srpen: "Život je velmi jednoduchý. Vrací se ke mně to, co dávám. Dnes jsem se rozhodl(a) dávat lásku."

1.8.2018
Hodnocení:

Jak se v podzimním období chovat a jak se správně stravovat, abychom si zachovali pevné zdraví a vyhnuli se nemocem?

25.10.2017
Hodnocení: